TÜRKİYE – ABD İLİŞKİLERİNDE DİYALOG ŞART

tarihinde yayınlandı Duyuru, İstanbul Aydın Üniversitesi
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2021/03/TÜRKİYE-ABD.jpg

İstanbul Aydın Üniversitesi’nce düzenlenen “Biden Döneminde Türk-Amerikan İlişkilerinin Geleceği” başlıklı webinarda yeni Başkan Joe Biden döneminde Türkiye-ABD ilişkilerini bekleyen olgular ele alındı. Webinar’da, sorunların çözümü için diyaloğun şart olduğu dile getirildi.

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Lisansüstü Eğitim Enstitüsü ve Diplomasi Araştırmaları Derneği’nin iş birliği ile düzenlenen ‘‘Biden Döneminde Türk-Amerikan İlişkilerinin Geleceği’’ (The Future of Turkish – American Relations in the Biden Era) adlı webinar, İAÜ resmi YouTube hesabından canlı olarak yayınlandı. Açılış konuşmasını İAÜ Mütevelli Heyet Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın’ın yaptığı webinarın moderatörlüğünü ise İstanbul Aydın Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. RagıpKutay Karaca üstlendi. Webinarda Emekli büyükelçi Matthew Bryza, İAÜ Öğretim Görevlisi ve ABD-Türkiye İlişkileri Dış Politika Uzmanı Ali Çınar, The Heritage Foundation Dış Politika Merkezi Direktörü Luke Coffey, TRT World Editörü Yusuf Erim, Hudson Enstitüsünden kıdemli araştırmacı Michael Doran ve Bahçeşehir Üniversitesi Amerikan Araştırmaları Merkezi Başkanı Doç. Dr. Burak Kuntay da konuşmacı olarak yer aldı.

DOÇ. DR. AYDIN: “TÜRKİYE İLE ABD AYRILMAZ BAĞLARLA BAĞLI”

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İAÜ Mütevelli Heyet Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, 18. Yüzyıl’da deniz ticaretiyle başlayan Türkiye-ABD ilişkilerinin II. Dünya Savaşı sonrası NATO ile zirveye ulaştığını ve inişli çıkışlı ilerleyen ilişkilerin bugün yeni bir boyut kazandığına dikkat çekti. Doç. Dr. Aydın, “Bugün Türkiye-ABD ilişkilerinde Suriye, Irak, Libya, S-400 füzeleri, F-35 projesi ve FETÖ elebaşının hala ABD’de ikamet etmesi gibi ciddi anlaşmazlıklar içeren sorunlar bulunuyor. Ancak ben Türkiye ve ABD gibi iki önemli NATO müttefikinin birbirine ayrılmaz bağlarla bağlı olduğuna inanıyorum. Bu ilişkilerin bugünkü webinar ile detaylı bir şekilde ele alınacağına inanıyor, çözüm önerilerinin de değerlendirileceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

BRYZA: “PKK’YI PYD/YPG’DEN AYIRMAK MÜMKÜN DEĞİL”

İlk konuşmacı olarak söz alan ABD’nin emekli Azerbaycan büyükelçisi Matthew Bryza, Biden döneminde, eski Başkan Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında oluşan ikili ilişkinin ve “arka kapı diplomasisi”nin sona ereceğini düşündüğünü söyledi. Bryza, “Kurumlar arası ilişkilerden doğan diplomatik faaliyetlerin artacağını tahmin ediyorum. Bu durum kısa vadede ikili ilişkilere zarar veriyormuş gibi gözükse de uzun dönemde ilişkilerin güçlenmesine yol açacaktır” dedi. Bryza’nın en dikkat çeken açıklaması ise “Nasıl bir insanın kendini kendinden ayrılması mümkün değil ise, PKK’yı PYD/YPG’den ayırmak mümkün olamayacaktır” oldu.

DOÇ. DR. KUNTAY: “POLİTİKALAR DEĞİL YAKLAŞIMLAR DEĞİŞECEK”

Bryza’dan sonra söz alan Bahçeşehir Üniversitesi Amerikan Araştırmaları Merkezi Başkanı Doç. Dr. Burak Kuntay, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bölgede büyük bir kargaşa olmadıkça ilişkilerde dramatik bir değişiklik beklemiyorum. Değişen, politikalardan ziyade yaklaşımlar olacaktır. Türkiye ABD ile S-400, Doğu Avrupa Enerji meselesi dahil olmak üzere her konuda müzakereye açıktır. Ancak PKK/YPG sorunu Türkiye için bir kırmızı çizgidir, bu konu müzakere dışı olmalıdır.”

DORAN: “DİYALOG VE EMPATİ GEREKLİ”

Hudson Enstitüsünden kıdemli araştırmacı Michael Doran ise, “Dünya artık Obama dönemindeki dünya değil. Bu sebeple de Türkiye-ABD arası ikili ilişkilerde Obama dönemindeki zemine dönüş olacağı görüşüne katılmamaktayım. Özellikle S-400 sorununun çözümünde diyalog ve empati gerekli. Uzman bir ekip kurulması ve sorunun tüm boyutlarıyla tanımlanması halinde çözüm mümkün olacaktır” diye konuştu.

ERİM: “GÜVENLİK MERKEZLİ YAKLAŞIMLARDAN ÇIKILMALI”

Yeni dönemde Soğuk Savaş dönemindeki güvenlik merkezli yaklaşımlardan çıkılması gerektiğini ifade eden TRT World Editörü Yusuf Erim, “Türkiye-ABD arası ikili ilişkilerde yeni parametreler tanımlanmalı. S-400’ler için Kuzey Kıbrıs’a konumlandırma seçeneği düşünülebilir. Böyle bir durumda AB ile sorun yaşama ihtimali söz konusu olsa da, füzelerin KKTC’ye yerleştirilmesi ABD ile sorunları ve Türkiye’nin ulusal güvenlik endişesini azaltacaktır. Türkiye ile ilişkiler ABD’nin devlet politikasının bir parçası haline gelmeli. Çünkü ABD’nin bölgedeki çıkarlarına uygun başka bir aktör mevcut değil” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

COFFEY: “ORTAK ÇIKAR NOKTALARI TESPİT EDİLMELİ”

The Heritage Foundation Dış Politika Merkezi Direktörü Luke Coffey konuşmasında; Türkiye-ABD ilişkilerinin 70 yıldır inişli çıkışlı bir seyir izlemekte olduğunun altını çizerek “Son 7 yılı aşkın süredir anlaşmazlıklar had safhada. Taraflar ortak çıkar noktalarını tespit etmeli ve bu konularda masaya oturmalı. Örneğin; NATO’nun genişleme fikri, Ukrayna, enerji güvenliği gibi konular her iki tarafın da çıkarları etrafında müzakere edilebilir. S-400 sorununda ise Türkiye’nin hava savunma sistemlerini Azerbaycan’a gönderdiği bir model düşünülebilir” açıklamalarında bulundu.

ÇINAR: “ÖNCE KARŞILIKLI GÜVEN SORUNU AŞILMALI”

ABD-Türkiye İlişkileri Dış Politika Uzmanı ve İAÜ Öğretim Görevlisi Ali Çınar, Türkiye hakkındaki açıklamaların artık Beyaz Saray’dan değil ABD Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon’dan geldiğine dikkat çekerek “Ne Erdoğan ile Biden, ne de Akar ile Austin arasında bir ayı aşkın süredir diyalog kurulabilmiş değil. Taraflar öncelikli olarak karşılıklı güven sorununu aşmalı. Bunu sağlamanın tek yolu da hem politik, hem de askeri kanalları kullanarak iletişim kurmak olacaktır. Orta Doğu’da Türkiye olmadan çözüm mümkün değildir. Türkiye, PKK/YPG konusunda kararlı duruşunu sürdürmeli.

The cases pending at the Turkey-US relations were discussed in the webinar titled “The Future of Turkish-American Relations in the Biden Era” orginzed by Istanbul Aydın University. It was reported that dialogue is required to solve the problems in the webinar.

“The Future of Turkish – American Relations in the Biden Era” webinar carried out with the cooperation of Istanbul Aydın University Institute of Graduate Studies and Association for Research on Diplomacy, was broadcast live on the IAU official Youtube account.

President of IAU Assoc. Prof. Dr. Mustafa Aydın made the opening speech and Istanbul Aydın University Institute of Graduate Studies Director Prof. Dr. Ragıp Kutay Karaca was the moderator of the webinar. Former Ambassador Matthew Bryza, IAU Academician and The USA – Turkey Relations Foreign Policy Specialist Ali Çınar, The Heritage Foundation Foreign Policy Center Director Luke Coffey, TRT World Editor Yusuf Erim Hudson Institute, Senior Researcher Michael Doran and Bahçeşehir University American Studies Center Director Assoc. Prof. Dr. Burak Kuntay participated as speakers in the webinar.

ASSOC. PROF. DR. AYDIN: “TURKEY AND THE USA CONNECTED WITH INSEPARABLE BONDS”

IAU President Assoc. Prof. Dr. Mustafa Aydın made the opening speech of the meeting and stated “Turkey – USA relations started in the 18th century with shipping trade, reached the peak with NATO after the World War II, and the relations continuing with ups and downs have gained a new position today.  “Today, there are problems that contain serious disagreements in Turkey and the USA relations such as Syria, Iraq, Libya, S-400 missiles, F-35 project and ringleader of FETÖ (Fethullah Terrorist Organization) still resides in the USA. However, I believe that the two important NATO allies, Turkey and the USA, connected each other with inseparable bonds. I believe that these relations will be discussed in detail with this webinar and the solution offers will be evaluated.”

BRYZA: “IT IS NOT POSSIBLE TO SEPARATE PKK /PYD/YPG”

The first speaker, Azerbaijan Former Ambassador of the USA Matthew Bryza stated “I think that the mutual relation between former President Trump and President Erdoğan, and ‘backdoor diplomacy’ will be ended in the Biden era. Bryza said, “I predict that diplomatic activities arising from inter-institutional relations will increase. Although this situation seems like it damages mutual relations in the short term, it will cause the relations to be strengthen in the long term”.  Bryza’s most striking statement is “It not possible separate PKK from “PYD/YPG” just as how it is not possible to separate person from yourself.”

ASSOC. PROF. DR. KUNTAY: “APPROACHES WILL CHANGE, NOT THE POLICIES”

After Bryza speech, Bahçeşehir University American Studies Center Director Assoc. Prof. Dr. Burak Kuntay said “Unless there is a major turmoil in the area, I do not expect any dramatic change in relations. Approaches will be changed rather than the policies. Turkey is open for any negotiations with the USA including S-400, and Eastern Europe Energy issues. However, PKK/YPG issue is a redline for Turkey, this issue must be out of the negotiation.”

DORAN: “DIALOGUE AND EMPATHY ARE ESSENTIAL”

Senior Researcher from Hudson Institute Michael Doran stated “The world is no longer the world in the Obama period. Therefore, I do not agreethe opinion that there will be return to the ground in Obama period in Turkey and the USA relations. Especially, dialogue and empathy are required in the solution of the S-400 issue. Establishing an expert team and defining the issue with all its dimensions would be solution.”

ERİM: “APPROACHES BASED ON SECURITY SHOULD BE LEAVED”

TRT World Editor Yusuf Erim said “Approaches based on security in Cold War era should be leaved in the new term. New parameters should be defined in the Turkey – the USA relations. The option of positioning in Northern Cyprus for S-400 can be considered. Even though there is possibility of having problems with the US in such case, positioning missiles in the Northern Cyprus will reduce security concern and USA problems. Relations with Turkey should be a part of the state policy of the USA because there is not any suitable actor for the interests of the USA in this region.”

COFFEY: “MUTUAL JOINT INTERESTS SHOULD BE DETERMINED”

The Heritage Foundation Foreign Policy Center Director Luke Coffey stated “Turkey –USA relations are up and down for 70 years. Disagreements are at the highest level for more than 7 years. Parties should determine their common interests and discuss in detaail of these issues. For example; NATO’s idea about expansion, Ukraine, energy security can be discussed according to interests of both parties. Also, a model that Turkey sends air defence systems to Azerbaijan can be considered about S-400 issues.

ÇINAR: “FIRSTLY, THE MUTUAL TRUST ISSUE SHOULD EXCEEDED”


IAU Academician and The USA – Turkey Relations Foreign Policy Specialist Ali Çınar
said “Statements about Turkey are made by the USA Department of Foreign Affairs and the Pentagon not the White House. There has not been any dialogue between neither Erdoğan and Biden nor Akar and Austin for more than one month. Firstly, the parties should exceeded the mutual trust issue. The only way to provide this is to communicate by using both politic and military channels. Solution in the Middle East is not possible without Turkey. Turkey must continue the firm stance on the PKK/YPG issue.”

background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin