UFRAD 12. Bayim Olur musun? Fuarı Kapılarını Açtı!

tarihinde yayınlandı Duyuru, Duyuru, Haberler
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2023/10/ufradhaberfuar.jpgFarklı sektörlerden birçok markaya ev sahipliği yapan fuarın açılışına katılan UFRAD Franchise Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın,  “Tam bağımsız bir Türkiye, tam bağımsız bir ekonomi” için tam bağımsız markalara ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

UFRAD Franchise Derneği Genel Başkanı ve İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı  Dr. Mustafa Aydın, yaptığı açılış konuşmasında tam bağımsız ekonomi için bağımsız markalara ihtiyaç olduğunun altını çizerek, “Bugün burada altını kalın puntolarla çizdiğim bir gerçeği söylemeden geçemeyeceğim. Eğer marka değilseniz, markanız yoksa; yarından  sonra da yoksunuz demektir. Yirmi birinci yüzyılda bir ülkeyi istila etmek için ille de tanklarınızı ve toplarınızı o ülkeye göndermeniz gerekmiyor. Markalarınızı o ülkeye gönderdiğiniz zaman, o ülkeyi hem ekonomik olarak, hem siyasi olarak, hem de askeri olarak egemenliğinizin altına almış oluyorsunuz. Tam bağımsız bir Türkiye, tam bağımsız bir ekonomi için tam bağımsız markalara ihtiyaç vardır. Hangi alanda, hangi sektörde olursanız olun marka olma  zorunluluğunuz vardır,” dedi.

Konuşmasında bugün dünya çapında tanınan Türk markalarının olduğunu da vurgulayan Dr. Mustafa Aydın, “Türkiye’deki marka sayısı bin 800’e ulaştı. Türkiye bu markalarla Avrupa birincisi. Bu markalardan yaklaşık 350’si  uluslararası marka, yaklaşık bin 450 tanesi ise  yerli markalardan oluşuyor. Bu alanda hemen arkamızdan Fransa, Almanya, İngiltere gelmektedir. Geldiğimiz bu nokta Türk müteşebissinin yaratıcı gücünü, inovatif düşüncesinin gücünü göstermektedir. Ama bir eksikliğimiz var. Bu bin 800 markaya karşı Türkiye’de 350 uluslararası marka varken,  dünya pazarlarında bizim marka sayımız yüz. O yüzden 250 markayı da dünyanın dört bir tarafına göndermek zorundayız,” şeklinde konuştu.

“Bütün markalar canlı bir varlıktır”

Markaların da bir insan gibi yetişme, gelişme ve büyüme ihtiyacının olduğunu ifade eden Dr. Aydın sözlerine şöyle devam etti:

“Eğer o yetişmişliğe katkı sağlayamıyorsan, eğer onu büyütemiyorsak, koruyamıyorsak yarın markamız ölmeye mahkum olur. Çünkü bütün markalar canlı bir varlık gibi metobolizmaya sahiptirler. Kendi kulvarınızda rekabet edemediğiniz zaman kendinize yeni alanlar, pazarlar aramak durumunda kalırsınız. Ama asli olan bulunduğunuz coğrafyada, lokasyonda kendi  markanızın bir numara olması, rağbet gören marka olması için büyütmemiz, geliştirmemiz lazım. Bu noktada eğitim çok önemli rol oynuyor. Bu yüzden UFRAD’ın bünyesinde dünyada bir ilk olan Franchising Akademisi kurduk. Bu eğitimlerle hem marka sahiplerine, hem kullanıcılarına o markanın gücünün birlikte nasıl artırılabileceğinin eğitimini veriyoruz.”

Bayim Olur musun Franchising Fuarı’nı düzenleyen Medyafors Fuarcılık’ın Genel Müdürü Aycan Helvacıoğlu ise yaptığı açılış konuşmasında, “Bu yıl iki bin metrekarelik alanda 300’den fazla markayla fuarı açıyoruz. Bu markalardan 250’si yerli, 50’si yabancıdır. Farklı sektörlerden birçok ulusal ve uluslararası markalara ev sahipliği yapan fuar, ülke ekonomisinin gelişmesinde on iki yıldır önemli bir misyon yürütmektedir. Fuarımız markalarla girişimcileri buluşturarak reel sektöre önemli bir katkı sağlamaktadır,” dedi.

Bayim Olur musun? 12. Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı, 18-21 Eylül 2014 tarihleri arasında  CNR Fuar Merkezi’nde devam edecek.background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin