CUMHURBAŞKANLIĞI FİNANS OFİSİ BAŞKANI AŞAN: EKONOMİDE KÖKLÜ BİR DÖNÜŞÜM OLACAK

tarihinde yayınlandı Batı Platformu, Duyuru, İstanbul Aydın Üniversitesi
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2019/11/bati-platformu-goksen-asan-1.jpg

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Aşan: Ekonomide köklü bir dönüşüm olacak

 Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan enflasyon rakamları ile ilgili yapmış olduğu değerlendirmede, “Önümüzdeki dönemlerde ekonomik alanlarda köklü değişim göreceğiz” dedi.

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) bünyesindeki düşünce kuruluşlarından Batı Platformu’nun Kasım ayı toplantısı “Türkiye’nin Finans Stratejisi” adlı başlıkla gerçekleşti. İş, finans, akademi ve siyaset çevrelerinden seçkin isimlerin konuk olduğu toplantıda Türkiye’nin finansal durumu ve izlenmesi gereken yol haritası ele alındı. Toplantının ana konuğu ise, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan olurken, toplantı, Prag Büyükelçiliği’ne atanan İAÜ Batı Araştırmaları Merkezi Başkanı ve AB Eski Bakanı Egemen Bağış’ın platform başkanı olarak katıldığı son Batı Platformu toplantısı oldu.

“Ekonomik alanlarda köklü bir değişim olduğunu göreceğiz”

Platform öncesi enflasyon rakamlarının açıklanması ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Göksel Aşan oranların beklenenden daha iyi gittiğine ve bu anlamda da önümüzdeki dönemlerde ekonomik alanlarda köklü değişimlerin görüleceğini dile getirdi. Göksel Aşan aynı zamanda; “Enflasyon oranları hedeflenenden daha iyi gidiyor. Merkez Bankası’nın yıl sonu tahmini 13.9’du geçen hafta itibariyle onu 12’ye revize ettiler. Bugün gelen rakam da 12 civarında kalacağımızı gösteriyor. Açıkçası sene başında çoğu insanın belki de inanmadığı bir performans gerçekleştirilmiş olundu. Tabii bunun çok önemli bir sonucu elbette ki faiz oranlarındaki gerileme ile hız kazanmış durumda. Yılbaşı ile kıyaslandığında çok ciddi bir düşüş oldu faiz oranlarında. Faiz düşüşünün ekonomideki canlanmayı da beraberinde getireceğini bekliyoruz. 2020 yılında da büyük ihtimalle çok daha yüksek bir büyüme oranını ve hem de işsizlik oranında da ciddi bir gerilemeyi göreceğiz.


President of the Presidential Finance Office Aşan: There will be a radical transformation in the economy

President of the Presidential Finance Office Prof. Dr. Göksel Aşan evaluated the inflation figures and said “We will see radical transformations in the economic fields in the coming periods”.  

November meeting of the Western Platform that is one of the thought organizations within the body of Istanbul Aydın University (IAU) was held with the title of “Turkey’s Finance Strategy”. Turkey’s financial situation and the road map to be followed were discussed in the meeting participated by the elite names of business, finance, academia and politics worlds. The main guest of the meeting was the President of the Presidential Finance Office Prof. Dr. Göksel Aşan, and it was the last meeting participated by IAU Western Research Center President and former EU Minister Egemen Bağış who was appointed to the Embassy of Prague.

“We will see radical transformations in the economic fields”

Evaluating the disclosure of pre-platform inflation figures, Prof. Dr. Göksel Aşan said the rates are going better than expected and we will see radical transformations in the economical fields in the coming periods. Göksel Aşan also said the inflation figures are continuing better than expected. The Central Bank’s year-end forecast was 13.9, as of last week they revised it to 12. Today’s figure shows that we will stay around 12. Clearly, a performance was realized that most people probably did not believe at the beginning of the year. Of course, a very important consequence of this it has accelerated with the decline in interest rates. Interest rates have fallen significantly compared to New Year’s Eve. We expect that the fall in interest rates will bring about a recovery in the economy. We will probably see a much higher growth rate and a serious decline in the unemployment rate in 2020.

background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin