KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Batı Platformu’na Katıldı

tarihinde yayınlandı Batı Platformu, Duyuru

İAÜ Batı Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen Batı Platformu’nun konuğu KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’ydu. Prof. Dr. Yasin Aktay’ın ana konuşmacı olarak yer aldığı toplantıya, İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın ile İAÜ Batı Araştırmaları Merkezi Başkanı ve AB Eski Bakanı Egemen Bağış’ın yanı sıra akademi, bürokrasi, siyaset ve iş dünyasından çok sayıda isim katıldı.
Kıbrıs’ın konuşulduğu Batı Platformu toplantısında, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Kıbrıs’a hep birlikte sahip çıkmak ve Kıbrıs’ın geleceği için sağlık turizmi gibi alternatiflerin düşünülmesi gerektiğini ifade ederek, “Bu noktada Dünya Ticaret Örgütü (WHO) ile görüşmelerde bulunduk ve WHO’ya üye olmak üzere süreci başlattık. Ancak Rum tarafının tepkisiyle karşılaştık. Onlara isterlerse onların da üye olabileceklerini söyledik. Böylece WHO’ya 54’üncü ve 55’inci sırayla üye olduk. Yakın geçmişte yapılan seçimlerde de KKTC Sağlık Konseyi Başkanımız, WHO Sağlık Konseyi Başkan Yardımcılığına seçildi. Üstelik Rum tarafının iki üyesinin de oy vermesiyle bu seçimi kazandı. Kıbrıs hepimizin adası. O zaman bu adaya birlikte sahip çıkmak zorundayız” dedi.
Batı Platformu toplantısında söz alan İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın da eğitimin Kıbrıs için önemine işaret ederek, “Dünyada şu anda 6 milyon uluslararası öğrenci var. Her bir öğrenci bulunduğu ülkeye ortalama 40 bin dolar para bırakıyor. Bu 250 milyar dolar demektir. UNESCO verilerine göre bu sayı 2020’de 7 milyon olacak. Yani bu rakam 300 milyar dolara tekabül ediyor. Dünya ekonomisinde eğitim endüstrisi önemli bir yer edinmişken KKTC’nin aman buraya öğrenci gelmesin diye bir düşünceye sahip olduğunu düşünmüyorum. Kıbrıs önce bir eğitim adasıdır sonra Turizm ve sulu tarımla kalkınması gereken bir yerdir. KKTC’yi şu anda dünyaya açan kapı eğitimdir” değerlendirmesinde bulundu.
Uluslararası politika açısından Kıbrıs meselesini toplantıda değerlendiren AB Eski Bakanı ve İAÜ Batı Araştırmaları Merkezi Başkanı Egemen Bağış ise “Rum tarafı AB’ye üye olarak alabileceğini aldı. KKTC ve Türkiye ise kaybedebileceği her şeyi kaybetti. Dolayısıyla tarafların kazanacağı veya kaybedeceği bir şey kalmadığından çözüme yönelik pek istek taşımadıklarını gözlemliyorum” dedi.
——————————-
Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC) Minister of Tourism and Environment Prof. Dr.Fikri Ataoğlu was a guest of Western Platform which was organized by IAU Western Research Center regularly. President of Istanbul Aydin University Dr. Mustafa Aydın, Former EU Minister and Chairman of Western Research Center Egemen Bağış, numerous academician, politicians, and bureaucrats have taken a place at the meeting.
Pointing out The Cyprus issue TRNC Minister of Tourism and Environment Prof. Dr.Fikri Ataoğlu “We should do something about Cyprus altogether. Options such as medical tourism should be thought. At this point, we have met with WHO in order to be a member. However, Greek Cypriot Administration of Southern Cyprus (GCASC) has responded to us negatively. We have invited them in order to be a member of WHO with us. Recently, TRNC Chairman of Health Committee was elected as a Vice President of WHO Health committee. 2 members of the Greek Cypriot also have supported us. Cyprus belongs to us. That’s why we should do something together for the future of the Island.”
Expressing importance of the island President of Istanbul Aydın University Dr. Mustafa Aydın” currently, there are 6 million students in the world. Each student contrıbutes approximately $40.000 to the country. It means $250.000 in total. According to UNESCO data, it will be 7bilion in 2020. Since Education has been an important place in the world economy, TRNC should care this big student potential. Firstly, Cyprus is an education ısland. But ıt should be developed on tourism and irrigated farming. Education is a door where TRNC can be able to link with other countries.
Evaluating Cyprus issue in terms of international politics Former EU Minister and Chairman of IUA Western Research Center Egemen Bagıs” as being a member of the EU, The GCASC has taken whatever it wants. On the other hand, Turkey and TRNC have loose whatever ıt can lose. I think there is no loss or any gain for both parts. This situation is one of the big obstacles to the solution.

background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin