İstanbul Aydın Üniversitesi’nde “Çin Araştırma Merkezi” açıldı

tarihinde yayınlandı Duyuru, Duyuru, Haberler
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2023/10/cin1.jpg

İstanbul Aydın Üniveristesi bünyesinde kurulan “Çin Araştırma Merkezi”nde yürütülecek akademik çalışmalar sayesinde, Çin ve Türkiye halkları arasında her alanda işbirliğine ışık tutulacak.

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Gu Jing Qi, İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın ve  İAÜ Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli’nin katıldığı  “Çin Araştırma Merkezi”nin açılışında konuşan İAÜ Ekonomi ve Finans Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sedat Aybar, iki ülke arasındaki ilişkilerin çok eskilere dayandığını vurgulayarak, günümüzde de bu ilişkinin gelişmekte olduğunun altını çizdi.

Prof. Dr. Sedat Aybar, İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde kurulan “Çin Araştırma Merkezi”nin  iki ülke halkının birbirinin kültürünü anlaması, akademik çalışmaların geliştirilmesi ve iki ülke arasındaki öğrenci değişiminin teşvik edilmesi için önemli olduğunu ifade etti.
İAÜ Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli ise küreselleşmenin ticaretten üretime, tüketimden iletişime pek çok alanda farklı kültürleri birbirlerine yakınlaştırdığının belirterek şunları söyledi:
“İstanbul Aydın Üniversitesi ailesi olarak bu değişime ayak uydurmanın getirdiği yeni bir adımı daha atmak için bir araya gelmiş olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bugünkü dünyada sadece coğrafi mesafeler değil din, kültür, beğeni mesafeleri de yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Eğitimin küreselleşmesi de gelişmelerin en başında yer alıyor. İAÜ olarak bir dünya üniversitesi olma yolunda kısa sürede çok yol aldık. Bugün üniversitemizde yüzün üzerinde Çin uyruklu öğrenci eğitim almakatadır. Ayrıca Çin’deki pek çok saygın üniversiteyle akademik işbirliği anlaşmalarımız mevcut. Bugün ticari ve iktisadi ilişkilerimizin giderek geliştiği Çin’i akademik ve bilimsel çalışmalarla ve ön yargılardan uzak anlama-anlatma çabamız yeni aşamaya gelmiş
durumda. Çin Araştırma Merkezimiz’in bu yolda önemli bir ivme sağlayacağına güvenim sonsuz.”

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Gu Jing Qi yaptığı konuşmada Çin ve Türkiye  arasında çok eskilere dayanan dostluğun iki ülke liderlerinin yaptığı ziyaretlerle daha da ilerlediğinin altını çizerek, “ 2015 Temmuz ayında Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Çin’e başarılı bir ziyaret gerçekleştirdi. Kasım ayında Çin lideri de G20 Zirvesi’ne katıldı.  İki ülke liderleri bu süre zarfında bir toplantı gerçekleştirdiler. Böylelikle Çin -Türkiye stratejik işbirliği hızlandı. 2015 yılı Çin – Türkiye ikili ticaret hattı 21 milyar 600 milyon dolar arttı. İki ülke alt yapısı, finans merkezi ve vs. alanlardaki işbirliği durmadan önemli bir atılım gerçekleştirdi, “ dedi.
2015 yılında Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısında da önemli bir artış olduğunu söyleyen Gu
Jing Qi, “ 2015 yılı Çinli turistin Türkiye’ye geliş sayısı 317 bine ulaştı. Bu yıldan yıla yüzde elli oranında kuvvetli bir şekilde artış gösteriyor. Bu Türk turizm sektörüne kuşkusuz yeni bir kan depoluyor.”

Konuşmasında bugün  Çin ile Türkiye arasındaki ilişkilerin çok iyi bir noktada olduğunu söyleyen  Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu, iki ülke arasındaki stratejik ilişkilerin daha da derinleşeceğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Son yıllarda Türkiye’nin bilindik üniversitelerinde özellikle Çince bölümü ve Çince dersi konulması ve Yüz Çiçek Açsın Yüz Fikir Serbest Tartışılsın düşüncesi altında öne sürülüyor. İstanbul Aydın Üniversitesi Türkiye’de  üne sahip bir üniversite olarak iki ülke arasında karşılıklı anlayış köprüsü kurmamıza yardımcı oluyor. İAÜ ‘nün Çin Araştırma Merkezi yeni bir adım sembolize etmiyor aynı zamanda tüm Türkiye’in Çin’i araştırmasında aktif bir rol oynamasını sağlıyor. Ek olarak söylemek isterim ki üniversite burada stratejik vizyonunu da kendini de iyice göstermiş oluyor bu sayede. Ümit ederim ki, bu merkez iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine ve iki ülke halkları arasındaki karşılıklı anlayış ve dostluğun gelişmesine vesile olur.”

İAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın da merkezin açılışında şunları söyledi:
“Çin’de Türkiye tarihi ilişkilerinin asırlık bir süreye dayandığı hepimiz biliyoruz. Fakat, tabi ki geçmişe bakacağız, geçmişten ders alacağız ama asli olan öne bakmaktır, ileriye doğru bakmaktır. Bu ileriye bakışta, ileriye doğru yürüyüşte tarihi kökleri asırlara dayanan bu iki milletin  birlikte birçok şey yapabileceğini hep beraber biliyoruz. Hepimiz biliyoruz ki, özellikle son  yıllarda her iki ülke de çok ciddi bir yakınlaşma iradesi ortaya koydu.

“İAÜ olarak birçok Çin üniversitesiyle işbirliği yapıyoruz, ortak program yürürtüyoruz, yaz okulları düzenliyoruz, öğrenci değişim programları yapıyoruz. Pekin’i yaklaşık 2 ay önce ziyaret ettim.   Çin’in en köklü üniversitelerindne birisi olan Uluslararası Finans Üniversitesi’ni ziyaret ettik. Orada bir Türkiye Araştırmalar Merkezi’ni, burda da Çin Araştırmalar Merkezi’ni kurmaya karar verdik. Karşılıklı olarak bu merkezlerde iki ükenin tarihi, kültürel ve eğitim alanlarındaki işbirliklerini ilerletmek kararlılığını aldık.  Çin Araştırma Merkezi güzel işler yapacak. Bu düşüncelerle İAÜ’deki bu Çin Araştırma Merkezi’nin başarılı, güçlü, Çin ile olan işbirliğinindaha ileriye taşınmasına yardımcı olacağını umut ediyorum”China Research Center opens at Istanbul Aydin University

China Research Center is opened at IAU with the participation of Chinese Consulate to Istanbul Gu Jing Qi, IAU President Dr. Mustafa Aydin and IAU Rector Professor Yadigar İzmirli. Speaking at the opening ceremony, Professor Sedat Aybar, IAU Head of the Department of Economics and Finance, underscored that the relations between both countries go back a long time and nowadays that relationship is developing even further.

Professor Sedat Aybar expressed that “China Research Center” established within Istanbul Aydin University is very important for both countries’ people to understand each others’ cultures, development of academic collaborations and encouraging student exchange programs between both countries.

Stating that globalization brings different cultures together from trading to producing and from consumption to communication, Prof. Yadigar Izmirli said, “As Istanbul Aydin University we are pleased to gather here to be part of a new step forward as part of keeping pace with the changes. In today’s world, not only geographic distances but also religious and cultural distances are disappearing. Globalization of education leads the way. As IAU, we have come a long way to become a global university. We have over 100 Chinese students in our university. We have academic collaboration agreements with numerous prestigious universities in China. Today our struggles to understand and explain one another with China, of whom we have business and economic relations, without prejudice and with academic and scientific studies at a new stage. I have a firm belief that China Research Center will bring an important acceleration.”  

Speaking at the opening, China Consulate to Istanbul Gu Jing Qi underscored that the friendship that goes back long time has improved the relations between China and Turkey through mutual visits. “In July 2015, Turkish President Erdogan had a successful visit to China. In November the Chinese leader participated in G20 Summit. Both leaders had a meeting during this time. So, Turkish- Chinese strategic collaboration process speeded up. In 2015 Chinese Turkish trading volume increased by 21 billion 600 million dollars. Infrastructure, financial center and in many fields, collaboration between both countries increased.”
Mentioning that Chinese tourists who visited Turkey increased during 2015, Gu Jing Qi said, “During 2015, Chinese tourists who visited Turkey reached 317,000. This shows 50% increase year over year. This pumps new blood to Turkish tourism sector.”

“ For the last several years, Chinese classes and Chinese departments being established in many universities in Turkey. Istanbul Aydin University helps us build an understanding bridge between both countries as one of the prominent universities in Turkey. IAU’s China Research Center doesn’t only symbolize a new step, but also takes an active role of Turkey’s research in Chinese research. Clearly the university shows its strategic vision and itself. I hope the Center will strenghten the relations between both countries and develop mutual understanding and friendship.”

Speaking at the opening of the Center, IAU President Dr. Mustafa Aydin said, “We all know that Turkey and China have a century long historical relationship. We should all look backwards and take lessons from the past, but most importantly we should look forward. We all know that both of these countries can achieve a lot while looking and walking forward together. Both countries have been establishing serious relationships for the last few years.”
“As IAU, we collaborate with many Chinese universities, have joint programs, summer schools and student exchange programs. I visited Beijing 2 months ago. We visited one of the well established universities, International Finance University. We have decided to establish Turkey Research Center there and China Research Center here. We both made a decision to advance our collaborations in historical, cultural and educational fields. China Research Center will do great things. With those thoughts in mind, I hope that the Center will help advance our collaborations with China successfully and powerfully.”


background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin