Türkiye-İtalya İş Forumu

tarihinde yayınlandı Duyuru, Duyuru, Haberler
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2023/10/turkiyeitalyaisforumu-1.jpg

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi liderliğinde, AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır’ın konuk olduğu Türkiye-İtalya İş Forumu, DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, DEİK Yönetim Kurulu Üyeleri ve DEIK Eğitim Ekonomisi İş Konseyi Başkanı Dr. Mustafa Aydıni, Türkiye-İtalya İş Konseyi Başkanı Zeynep Bodur Okyay’ın ev sahipliğinde 12 Aralık 2014 tarihinde İstanbul’da gerçekleşti.
İtalya Başbakanı Matteo Renzi, “İtalya’ya yatırım yapmak için gelen Türk şirketlere, uluslararası iş birlikleri için kapılarının sonuna kadar açık olduğunu söyledi ve İstanbul’daki üçüncü köprünün yapımının önemli bir işbirliği olduğunu hatırlattı. Türkiye’nin ve İtalya’nın geçmişlerinden dolayı gurur duyması gerektiğini söyleyen Renzi, sözlerine şöyle devam etti; “”Ülkelerimizin geleceğini sevmeliyiz. Bu ne anlama geliyor; bu, değişme cesaretine sahip olmak anlamına geliyor. Ülkelerimizin geleceğini sevmek demek, doğru gitmeyen, yolunda gitmeyen şeylerin farkında olabilmek demek. Bir şeylerin değişebilir, ancak bunu yapacak olan bizleriz. İtalya’da, kamu yönetimi değişiklikleri, vergi reformları adalet alanında önemli reformlara imza atmak gerekiyor. Bir şeyleri sürekli geciktirecek olursak o zaman yavaş yavaş çökeriz”.
İtalya ve Türkiye’nin ekonomik ve siyasi anlamda bir çok sorunu ve konuyu paylaştığına işaret eden Renzi, “”İtalya’ya geldiğiniz zaman kapıların sonuna kadar açık olduğunu göreceksiniz. Her iki ülkenin de kapısı birbirine açık. Burada devam eden bir iş birliği ve dostluk da var. Uluslararası alandaki önemli konuları da bu iki ülke paylaşıyor. Suriye ve Irak gibi, Akdeniz gibi, Balkanlar gibi… Bütün bunlar biz hükumete geldiğimizden beri öncelikli konularımız olmuştur. Bu alanlardaki işbirliğimiz, eşgüdümümüz Türkiye ile son derece stratejiktir. Ama bunun için bir şey gerekiyor ve hepimizin de buna sahip olması gerekiyor; o da cesaret. Çünkü gelecek, korkaklara ait değil; gelecek, cesurlara, değişme isteğine sahip olanlara ait. Sizin desteğinizle ben eminim ki, böyle dost bir halkın desteğiyle, İtalya ve Türkiye gelecekte hak ettikleri yeri alacaklar” dedi.
Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu , “”İki medeniyet olarak, geleceğe yatırım yapabiliriz. İki ülke arasında 4.5 milyar doları geçen bir yatırım var. Biz gelecekte de beraber yürümeye hazırız. G20 ve B20 başkanlığımızda en yakın ortağımız İtalya olacak” dedi. Davutoğlu, Türkiye ve İtalya’nın çok köklü bir ortak geçmişe sahip olduklarını hatırlatarak, “İtalya, Türkiye’nin ihracatta 4. ortağıdır. İtalyan şirketlerini Türkiye’de yatırım yapmaya bekliyoruz” ifadesini kullandı. İki ülke olarak üçüncü ülkelerde, Afrika gibi coğrafyalarda birlikte çalışabileceğini vurgulayan Davutoğlu,  Roma ve İstanbul’un önemli merkezleri olduğunu,  İstanbul’dan 4 saat içinde dünya nüfusunun 4’te 1’ine ulaşabileceğini,  İstanbul’da yapılmakta olan üçüncü hava limanının, dünyanın en büyük hava limanı olma özelliğiyle transit merkezi olacağını belirtti.
Davutoğlu, yeni bir vizyon ile bir araya gelmeye, el ele tutuşmaya ve dünya ekonomisinde de ortak modeller geliştirilmesi gereksinim olduğunu belirtti. Türkiye’de bir İtalyan Üniversitesinin kurulmasını öneren Davutoğlu, “ Türkiye-Fransa, Türkiye-Almanya, Türkiye-Japonya üniversitelerinin örnekleri var. İki medeniyet olarak, geleceğe yatırım yapabiliriz” dedi.
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan ise İtalya’nın Türkiye’nin birlikte çalıştığı ve çalışacağı en yakın ülkelerden biri olduğunu belirterek, iş dünyası olarak yıllardır İtalya ile ciddi işbirlikleri oluşturduklarını söyledi.  Vardan, özellikle İtalya’nın Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) müzakere sürecinde destekleri için teşekkürlerini iletti.  
Confindustria Yönetim Kurulu üyesi Licia Mattioli ise uzun yıllar boyunca Türkiye’ye çok büyük İtalyan şirketleri ve KOBİ’lerin geldiğini ifade ederek, Confindustria’nın Türkiye’nin AB’deki rolüne inandığını ve hükümete bu konuda baskı yaptığını söyledi. AB ile ABD arasında yapılacak Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı’nın (TTIP) herkese ortak fayda sağlaması için çalıştıklarını söyleyen Mattioli, “”Gümrük Birliği de ticaret hacmine katkı sağladı. Dostluk önemli ama ekonomik işbirliğinin artması da önemli. Türkiye bizim ürünlerimiz için önemli bir pazar. İki ülkenin zevkleri de birbirine çok benziyor”” diye konuştu.


Turkey-Italy Business Forum
DEIK President Dr. Mustafa Aydin attended the Turkey-Italy Business Forum hoted by The Turkey-Italy Business Council President Zeynep Bodur Okyay.
The Turkey-Italy Business Forum hosted by The Turkey-Italy Business Council President Zeynep Bodur Okyay took place in Istanbul with the leadership of Turkish Prime Minister Dr. Ahmet Davutoglu and Italian Prime Minister Matteo Renzi, EU Minister and Head Negotiator Volkan Bozkir as the honored guest along with DEIK Board of Directors President Omer Cihad Vardan, DEIK Board of Directors and EEIK President Dr. Mustafa Aydin.
Italian Prime Minister Renzi, “Our doors are open to the Turkish companies who would like to invest in Italy and for international partnerships.” Renzi also reminded everyone that the building of the 3rd bridge in Istanbul is also a very big partnership project and continued; “Turkey and Italy must be proud of their past. We have to love our country’s future. What does this mean? This means that one must have the courage for change. To love our country’s future means being aware of things that is not going right. Things can change but we must be the ones who make these changes. In Italy, governmental changes, tax reforms and justice reforms have to be made. If we procrastinate things then we will slowly collapse.
Italian Prime Minister Renzi, “Turkey and Italy share very similar economic and political problems. You will see that when you come to Italy, the doors will be wide open. Both countries’ doors are open to each other. There is a history of partnerships and friendship. These two nations also share the same important issues in the international area. These issues have been our priority since we came to office. Our partnership and coordination in this area are strategic to the highest degree. However we need one thing and we all must have it: courage. This is because the future doesn’t belong to the scared. The future belongs to the courageous, to those who want change. With your support, I believe that Italy and Turkey will be in the place it deserves in the future.”
Prime Minister Dr. Ahmet Davutoglu, “As two civilizations we can invest in the future. There is a 4.5 billion dollar investment between the two countries. We are ready to walk together in the future also. In our G20 and B20 presidency, Italy will be out closest partner.” Davutoglu reminded everyone that Turkey and Italy have very rooted backgrounds and said, “Italy is Turkey’s 4th partner in exports. We expect Italian investors to invest in Turkey.” Davutoglu also said that the two nations can work together in geographies like Africa. Davutoglu also stated that Rome and Istanbul are very important and key hubs and that you can reach 25% of the world’s population within 4 hours from Istanbul. Davutoglu also said that the third airport which will be built in Istanbul will not only be the world’s largest airport but will also be a main transit center.
Davutoglu stated that it is necessary to have one vision, be hand in hand and also develop new partner models for the world economy. Davutoglu also suggested an Italian University be built in Turkey by saying, “There are examples of Turkey-France, Turkey-Germany, Turkey-Japan universities. As two civilizations we can invest in the future.”
DEIK President Omer Cihad Vardan stated that Italy is one of the closest countries which Turkey works with and will be working with. Vardan continued by stating that Turkey has serious partnerships regarding business with Italy. Vardan especially thanked Italy for supporting Turkey in the European Union negotiation process.
Confindustria Executive Board member Licia Mattioli stated that many big Italian companies have come to Turkey in the past years and said that Confindustria believe in Turkey’s role in the EU and stated that they are pressuring the government on this topic. Mattioli spoke about the Transatlantic Business and Investment Partnership which is planned to be made between the EU and the USA. Mattioli stated that she believes that this agreement will be beneficial for everyone. Mattioli, “Friendship is important however the rise of economic partnerships is important too. Turkey is an important market for our products. The tastes of the two nations are similar.”


background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin