İnsanlığın Gerçek Dostları Ödül Töreni Muhteşem Finalle Sahiplerini Buldu!

tarihinde yayınlandı Duyuru, Duyuru, Haberler
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2023/10/2015_insanligingercekdostlari.jpg


Türkiye Sigarayla Savaş Derneği tarafından 16.sı düzenlenen “İnsanlığın Gerçek Dostları Ödülleri” töreni Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Törende, spor alanında tütün ve tütün mamullerinin tüketilmesi yasağının genişletilmesi konusunda sosyal sorumluluk bilinciyle verdiği desteklerden dolayı T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a verilen ödülü Bakanlık Müsteşarı Ömer Faruk Terzi alırken, instagram üzerinde gerçekleşen #Sigarasız2015 yarışmasına verdiği katkılardan ötürü YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’a verilen ödülü ise İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Ali Karavelioğlu aldı.

Sevinç Satıroğlu’nun sunumuyla gerçekleşen törene, İstanbul Milletvekili Harun Karaca, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Başakşehir Kaymakamı ve Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Kazım Tekin, Bahçelievler Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, TRT FM Radyo Sunucusu Cem Ceminay, Duman Avcısı Doğa Eker, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Müdürü Savaş Yılmaz ve İstanbul Aydın Üniversitesi Rekörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli, Düyader (Dünya Yaşlılık Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Umut Çınar ve üyeleri katıldı.

SAHNE SHOWLARI NEFES KESTİ!
Ödül törenine sahneye Zeliha Sunal giydiği gazete kağıtlarından oluşan kostümüyle geri dönüşüme dikkat çekerek geceye damgasını vurdu. Son albümün hit şarkısı “Nankör” ile sahneye çıkan güzel sanatçı “Aldatıldık” şarkısıyla izleyenleri keyifli dakikalar yaşattı.

Teşekkür plaketlerinin takdim edilmesinden hemen sonra sahneye Ege’nin incisi güzel sanatçı Serap Yenici sahne aldı. “Ege’den aldık biz bu aşkı” şarkısıyla salondaki herkesi güzel sesiyle mest etti.

Ödül töreninin finalinde sigaraya karşı mücadeleye destek veren sürpriz bir genç pop grubu sahne aldı. Son zamanlarda Türkiye turnesine çıkan ve adından sıkça bahsettiren Aloo grubu sergiledikleri dans figürleri ve showları, İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencileri ve konuklar tarafından ilgi ve beğeniyle izlendi.

Maki Organizasyon tarafından gerçekleştirilen ödül töreninin ardından protokol üyelerinin katılımıyla Zeliha Sunal giydiği özel kostümle İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu Bil Meslek Yüksek Okulu Moda Tasarım Programı tarafından hazırlanan “Bakışın Tarih Söyler Özlemin İnsanlığa ZEUGMA Koleksiyonu Defilesi” Asil Çağıl’ın koreografisi ünlü modellerin sunumuyla gerçekleşti. Podyumda Zeugma kıyafetlerini Sema Şimşek, Ebru Ürün, Günay Museyeva, Tuğçe Sarıkaya, Yelda Kara, Sanem Balcı, Seviye İkbal Tulgar, Marina Federenko, Yağmur Ayaz, Açelya Kartal, Emre Yıldırım, Emre Aydın, Serhat Kaynarpınar gibi ünlü mankenler taşıdı.

“SİGARA KULLANIMINDA DÜŞÜŞ YAŞANDI”

Törenin açılış konuşmasını yapan İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve ayrıca Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı olan Dr. Mustafa Aydın, “Türkiye artık kapalı mekanlarda, ibadet, eğitim ve sağlık alanlarının 100 metre mesafesinde, insanların yoğun bulunduğu mekanlarda sigaranın yasaklandığı ve sigara içenlerin bile artık sigara içilmemesi gerektiğine inandığı bir ülke durumuna geldi. Türkiye’de sigara içenlerin sayısı 27 milyondan  20 milyona düşmüştür. Bu vesileyle ülkemizi oradan buralara taşıyan başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere siyasi iktidarıyla, siyasi muhalefetiyle, sivil toplum kuruluşlarıyla, sağlık kuruluşlarıyla, eğitim kuruluşlarıyla ve siz değerli gençlerle el ele biz ülkemizi dünyanın örnek bir ülkesi haline getirdik. Bu yolculukta emek veren bütün arkadaşlarıma insanlık adına ülkem adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Sigara içenlerin oranlarındaki düşüşün yeterli olmadığını açıklayan Aydın, “Bu ülkede hala 20 milyon sigara içen insan var, hala her yıl 120 bin kişi sigaradan hayatını kaybediyor, hala 10 bin çocuk sigara içmediği halde anne babası tarafından öldürülüyor ve hala 15 bin insan sigara içmediği halde sigara içenler yüzünden hayatlarını kaybediyorlar. Yine bu ülkede 32 milyar dolar parayı her yıl dumana veriyoruz. Bunun yaklaşık 22 milyar dolarını sigaraya bizzat ödeyerek, 10 milyar dolarını da sigaranın neden olduğu hastalıklardan kurtulmak için sağlık hizmetlerine harcıyoruz. Türkiye’nin sağlık harcamalarının yüzde 10’u sigaradan kaynaklanan hastalıklara yatırılmaktadır. Gebelikte sigara içen anne adaylarımızın çocuklarının yüzde25’i engelli doğmaktadır. Dolayısıyla önümüzde hala uzun bir yol var” açıklamalarında bulundu.

İnsan hayatı üzerinden ekonomik girdi elde etmek için insan hayatını sömüren sigara kartellerini kınayan Aydın, “Değerli gençlerimizi, genç denemeyecek yaştaki küçük çocuklarımızı gizli reklamlarla hala zehirlemeye devam ediyorlar. Sigara kartelleri hala dünyada özellikle bizim ülkemizde toplum önderlerini, gençlerin örnek aldığı sanatçıları sahnelerinde, filmlerinde, şarkılarında, entelektüel kisvesi altında sigara içiriyorlar. Sigara içmeyi bir özgürlük bir başkaldırı şeklinde sunmaya devam ediyorlar. Dünya liderlerinin birçoğu sigara kartellerinin finansmanlarıyla seçim kampanyalarını yürütmüşlerdir ve bunu itiraf etmişlerdir. Sigara her rejimi kullanmıştır ve her rejim tarafından kullanılmıştır. Sigara sosyalizmi de, kapitalizmi de komünizmi de kullanmıştır” ifadelerini kullandı. Aydın, “21. yüzyılda sigaranın son molekülü yok oluncaya kadar, eğer biz bu ülkeyi ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel olarak ama en önemlisi de sağlık olarak tam bağımsız bir hale getirmek istiyorsak sigara kartellerinin oyunundan kurtulmamız lazım” dedi.

Düzenlenen törende Türkiye genelinde Yükseköğretim Kurulu iş birliği ile Üniversitelerarası gerçekleştirilen “#SİGARASIZ2015” Instagram Yarışması’na öncülük eden ünlü radyocu Cem Ceminay, yarışmada birinci olan öğrenciye ödülünü takdim etti.

PLAKET ALANLAR

İnsanlığın Gerçek Dostları Ödülleri

1- T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç yerine Bakanlık Müsteşarı Ömer Faruk Terzi,
2- YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç yerine İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Ali Karavelioğlu,
3- En Çok Denetim Yapılan İlçede yasaya uymayan işletmelere ceza uygulayan Bahçelievler Kaymakamı Mehmet Ali ÖZYİĞİT
4- TRT FM Radyo Sunucusu Cem Ceminay
5- FOX TV Çalar saat Program Sunucusu İsmail Küçükkaya       
6- Duman Avcısı Doğa EKER       

INSTAGRAM YARIŞMASI

Bedevicik Rumuzuyla #Sigarasız2015 Instagram Yarışması Birincisi İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi Halil Selim Ağırkan
TSSD İnsanlık Özel Ödülü:
Malatya Arguvan İlçesi Kömürlük Köyü Muhtarı ve Atmalılar Okulunun ödülünü Malatya Spor Başkanı Adil Gevrek ve  Kemal DÜZOVA

Teşekkür Ödülleri

1- Yeditepe Üniv. Tıp Fak. Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. R. Erol Sezer
2- Türkiye Yeşilay Cemiyeti adına Genel Müdür Savaş YILMAZ
3- İstanbul Aydın Üniversitesi “Sigarasız Kampüs Projesi” adına İstanbul Aydın Üniversitesi
Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli
4- Umut ÇINAR / DÜYADER (Dünya Yaşlılık Derneği & Dünya Markalar Derneği) Başkanı
5- TRT1 Duman Olmadan Programı yerine Yapımcı Barış BİDAV
6- Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Nevşehir Temsilcisi Şahin Güneş“REAL FRIENDS OF HUMANITY” AWARDS CEREMONY WITH A GRAND FINALE !!!

“Real Friends of Humanity” awards, which is a traditional event organized by Turkish Anti-Smoking Association, went to its recipients with an outstanding finale.

16th Annual ‘Real Friends of Humanity Awards Ceremony’ organized by Turkish Anti-Smoking Association took place at Sefakoy Cultural and Art Center. During the ceremony, an award was given to Deputy Minister Omer Faruk Terzi on behalf of T.C Youth and Sport Minister Akif Cagatay Kilic for his support to extend tobacco and tobacco use bans in sports. An award for his support to Instagram #Sigarasiz2015 competition was given to Istanbul University Lecturer Associate Professor Murat Ali Karavelioglu on behalf of YOK President Prof. Dr. M.A. Yekta Sarac.
Moderated by Sevinc Satiroglu, the participants to the ceremony included Istanbul Representative Harun Karaca, Kucukcekmece District Governor Harun Kaya, Basaksehir District Governor and Turkish Anti-Smoking Association Board of Directors Member Kazim Tekin, District Governor Mehmet Ali Ozyigit, TRT FM Radio anchor Cem Ceminay, Smoke Hunter Doga Eker, Turkish Green Crescent Association President Savas Yilmaz, Istanbul Aydin University Rector Prof. Dr. Yadigar Izmirli, Duyader (World Senility Association) Chairman of the Board of Directors Umut Cinar.

BREATHTAKING STAGE SHOW !!

Zeliha Sunal captured the audiences’ attention with her dress made out of newpaper to raise awareness to recycling. Began her show with her hit song ‘Nankor’, Sunal mesmerized the audience with her song ‘Aldatildik’ from her latest album.
After presenting the appreciation plaquettes, Serap Yenici, known as Aegean pearl, took the stage. Audience had cheerful time with her song ‘Ege’den aldik biz bu aski.’
During the finale of the award ceremony, a young pop band who supports fight against cigarette, took the stage. Aloo, who is on a tour in Turkey and the most talked about band, grabbed Istanbul Aydin University students and the audiences’ attention with their dance figures and stage show.
Organized by Maki Organization, at the end of the award ceremony Asil Cagil’s choreography ‘Zeugma Collection: Historical Look’ prepared by Istanbul Aydin University Anadolu Bil Vocational School Fashion Design Program, was presented to the audience. Models who presented Zeugma collection included Sema Simsek, Ebru Urun, Gunay Museyeva, Tugce Sarikaya, Yelda Kara, Sanem Balci, Seviye İkbal Tulgar, Marina Federenko, Yagmur Ayaz, Acelya Kartal, Emre Yildirim, Emre Aydin, Serhat Kaynarpinar.

‘A Drop in Cigarette Consumption’

Giving the opening speech at the ceremony, Istanbul Aydin University Chairman of the Board of Trustees and president of Turkish Anti-Smoking Association Dr. Mustafa Aydin said, “ Turkey became a country where smoking is no longer allowed at indoor public places, in places within 100 meters radius from educational, health and religious institutions and a country where people who smoke believe in the necessity of not smoking. Number of smokers dropped from 27 million to 20 million. We have brought our country from those days to today with our President, political parties, opposition parties, NGOs, health organizations, and with you, the youth of our country. I thank to friends who worked hard on this on behalf of my country and humanity.”

Dr. Mustafa Aydin mentioned that the drop in cigarette consumption is not satisfactory and said, “There are still 20 million smokers in this country and still 120 thousand people die each year and still 10,000 children die because of secondhand smoking by their parents and still 15,000 people die even though they have never smoked. And again in this country smokers burn up 32 billion dollars. 22 billion dollars go directly to cigarettes and 10 billion dollars spent on cigarette related expenditures. 10% of healthcare expenditure is allocated to illneses caused by cigarette smoking. 25% of the babies whose mothers smoked during their pregnancy are born with disability. Therefore we still have a long way to go.”

Condemning cigarette cartels who exploit human life in order to make economic profits Dr. Aydin said, “They continue to poison our young people even those who are little kids with their hidden ads. Cigarette cartels in the world especially in our country use society leaders, make artists, whom young people sets as an example of, smoke in movies, music videos and try to influence our youth. They represent smoking as freedom and revolt. Most of the world leaders do their campaign with the sponsorship of cigarette cartels financing and acknowledge this fact. Cigarette is used all the regimes and all the regimes were used. Cigarette used socialism, capitalism, and communism.” “Until the last cigarette vanishes, we need to reverse their plans if we want to free our country economically, politically, socially, and culturally.”

The winner of Instagram Competition #sigarasiz2015, which is organized in participation by YOK and Universities, was given his award by famous Cem Ceminay.

Real Friends of Humanity Awards

1- On behalf of T.C. Ministry of Youth and Sport, Akif Cagatay Kilic, Deputy Minister Omer Faruk Terzi
2- On behalf of YOK President Prof. Dr. M.A. Yekta Sarac, Istanbul University Lecturer Associate Professor Murat Ali Karavelioglu
3- District Governor of Bahcelievler, district with the highest level of inspection and fines to companies who do not comply with regulations, Mehmet Ali Ozyiğit.
4- TRT FM Radio Anchor Cem Ceminay
5- FOX TV ‘Calar Saat’ anchor Ismail Kucukkaya
6- Duman Avcisi ( Smoke Hunter) Doga Eker

Instagram Competition

The winner of the Instagram Competition is Istanbul Aydin University Faculty of Communication Department of Radio & Television student Halil Selim Agirkan with the username Bedevicik and hashtag #Sigarasiz2015
TSSD Humanity Special Award

City of Malatya, county of Arguvan, Komurluk Village Headman and Atmalilar School were received by Malatya Sports Director Adil Gevrek and Kemal Duzova.

Certificate of Appreciation

1- Yeditepe University, Faculty of Medicine, Chairman, Department of Public Health, Prof. Dr. R. Erol Sezer 
2- Turkish Green Crescent, President, Savas Yılmaz
3- Istanbul Aydin University, Rector, Prof. Dr. Yadigar Izmirli, for ‘Smoke-free Campus Project’
4-  DUYADER (World Elder Association & World Brands Association), Umut Cinar
5-  TRT ‘Without Smoke’ Program, Producer, Baris Bidav
6-  Turkish Anti-Smoking Association, Nevsehir Representative, Sahin Gunes


background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin