İAÜ Müt. Hy.t Bşk. Dr. Mustafa Aydın, Nobel Barış Ödüllü Yemenli Kadın Gazeteci Tevekkül Karman’ı İAÜ’de Ağırladı

tarihinde yayınlandı Duyuru, Duyuru, Haberler
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2023/10/tvkl.jpg

İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği Yemen ziyaretinde İAÜ’ye davet ettiği Nobel Barış Ödüllü Yemenli Kadın Gazeteci ve Aktivist Tevekkül Karman’ın yarım gün süren İstanbul Aydın Üniversitesi ziyaretinde, kendisine bizzat eşlik etti.

İAÜ ziyaret programı öncesinde Tevekkül Karman’ı makamında ağırlayan Dr. Mustafa Aydın, daha sonra Karman’ın İAÜ öğrencilerine verdiği konferansta kendisine eşlik etti. Karman konferansta öğrencilere Yemen’de ve tüm Ortadoğu’da yaşananları şöyle anlattı: “Biz bu noktaya gelebilmek için çok şey feda ettik. Çok büyük fedakârlıklar yaptık. İnsanlar özgürlüklerini geri alabilmek için bu devrimleri yaptılar. Sizin yaşlarınızdaki gençler sadece kendi özgürlüklerini değil tüm dünya halklarının özgürlüğü için, kendi coğrafyalarının özgürlüğü için savaştılar. İnsanlar gözlerinin önünde evlerinin yerle bir olduğuna şahit oldular. Politik, sosyal, ekonomik her şeylerini kaybettiler. Gençlerimiz en önde dünyanın tüm kötülükleri için savaştı. Müslümanlar şimdiye kadar terörist gibi, hırsız gibi kötü niyetli gösterilmeye çalışıldı dünyada ve buna karşı da savaştılar. Tüm dünyaya barışçı insanlar olduğumuzu iyi insanlar olduğumuzu kanıtladılar. Diktatörlerin bir gün yok olmaya mahkûm olduklarını tüm dünyaya gösterdiler. Gençlerimiz kadınlarımız Arap Baharı devriminde hep en önde yer aldılar. Bu gençler ve kadınlar dünyanın en kötü rejimini yıktılar. Çünkü hayallerine inandılar. Değişimi yaratmak için buna liderlik etmek istediler. Eğer siz hayallerinize ve umutlarınıza inanıyorsanız bunu etrafınızdakilere daha çabuk yayabilirsiniz. Arap gençleri hayallerine ve umutlarına inandılar.”

Tevekkül Karman’la ziyareti kapsamında, Arap Baharı, Yemen Devrimi, Ortadoğu Bölgesi, Yemen’deki güncel durum, eğitim ve Yemen–Türkiye ilişkileri ile diğer güncel konular üzerine geniş kapsamlı bir görüşme gerçekleştiren Dr. Mustafa Aydın, önemli bir projenin müjdesini ise katıldıkları basın toplantısında verdi.

Dr. Mustafa Aydın konferans sonrası düzenlenen basın toplantısında, “Tevekkül Karman’a kendi adına bir İnsan Hakları, Demokrasi ve Özgürlük Merkezi kurma isteğimizi Yemen ziyaretimizde ilettik. Kendisi de bundan dolayı çok mutlu oldu. Biz de bu merkezin çalışmalarına başladık. Kendisi de desteğini esirgemeden bugün yanımızda oldu” dedi.

Tevekkül Karman ise konuşmasında  “İstanbul Aydın Üniversitesi’nde kurulması hedeflenen İnsan Hakları ve Demokrasi Merkezi, bütün bu olayların ardından yeni kurulacak olan düzende aktif rol oynayacak. Orada kurulacak yeni yaşamların şekillenmesinde bu merkezin önemli bir rol alacağına inandığımız için merkezin kuruluş fikrini tasdik ediyoruz” ifadesiyle sonlandırdı. Gerçekleştirilen basın toplantısında Suriye’deki olaylara da değinen Tevekkül Karman, Suriye’de yaşananları Arap Baharı’nın son ve en önemli ayağı olarak değerlendirdi.

Karman toplantının ardından İAÜ Florya Yerleşkesi’nde Dr. Mustafa Aydın eşliğinde detaylı incelemelerde bulundu. Dr. Mustafa Aydın ve Tevekkül Karman yerleşke gezisinin ardından, Karman’ı İAÜ kadrosuna kazandıran Tevekkül Karman İnsan Hakları, Demokrasi ve Özgürlük Merkezi proje toplantısı ve imza töreni için A Blok VIP Salonu’na geçtiler. 
 
Tevekkül Karman’ın İAÜ ziyareti onuruna verilen ve Dr. Mustafa Aydın’ın katılımıyla gerçekleşen akşam yemeğiyle sona erdi.


President of İstanbul Aydın University Dr. Mustafa Aydın hosted Yemeni woman journalist Nobel Peace Prize owner Tawakkol Karman in İAU.  

 
President of İstanbul Aydın University Dr. Mustafa Aydın personally accompanied Yemeni activist and journalist, Nobel Peace Prize owner Tawakkol Karman – whom he invited to İAU last month in his Yemen trip  – during her half-day  İAU visit.
 
Dr. Mustafa Aydın hosted Tawakkol Karman in his Office before her program in İAU and then he accompanied her during the conference she gave to İAU students. Karman explained students what happened in Yemen and in Middle East by saying: “We sacrificed a lot to come to this point. We made great sacrifices. People revolted to take their freedom back. Young people at your age fighted not only to take their own freedom back but also for world’s people freedom and the freedom of their lands. People witnessed  the blowing up of their houses. They lost their everything, politic, social or economical. Our young people fighted first of all against all evil of the World.  Muslims were made out ill-intentioned just like terrorists or robbers and they also fighted against this. They proved all the World that we’re peaceful people. They showed all the World that all dictators are destined to be wiped off one day. Our youth, our women always stood in the forefront during the Arab Spring. These young people and women took down the worst regime in th World. Because they believed in their dreams. They wanted to lead this to create the change. If you believe your dreams and hopes, you can spread them around more easily. Arab youth believed in their dreams and hopes.”
 
Dr. Mustafa Aydın also had an all-round interview with Tawakkol Karman, concerning Arab Spring, Yemen Revolution, Middle East Region, actual situation in Yemen, education and Yemen-Turkey relations and he announced an important Project during the press meeting that they participated together.
 
Dr. Mustafa Aydın said  in the press meeting, “We communicated our wish to establish a Human Rights, Democracy and Freedom Center dedicated to her during our visit in Yemen and she  was very glad about it. Thus, we started began the studies concerning this center. And she, providing full support, is with us today”.
 
Tawakkol Karman in her turn ended her speech by saying,  “Human Rights, Democracy and Freedom Center planned to be established in İstanbul Aydın University will take an active role in the new system which will be established after all these facts.  So we approve such an establishment idea believing that this center will have an important role in shaping new lives that will start in region. 
 
Tawakkol Karman also adressing to fatcs in Syria, considered the experineces in Syria as the last and the most important phase of Arab Spring.
 
Karman walked through İAU Florya Campus with Dr. Mustafa Aydın after the meeting.  Dr. Mustafa Aydın and Tawakkol Karman crossed to VIP Meeting Room for the Project meeting and signature ceremony of the Tawakkaol Karman Human Rights, Democracy and Freedom Center which gained Tawakkol Karman to İAU.
 
Tawakkol Karman’s İAU visit ended with the dinner given in her honor and participated by Dr. Mustafa Aydın.

background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @docdrmustafaaydin