İAÜ Kutlu Doğum Haftası’nda Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr.Mehmet Görmez’i Ağırladı

tarihinde yayınlandı Duyuru, Duyuru, Haberler
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2023/10/ktl_dgm.jpg

Etkinliklere Dr. Mustafa Aydın’ın özel davetlisi  ve onur konuğu olarak katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 2013 Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin açılışını İstanbul Aydın Üniversitesi’nde öğrencilerle birlikte yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Prof. Dr. Mehmet Görmez,  Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin bu yılki ana temasının neden “İnsan Onuru” olduğunu, “Bilhassa son yüzyıl tarihe insan onurunu en çok zedelendiği, en çok rencide edildiği, insan onurunun ayaklar altına alındığı bir çağ olarak geçti. Savaşlar, işgaller, sömürgeler, açlık, sefalet ve daha hala devam eden büyük sorunlar geride bıraktığımız yüzyıl insan onurunun en çok ayaklar altına alındığı yüzyıl ve buna hepimiz şahitlik ediyoruz.”” sözleriyle açıkladı. Prof. Dr. Mehmet Görmez konuşmasında devamla küreselleşen dünyada insanı onursuzlaştırmaya yönelik çalışmaların yürütüldüğüne dikkat çekerek, konuya ilişkin düşüncelerini ”Hiç bir ideoloji, insan onurundan daha önemli değildir” sözleriyle özetledi.

Etkinliklerin diğer bir önemli konuşmacısı olan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu konuşmasında Hz. Muhammed’in (sav) insan sevgisine vurgu yaparak, ”O yaratılmış olan her şeyi Allah’ın bir emaneti olarak sevdi ve bir ‘Sevgi Peygamberi’ oldu. Şimdi dünyanın en çok ihtiyacı olan şeyin de bir sevgi kaynağı olduğuna inanıyorum. Bizim bütün zenginliklerimizin yanına koymamız gereken, sevgi ve sevgi kaynağıdır. Bu kaynağı alacağımız yer ise çok açık ve net Resulün hayatıdır. Bu yüzden Peygamber Efendimizin hayatını mutlaka okumalıyız.” dedi.


İAÜ Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın ise etkinlikte yaptığı açılış konuşmasında, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in 2013 yılı Kutlu Doğum Haftası programına İAÜ’den başlıyor olmasından büyük mutluluk duyduğunu dile getirerek şunları söyledi: “”Üniversiteler elbette bilimi, teknolojiyi, çağdaşlığı hem kendi kubbesi altında bulunan bilime talip olan öğrencilerine, hem de bulunmuş olduğu coğrafyadaki topluma ve toprağa eş zamanlı olarak aktarmak durumundadır. Bu aktarımı sadece bilim ve teknoloji ile sınırlı tutarsak üniversiteler olarak üstlenmiş olduğumuz misyonu yeterince yerine getirmemiş oluruz. Üniversiteler olarak hem dini, hem insani hem de ahlaki değerleri de aktarmak durumundayız.””

İAÜ Öğretim Üyesi ve Diyanet İşleri Başkanlığı eski üyesi Prof. Dr. Saim Yeprem’in de “”Hz. Peygamber ve İnsan Onuru”” konulu bir seminer verdiği Kutlu Doğum Haftası programı, etkinliklerin önemli konukları arasında yer alan devlet sanatçısı Ahmet Özhan konseri ve sema gösterisiyle son buldu.


President of İAÜ Dr. Mustafa Aydın hosted some very important visitors among whom figured president of Religious Affairs Prof. Dr. Mehmet Görmez and Governor of İstanbul Hüseyin Avni Mutlu during İAU activities fort he Holly Birth Week.

President of Religious Affairs Prof. Dr. Mehmet Görmez participating the activities as special guest of Dr. Mustafa Aydın and guest of honor, mentioned that he was very happy to open the 2013 Holly Birth Week with students in İAU. Prof. Dr. Mehmet Görmez firstly referring to  the reason why this year’s main theme for Holly Birth Week is “Human Honor” explained “Particularly the last century went down to history as the age where the human honor is most injured, hurt, simply disregarded. The last century where wars, occupations, dominions, hunger, poverty and many other big problems that are still going on were experienced, was also the one where the human honor was most injured. Prof. Dr. Mehmet Görmez later on his speech drew attention to the fact that efforts on dishonoring human are going on in globalizing world and summarized his opinions concerning the issue as “No ideology is more important than human honor.”


Governor of İstanbul Hüseyin Avni Mutlu, another important guest of the activities, emphasized on the love of Mohammed (saw), and said “He loved every creature as an escrow from Allah and became the “Prophet of Love”. I believe that now the most important need of the world is a source of real love. What we have to put with all our wealth is this source of love. And, the place of this source is clearly the life of the Prophet. Therefore with must read well the life of our prophet.


President of İAU in his opening speech explained his gratitude to President of Religious Affairs Prof. Dr. Mehmet Görmez for starting his Holly Birth Week celebrations from İAU and said, “”Universities must of course transfer the science, technology and modernity both to the students gathered under their roofs and to the society or to the land they stand on simultanously. But if we keep this transfer limited by science and technology we can’t accomplish  our mission the way we should. As universities we should also transfer religious and moral values.” Dr. Mustafa Aydın finished his speech by thanking all participants, Prof. Dr. Mehmet Görmez in particular.

The Holly Birth Week celebration program  where İAU lecturer and former member of Presidency of Religious Affairs Prof. Dr. Saim Yeprem also gave a seminary titled “”The Prophet and the Human Honor” ended with the concert given by state artist Ahmet Özhan, one of the important guests of activities, and the whirling dervishes show.


background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin