Kıbrıs İlim Üniversitesi

Kuruluşında Lefkoşa İngiliz Üniversitesi (British University of Nicosia) adını taşıyan üniversitenin adı, Güney Kıbrıs’taki ‘Cyprus Nicosia University’ ile karıştırılması ve süreçlere yansıyan etkileri nedeniyle; Ulu Önder Atatürk’ün “Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir” özlü deyişinden alınan ilhamla 2016 yılında Kıbrıs İlim Üniversitesi (Cyprus Science University) olarak değiştirilmiştir.

Kıbrıs İlim Üniversitesinin fakülte ve bölümlerinde görev yapan akademisyenlerin büyük çoğunluğu, akademik çalışmalarını yurtiçi ve yurtdışı üniversitelerde tamamlamış, takiben Türkiye’nin en bilinen üniversitelerinde görev yapmış ya da yapmakta olan alanında uzman bilim insanlarından oluşmaktadır.

TARİHÇE
‘’KKTC’nin Hızla Büyüyen Yeni Nesil Üniversitesi’’

2013 yılında kuruluşunu takiben hızlı bir büyüme süreci yaşayan Kıbrıs İlim Üniversitesi, 2014 yılından itibaren öğrenci kabul etmeye başlayarak kısa sürede KKTC, Türkiye ve yurt dışında tanınan ve tercih edilen bir yükseköğretim kurumu hüviyetine kavuşmuştur.

Üniversite, Girne’de limana ve şehir merkezine yakın bir alanda bulunan modern kampüsü ile 42 farklı ülkeden gelen uluslararası öğrencilerine, çağdaş eğitim müfredatı ile Türkçe ve yabancı dillerde eğitim vermektedir.

Kuruluşunda Lefkoşa İngiliz Üniversitesi (British University of Nicosia) adını taşıyan üniversitenin adı, Güney Kıbrıs’taki ‘Cyprus Nicosia University’ ile karıştırılması ve süreçlere yansıyan etkileri nedeniyle; Ulu Önder Atatürk’ün “Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir” özlü deyişinden alınan ilhamla 2016 yılında Kıbrıs İlim Üniversitesi (Cyprus Science University) olarak değiştirilmiştir.

YÖK ve YÖDAK onaylı toplam ön lisans 18, lisans 38, lisansüstü 15 program bulunmaktadır.

Uluslararası Akademik Kadrosu

Kıbrıs İlim Üniversitesinin fakülte ve bölümlerinde görev alan akademisyenlerin büyük çoğunluğu, akademik çalışmalarını yurt dışı üniversitelerinde tamamlamış bilim insanlarından oluşmaktadır.

Uluslararası Akreditasyon ve Denklikler

Üniversitemiz birçok akreditasyon ve denkliklere tabii olmaktadır. YÖK, YÖDAK, Eurie, Uk Naric, Atlas, Euras, Kıbrıs Üniversiteler Birliği çatısı altında bulunmaktadır.

Dünya Üniversiteleri ile İş Birliği ve Uluslararasılaşma

Kıbrıs İlim Üniversitesi, Üniversite bünyesinde yurt dışı eğitim anlaşmaları ve değişim programları ile öğrencilerini motivasyon kampına göndererek ödüllendirme sistemini başarıyla işletmektedir.

Kıbrıs İlim Üniversitesi, Kardeş Üniversitesi İstanbul Aydın Üniversitesine her yıl sosyal ve akademik başarı elde eden öğrencilerini Teknoloji ve İnovasyon Kampına göndererek hem başarıları takdir etmekte hem de öğrencilerinin yeni deneyimler elde etmesine yardımcı olmaktadır.

Dünya sıralamasında bulunan Johns Hopkins Üniversitesi ile Hemşirelik Bölümü öğrencilerimizin değişim anlaşmaları da başarı ile yürütülmektedir. Düzenlenen değişim programlarına ilaveten Harvard Üniversitesi, Stanford Üniversitesi gibi dünya sıralamasında yer alan üniversiteler ile öğrenci değişim anlaşmalarını takiben konferanslar da düzenlenmektedir.

Kıbrıs İlim Üniversitesi, birçok farklı ülkeden ikili değişim programı aracılığıyla uluslararası öğrencileri kampüsümüzde ağırlamaktadır. Norveç ve Kazakistan gibi ülkelerden öğrenci değişim programları ile Oslo Metropolitan Üniversitesi ve Yessenov Üniversitesi öğrencilerine ve sahipliği yapmaktadır.

Topluma Değer Katan Üniversite

Sosyal sorumluluk projelerine ağırlık vererek toplum gereksinimlerini Araştırma ve Uygulama Merkezleri yoluyla hayata geçiren üniversite olarak topluma hizmet vermektedir. Köpek barınakları, huzur evi ziyaretleri, kuş yuvaları, ağaç dikimi gibi pek çok konuda geleceğe ışık tutacak gençler yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Üniversite 4.0

Üniversitede teorik eğitimin yanı sıra pratik çalışmalara da büyük önem verilmekte olup, her bir bölümün ihtiyaçlarına yönelik olarak kurulmuş bulunan laboratuvarlar 7/24 öğrencilerimizin faydasına açık bulundurulmaktadır. Bu çerçevede, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin kullandıkları Klinik Beceri Laboratuvarı, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Laboratuvarları, İlk ve Acil Yardım Laboratuvarları, Optisyenlik ve Anatomi Laboratuvarları; Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin yararlandıkları Mekatronik Laboratuvarı, Elektrik-Elektronik Laboratuvarı, Fizik ve Kimya Laboratuvarı, Mimarlık Stüdyoları eğitim ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte hazırlanmış olup, bu laboratuvarlar eğitim alanlarının değişen ihtiyaçlarına paralel olarak geliştirilmektedir.

Dersliklerin ve amfilerin ise tamamı akıllı tahta ve projeksiyon cihazı gibi eğitime yardımcı teknolojik araç ve gereçler ile donatılmış olup, aydınlatma ve oturma düzeni bakımından ergonomik özellikleri öğrencilerine sunmaktadır.

5 Yıldızlı Öğrenci Yaşam Merkezi

Kıbrıs İlim Üniversitesi, 5 Yıldızlı Öğrenci Yaşam alanları ile öğrencilerinin her türlü barınma ihtiyacını karşılamaya yönelik projeleri hayata geçirmektedir.

Öğrencilerimizin üniversite yaşamı boyunca her türlü ihtiyacını karşılayacak spor merkezi, bilgi merkezi, sağlık merkezi, yurt binaları ve her türlü tesis ve aktiviteleri ile öğrenciler için gözde bir öğrenim merkezidir.

Microsoft Aborda’dan Ödül

Üniversitemiz bilim insanları kadrosu ile Microsoft ile geliştirdiği iş birlikleri neticesinde Microsoft Abardo’dan ödül alarak öğrencilerinin Microsoft ile buluşmasına zemin hazırladı.

Misyon Üstlenen Üniversite

Kıbrıs İlim Üniversitesi, gerçekleştirdiği birçok çalışması ile KKTC Cumhurbaşkanı, bürokratı, iş insanları, geleceğe yön veren akademisyenleri ile öğrenci buluşmaları düzenleyerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni Eğitim Adası yapma misyonunu üstlenen bir üniversitedir.

Günümüzde birçok mesleki becerinin yanında daha farklı disiplinlere sahip olmak gerekiyor. Diplomaya hayat veren, değerler ve disiplinler bütününe sahip olan; araştıran, sorgulayan, girişimci, lider, rekabetçi, yenilikçi, teknoloji okur-yazarı, hayat boyu öğrenen ve güçlü iletişim becerilere sahip bireyler yaşıtlarından farklılaşarak öne çıkmaktadır. Kıbrıs İlim Üniversitesi olarak öncelikli amacımız; 21 yüzyıl ihtiyaç ve beklentilerini karşılayan, kendi toplumuna değer sağlayan, kendisinin ve ülkesinin küresel rekabette öne geçmesini sağlayacak farklılıklara imza atan ve geleceğe yön veren mezunlar yetiştirmektir.

Gülen Gözler Mutlu Kampüs

Üniversitemiz yönetiminde söz sahibi olan ve öğrencilerimizin ihtiyaç, beklenti ve taleplerini karşılamamızda önemli rol üstlenen öğrenci ekibimiz bulunmaktadır. Turuncu Ekip, lider öğrencilerden oluşarak öğrencilerimizin memnuniyetinin sürekliliği sağlanmaktadır.
Öğrenci Memnuniyeti %96,5

Üniversitemiz bünyesinde 42 farklı ülkeden öğrencinin bulunması, öğrencilerimizin farklılığını ve farklılığın kültürel ve düşünsel zenginliğini gözler önüne sermektedir. Uluslararası düzeyde yetkin ve kendine güvenen, bağımsız düşünebilen, bilim ve teknolojik gelişmelere küresel boyutta katılan; araştırma ve sorun çözme becerisine sahip, girişimci, çok dilli, evrensel bakış ile topluma hizmet sunmayı görev edinmiş dinamik ve nitelikli mezunlar yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Benim Tercihim Turuncu

Eğitim ve öğretim deneyimlerini yenilikçi ve yaratıcı yaklaşımlarla zenginleştirmek; dünyanın önde gelen araştırma üniversitelerinden biri olmak için bilim, araştırma, yaratıcılık ve yenilikçilik kültürünü güçlendirmek; akademik, bilimsel, kültürel ve sportif faaliyetleriyle ve evrensel etik değerlerle daha iyi bir geleceğin şekillenmesine katkıda bulunmak için var olan üniversitemize sizleri bekliyoruz.


background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin