‘HER YER DUMANSIZ HAVA SAHASI OLACAK’

tarihinde yayınlandı Duyuru, Duyuru, Haberler
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2023/10/tssdodultoreni.jpgTürkiye Sigara ile Savaş Derneği tarafından 15’incisi düzenlenen ‘İnsanlığın Gerçek Dostları Ödülleri’ sahiplerini buldu. Ödül törenine, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Selami Albayrak, Sağlık Eski Bakanı Bülent Akarcalı, Türkiye Sigara ile Savaş Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aydın, İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli, Avrasya Hospital Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Hüseyin Urlu, Tiyatro ve Seslendirme Sanatçısı Zafer Ergin ve sigarayla mücadeleye gönül verenler katıldı.
Törenin açılış konuşmasını yapan Türkiye Sigara ile Savaş Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aydın Türkiye’nin sigara ile mücadele konusunda dünyaya örnek olabilecek bir seviyede olduğunu belirterek, ’15 yıl geriye gittiğimizde uçaklarda, otobüslerde, hastane odalarında, okulların öğretmen odalarında sigara içilen bir Türkiye’den bugün dünyaya örnek olacak bir Türkiye haline gelmiş bulunmaktayız. Bütün bu çalışmaların altında Türkiye Sigara ile Savaş Derneği’nin imzası var. 1998 yılında kurulan derneğimiz, kanunların çıkarılması, dumansız hava sahalarının oluşturulması, halkın bilinçlendirilmesi konularında birçok faaliyette bulundu. Bu çalışmalar sonucunda bugün 1999 ve 2000’li yıllarda Türkiye’de 30 milyon civarı sigara içicisi varken bugün bu sayı 20 milyona indi. Türkiye’de sigara içen insan sayısı her geçen gün aşağıya inmektedir. Türkiye Sigara ile Savaş Derneği’ne verdiği bu mücadelede destek olan siyasetçilerimize, muhalefeti ve iktidarı ile TBMM’ye ve medyaya teşekkür ediyorum’ dedi.
‘HER YER DUMANSIZ HAVA SAHASI OLACAK’
Dumansız hava sahasını insanların yaşam sahası olarak adlandırmak gerektiğini belirten Dr. Mustafa Aydın, ‘Dumansız hava sahasını aştığımız zaman karşımıza şöyle bir gerçek çıkar. Bir insan bir yerde yaşıyorsa oranın dumansız hava sahası olması gerekir ve bu kaçınılmazdır. Biz öncelikle dumansız hava sahasını eğitim ve sağlık kurumları gibi dar alanlarda ve insanların toplu şekilde yaşadığı alanlarda başlattık. Ancak yakın tarihte insanlığın bulunduğu her yer dumansız hava sahası olacaktır’ diye konuştu.
‘OTOBÜSLERDE SİGARANIN İÇİLDİĞİ BİR TÜRKİYE’DEN BUGÜNLERE’
Otobüslerde sigara içilen dönemlerden bahseden İstanbul Valisi Vasip Şahin, ‘Hepimizin bildiği gibi şehirlerarası otobüslerde seyahat bir zulümdü. Yaz sıcağında klimaların bugünkü kadar yaygın olmadığı günlerde otobüslerde sigara içiliyordu. O günlerden bugüne baktığımızda tertemiz seyahat imkanlarına kavuştuğumuz görüyoruz. Vatandaşlarımıza bu konuda verdiği gayretten dolayı çok teşekkür ediyorum’ dedi.
‘SAĞLIK GİDERLERİNİN YÜZDE 25’İ SİGARA KAYNAKLI’
Sağlık giderlerinin yüzde 25’inin sigara kaynaklı hastalıklara harcandığını belirten Vali Şahin, ‘Bugün sağlık giderlerimizin yüzde 25’ini sigaradan kaynaklanan hastalıklarla mücadelede kullanıyoruz. Sigaraya ve sigara sektörüne harcanan para 20 milyar dolar civarında yer alıyor. Asgari ücretle çalışıp sigara içen bir kişi gelirinin yüzde 20’sini sigaraya ayırıyor. Bunların her birini hesapladığımızda ne kadar büyük bir yanlışlık ve oyunun içindeyiz onu görüyoruz. Bu nedenle bu tür derneklerin çabaları her türlü takdire değer’ ifadelerine yer verdi.
SİGARA İLE MÜCADELE DEVAM EDECEK
Sigara ile mücadelede sivil toplum kuruluşları ve kamunun büyük başarı sağladığını belirten İstanbul Sağlık Müdürü Prof. Dr. Selami Albayrak, ‘Dünya ile kıyasladığımızda ülkemizin sigara konusunda gurur duyulacak bir düzeyde yer aldığını görüyoruz. Bu nedenle ülke olarak önemli bir sorunu geride bıraktığımızı söyleyebiliriz. Bu durum bizde bir rahatlama yaratmamalı ve savaşa devam etmeliyiz. Ben sigara ile savaş derneğinin özellikle bu faaliyetlerini takdir ile karşılıyorum. Kamu, özellikle de Sağlık Bakanlığımız sigara konusunda çok titiz ve gerekli tüm yasal düzenlemeleri yaptı. Sağlık Bakanlığı’nın düzenlemeleri sonrası sigarayı bırakanlarda ve müptelalarında ciddi azalma oldu. Daha da önemlisi böylece kullanmayanların sağlıklarını kurtardık. Bu uygulamalar artarak devam edecek’ dedi.

Kanserin en önemli nedeninin sigara olduğunu söyleyen Avrasya Hospital Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Hüseyin Urlu, ‘Sigara ile savaş gerçekten hem sağlığımız hem de ekonomimiz için çok önemli. Bir ailede sigara içildiğinde ayda 500 TL bir ekonomik yükü olacaktır. Bildiğiniz gibi kanserin birinci önemli nedenlerinden biri sigaradır. Onun dışında birçok kalp ve damar hastalıklarında önemli rol oynar. Bu nedenle ‘sigara içmeyelim’ diyorum’ diye konuştu.

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. ‘İnsanlığın Gerçek Dostları Ödülleri’ sigarayla savaş için başlatmış olduğu çalışmalardan dolayı Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu adına İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Selami Albayrak’a verildi. Törende ödül alan isimler şu şekilde sıralandı: ‘2013 yılında kapalı alanlarda sigara içilmemesi yasağına uymayan toplam 19 bin 342 iş yerini denetleyen dönemin Avcılar Kaymakamı, Burdur Valisi Hasan Kürklü, Türkiye’de Dünya Sağlık Örgütünü temsilen sigara ile savaş adına yapmış olduğu çalışmalardan dolayı Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi ve Tütün Kullanımı ile Mücadele Uzmanı Dr. Toker Ergüder, sigaranın zararlarını anlatarak halkımızı özellikler genç nesli bilinçlendiren Oyuncu ve Seslendirme Sanatçısı Zafer Ergin ve sigaranın zararlarını bir film yaparak duyuran ‘Bırakmak İstiyorum’ filmi oyuncusu ve Terapist Emre Üstünuçar’.

Ödüllerin takdim edilmesinin ardından program Recep Aktuğ konseri ve ’22 Medeniyetin Kapısı Kars’ defilesi ile devam etti


“15th Real Friends of Humanity Award Ceremony” took place.
Turkish Anti Smoking Association’s President Dr. Mustafa Aydin said that the association helps inform the public on the damages of cigarettes. He continued, “15 years ago in Turkey we had 30 million smokers, however this number has dropped to 20 million today.”
TüAttendees of the ceremony included; Istanbul Governor Vasip Sahin, Istanbul City Health Principal Prof. Dr. Selami Albayrak, Ex-Minister of Health Bulent Akarcali, Turkish Anti Smoking Association President Dr. Mustafa Aydin, IAU Rector Prof. Dr. Yadigar Izmirli, avrasya hospital director of executives president op.dr.huseyin urlu, Theater and Sound Artist Zafer Ergin and volunteers of the association.
The opening speech was done by Dr. Mustafa Aydin. Dr. Aydin said, “Turkish Anti Smoking is exemplary. When we look back to 15 years ago we see a Turkey where smoking was dominant on planes, buses, hospitals, and teacher’s lounges in schools but today we have set an example for the world. Under all of these works is the signature of our association. Our association which was formed in 1998 has been a part of the laws passed against cigarettes in closed areas. The effects of these works have dropped the numbers of smokers from 30 million to 20 million in the 2000s. The number of smokers in Turkey drops every passing day. I would like to thank the political parties, and TBMM and the media for their support.”
 ‘EVERYWHERE WILL BE SMOKE-LESS’
Dr. Mustafa Aydin stated that smoke-less areas should be renamed as life areas and added, “Once we cross the smoke-less areas debate, we will face one thing. If one person is living in an area, that area has to be a smoke-less area and it is inevitable. We first started this idea within educational and health institutions. We then carried that to closed public areas. However tomorrow, everywhere which people live in will become a smoke-less area.”
‘FROM SMOKING ON BUSES TO TODAY’
Istanbul Governor Vasip Sahin spoke of the times when smoking was permitted on public buses. He continued by saying, “We all know how horrible it was to travel between cities on the bus. Under the simmering summer sun without any air conditioning, smokers were smoking on the buses. We see that today we have a fully clean transportation system. We thank our citizens for helping us in this regard.”
’25% OF HEALTH EXPENSES ARE CIGARETTE RELATED’
Governor Sahin also informed the public by stating the statistics of health expenses on cigarettes and told the public that 25% of health expenses are cigarette related. About 20 billion dollars are spent trying to fix what cigarettes have broken. A person who works minimum wage spends 20% of his income on cigarettes. When we calculate all of these figures we can see how we are being duped by cigarette firms. This is why an association such as this deserves a lot of credit and support.”
THE BATTLE AGAINST CIGARETTES WILL CONTINUE
Istanbul Health Principal Prof. Dr. Selami Albayrak stated that the public and civil communities have achieved a great success on the battle against cigarettes. He continued by saying, “When compared with the rest of the world we can see that our country is on a very good level. This is why we can say that we have left a huge problem behind us as a nation. This situation shouldn’t create comfort for us and we must continue our battle. I thank this association for their works. The government, especially the Ministry of Health has done as much as it can with the passing of laws. There was a sharp drop in the number of smokers through the Ministry of Health. Most importantly we saved the lives of those who don’t smoke either. These applications will keep going.”
Avrasya hospital director of executives president op. dr. huseyin urlu said that the most important reason behind cancer is smoking. Urlu, “the war against cigarettes is really important for our nation, economically and health wise. There will be a burden of 500 TL expenditure on cigarettes in a family which smokes within a month. As you know one of the biggest reasons behind cancer is smoking. It also plays a role in many heart diseases and artery clogs. This is why I say ‘let’s not smoke’.”
After the speeches, the awards ceremony took place. “Real Friends of Humanity Awards” was given to the Istanbul City Health Principal Prof. Dr. Selami Albayrak for his works unde the name of the Minister of Health, Dr. Mehemt Muezzinoglu. The receivers of the awards were as follows; Ex-Avcilar Prefect and Burdur Governor Hasan Kurklu who controlled 19,342 businesses which didn’t comply with the no-smoking law. Next award went to Dr. Toker Erguder for his achievements and works done for the purpose of stopping smoking. The next award went to Therapist Emre Ustunucar for his movie ‘Birakmak Istiyorum’ which was a movie made to stop smoking. The next award went to Zafer Ergin for informing and raising awareness within the youth on the damages of smoking.
After the awards were given, the night continued with the concert of Recep Aktug and the ’22 Civilization Doors Kars’ fashion show. background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin