Marka Semineri

tarihinde yayınlandı Duyuru, Duyuru, Haberler
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2023/10/siirt_ufrad.jpg

“Marka Seminer” inde Konuşan Dr. Mustafa Aydın: “Fark Yaratabilirseniz, Rekabet Şansınız Olur”

Siirt Valiliği ve Ticaret Sanayi Odasınca organize edilen “Marka Eğitim Semineri”, Oda’nın konferans salonunda gerçekleştirildi. Seminer nedeniyle davet edildiği Siirt’e gelen UFRAD Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Başkan Yardımcısı Haluk Okutur, Genel Sekreter Osman Bilge ve Yönetim Kurulu üyesi Gürkan Donat ile birlikte Vali Ahmet Aydın’ı makamında ziyaret etti.

İl merkez Şehit Orgeneral Bitlis Eşref ilköğretim okulunda vücut buldurulan ve “Dr. Mustafa Aydın” adı verilen kütüphanenin açılışını da yapan Dr. Aydın ve UFRAD heyeti daha sonra Aydınlar (Tillo) ilçemize intikal ederek bu ilçedeki tarihi ve kültürel mekânları gezdi.

Siirt Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleşen seminerde Türkiye’nin 1800 markaya sahip olduğunu belirten Dr. Aydın: “İnsanoğlu için lazım olan her şeyde farkındalık yaratabiliyorsanız, rekabet edebilme imkânınız olur. İster yorgancı, ister araba tamircisi, ister fırıncı olun, yarattığınız fark kadar varsınız ve fark yaratmak da marka olmak demektir.” dedi. Türkiye sınırlarını aşmayı amaçlayan bir ticaret anlayışının geliştirilmesi gerektiğine de değinen Dr. Aydın Marka’nın kalite anlamına geldiğinin de altını çizerek: “Herkes Büryan yapabilir. Ama herkes aynı olmamalıdır. Var olduğunuz alanda hissedilmiyor, tercih edilmiyorsanız, yoksunuz demektir. Yani sektörünüzde hissedilmeniz gerekir. Marka olmanın vazgeçilmezi sabırdır ve Marka oluşturmak, iğneyle kuyu kazmak demektir. Bir evlat yetiştirir gibi markamızı oluşturmak gerekiyor. Marka olmak istiyorsanız, fedakâr ve özverili olmak zorundasınız” diye sözlerini tamamladı.

Siirt Valisi Ahmet Aydın da yaptığı konuşmada çözüm süreci ile birlikte bölgedeki yatırımların artmasından duyduğu memnuniyete vurgu yaparak, Siirt’in “Marka” olabilecek ürünlerinin olduğunu vurguladı. Simit Sarayının başarı hikâyesini Siirtli yatırımcılarla paylaşan Haluk Okutur, güçlü bir marka yaratmak için öncesinde çok detaylı araştırma yapmak ve çok çalışmak gerekir dedi. Yönetim Kurulu üyesi Gürkan Donat uluslararasılaşma konusunda artık markalarımızın çok büyük şansları olduğunu belirtirken devlet desteklerine değindi. Son olarak ‘Markalaşma ve Franchising Sistemi Oluşturma’ konusunda sunum yapan Osman Bilge, en önemli noktanın Franchise seçerken yatırımcının kendine en uygun markayı bulmak çok iyi araştırma yapması ve Franchise verecek markaların da sistemi ileriye taşıyacak en doğru yatırımcıları bulmaları gerektiğini dile getirdi.

Seminer sonunda Siirt TSO Başkan Vekili Özgür Çalapkulu Dr. Aydın ve tüm UFRAD YK üyelerine teşekkür ederken Dr. Aydın da kendisine UFRAD plaketi takdim etti.


Speaking at ‘Brand Seminar’, Dr. Mustafa Aydın ‘If you create difference, you have chance of competiton’

‘Brand Education Seminar’ organized by the Governorship of Siirt and Chamber of Commerce and Industry was fulfilled in conference hall of Chamber. Due to the seminar, President of UFRAD Dr. Mustafa Aydın who was invited to Siirt, visited Governor Ahmet Aydın in his office in association with Vice President Haluk Okutur, General Secretary Osman Bilge and Member of Board Gürkan Donat.

Dr. Aydın and Board Members of UFRAD inaugurated a library which is named as ‘Dr. Mustafa Aydın’ in Şehit Orgenaral Bitlis Eşref elementary school afterwards they reverted to Aydınlar (Tillo) district and visited historical and cultural places.

At the seminar held at the Chamber of Commerce and Industry of Siirt, Dr. Aydın indicated that Turkey has 1800 brands and said ‘If you can create awareness in every necessary thing for people, you can have a chance of competition. Whether you are a quilt maker or a serviceman or a baker, you subsist as you are creating a difference and creating a difference means to be a brand…’ Dr. Aydın mentioned a trade perceptiveness that aims to get beyond the border of Turkey should be developed and he also underlined that Brand is equivalent to quality and he completed his speech with the words ’Everybody can make Buryan which is traditional meal of Siirt, but everybody should not be the same. If you are not perceived and not preferred in your existing area, it means you are nothing. In short you have to be perceived in your own sector. Essential to be a brand is patient and to constitute a brand means attempt to do the impossible. You have to comprise your mark like bringing up a child. If you want to be a brand you must be self-sacrificing and selfless’.

Siirt Governor Ahmet Aydın emphasized his pleasure about increasing investments in the area with the solution process and he said that Siirt has products which can become a ‘Brand’. Haluk Okutur shared the success story of Simit Sarayı with investors from Siirt and he said for creating a powerful brand, it is necessary to make a detailed research and to work very hard. Member of Board Gürkan Donat, stating that our brands have big chances on internationalization, adverted to the state supports. In conclusion, Osman Bilge who made a presentation about ‘Branding and Composing Franchising System’, verbalized that the most important point for an investor for finding the most appropriate brand for himself is to make detailed research and that a franchisor should find true investors who will carry the system one step further.

At the end of the seminar, Vice President of Chamber of Commerce and Industry Özgür Çalapkulu thanked Dr. Aydın and all UFRAD Board Members and Dr. Aydın presented an UFRAD plaque to Mr. Çalapkulu.


background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin