EURIE 2021’E ÜST DÜZEY KATILIM

tarihinde yayınlandı DEİK / EEİK, Duyuru, EURAS, Haberler, HİB, İstanbul Aydın Üniversitesi, TİM
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2021/03/EURIE-HABER-kk.jpg

Avrasya bölgesinin en büyük yükseköğretim zirvesi olan Avrasya Yükseköğretim Zirvesi, (EURIE) 3 Mart 2021 Çarşamba günü başladı. Zirve bu yıl, COVID-19 pandemisi nedeniyle online ortamda düzenlenirken yine üst düzey katılım gerçekleşti.

EURAS ve EURIE Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın’ın ev sahipliğinde gerçekleşen açılış törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanvekili Prof. Dr. Rahmi Er, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ile THY Yönetim Kurulu Başkanı ve Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) Genel Başkanı İlker Aycı iştirak etti.

HİB BAŞKANI AYCI: “EURIE EĞİTİMDE MARKALAŞMANIN ADIMI”

Doç. Dr. Aydın’dan sonra söz alan Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) Başkanı İlker Aycı, EURIE’yi Türkiye’nin eğitimde markalaşma sürecinde önemli bir adım olarak gördüğünü söyledi. Aycı, “COVID-19 pandemisi, dijital dönüşümün hızlanmasına sebep oldu. Mesela hiçbirimiz bu zirveye evlerimizden ve işyerlerimizden çevrimiçi katılmayı beklemiyorduk. Geçmişte Türkiye’nin uluslararası eğitimdeki avantajlarını ve üniversitelerimizi anlatırken, bugün uzaktan eğitimdeki başarılarımızı öne çıkarabiliyoruz. Kampüs deneyimi elbette çok önemli. Ancak bu süreçte uzaktan eğitimin de geçici bir çözüm değil, gelecekte de belli bir düzeyde kullanılacak bir enstrüman olduğunu gördük. Artık hibrit eğitim modeliyle daha çok karşılaşacağız. Bu durum, birçok dersi, başka ülkelerden, farklı akademisyenlerden uzaktan alma olanağını sunuyor. Umut veren ve güvenli bir gelecek için ihtiyacımız olan şey eğitimdir. Malcolm X’in de dediği gibi, ‘Eğitim geleceğin pasaportudur. Çünkü yarınlar bugünden ona hazırlananlara aittir’” diye konuştu.

DEİK BAŞKANI OLPAK: “COVID BİRÇOK ŞEYİ DEĞİŞTİRDİ”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak konuşmasında, COVID-19 pandemisinin günlük hayatta birçok değişikliği de beraberinde getirdiğini ifade ederek, “Dijital teknoloji ve yapay zeka, COVID ile daha hızlı hayatımıza girdi. Bu konudaki adımları daha hızlı atmalıyız, aksi takdirde rakiplerimize geçiliriz. COVID-19, globalleşmeyle yerelleşmenin birleşimini hayatımıza geri dönülmez şekilde soktu. ‘Tükenen kaynaklar’ söyleminden hareketle kaynak çeşitliliğinin ne derece elzem bir konu olduğunu da bize hatırlatarak hayatımızın merkezine koydu. Uzaklık ve lojistik kavramlarının değişime uğradığını, tedarik zincirinin önemini de bizlere hatırlattı. COVID nedeniyle birçok sektör gibi dünyada eğitim de farklı bir yere doğru evriliyor. Bu gelişimi yakalamak hayati derecede önemli” ifadelerini kullandı.

TİM BAŞKANI GÜLLE: “COVID EKONOMİYİ VURDU AMA TÜRKİYE BÜYÜDÜ”Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ise konuşmasında, 1 yılı deviren pandeminin küresel ekonomide büyük daralmalara sebep olmasına rağmen Türkiye’nin bu süreçte büyüme kaydettiğini hatırlatarak, “2021 yılına ihracatta rekorlarla başladık ve rekorlarla devam ediyoruz. Şubat 2021’de Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunu kırdık. TİM olarak hedefimiz dış ticaret fazlası veren Türkiye. Bu hedefi her yerde dile getiriyor, her alanda ihracatımızı geliştirmeye yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bir mal ya da hizmetin değer kazanması ancak ve ancak talep edenin teveccühü ile olur.

Şunu tereddütsüz söyleyebilirim ki, ülkemizin orta öğretim ve bilhassa yükseköğretim kurumları Avrasya’nın en prestijli kurumları arasındadır. Bu kurumlarımız aynı zamanda 5 milyar dolarlık büyüklükle hizmet ihracatında da yüz akımızdır. Bugün Türkiye’de, dünyanın hemen hemen her ülkesinden gelen 185 binden fazla yükseköğretim öğrencisini ağırlamaktayız” dedi.

“ALTYAPIMIZ EN AZ İKİ KATI ÖĞRENCİYİ KALDIRIR”

Türk yükseköğretiminin imkan ve kabiliyetlerine yönelik verilerin, mevcut uluslararası öğrenci sayısının en az iki katı kadar öğrenciyi, ağırlama imkanının olduğuna işaret ettiğine dikkat çeken Gülle, “Pandemi sürecinde, son 1 yıl içerisinde eğitim sektörümüze yönelik gerçekleştirilen sanal fuarlar ile, hedefimiz 220 bin öğrenciyi bu yıl ülkemizde ağırlamak. Ülkemiz, uluslararası düzeyde, sadece “Güvenilir Tedarikçi Liman” üretici ülke olarak değil, aynı zamanda “Güvenilir Eğitim-Öğretim Merkezi” olarak da markalaşıyor. Elbette eğitim öğretimin yüz yüze olması, hem değerli akademisyenlerimizin, hem de kıymetli öğrencilerimizin halen en büyük temennisi. Bununla birlikte, pandemi öncesinde de, pek çok  sektörün kademeli olarak yıllar içerisinde sanal platformlara taşınacağı beklentisine de sahiptik.  Pandemi, bu dönüşüm sürecini hızlandırarak, eğitimin her seviyesinde dijital dönüşümü ve hibrit eğitim modelini zorunlu kıldı. Uzaktan eğitim-öğretim süreçleri ve çevrimiçi dersler noktasında, ülkemiz altyapısıyla ciddi bir fark yarattı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de ifade ettiği üzere: ‘Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.’ Küresel eğilimden bir adım önde olmak, fark yaratmaktır ve eğitim sektörümüz, bu farkı yaratacak potansiyele, altyapıya ve tecrübeye sahip. Eğitim ihracatı, Türkiye’nin kültürel zenginliğini, eğitim ve öğretim kabiliyetlerini tüm dünyaya sunacak; Türkiye’nin küresel teknoloji transferi imkanlarını da geliştirecek, güçlendirecek, doğudan batıya; Avrasya’nın teknolojik ve dijital dönüşümüne etkili bir katkı sağlayacak, geliştirecek ve kalkınmaya yaklaştıracak çok değerli bir süreçtir” diye konuştu.

TÜBİTAK BAŞKANI PROF. DR. MANDAL: “İLİŞKİ BOYUTU ÇİFT YÖNLÜ OLMALI”

TİM Başkanı Gülle’den sonra söz alan Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, güçlüklerin doğru kullanıldığında fırsatları da oluşturduğunu ifade etti. Zirvede ayrıntılı bir sunum yapan Prof. Dr. Mandal, “Bundan sonraki süreçlerde Ar-Ge ve yenilik boyutlarındaki ilişki boyutu tek yönlü değil mutlaka çift yönlü olmalıdır. Karşılaşılan zorlukların çözümü noktasında sadece teknolojik yaklaşımın yeterli olmayacağı bunun yanında daha güçlük içeren konularda mühendislik sorunuysa bunun yanına sosyal ve beşeri bilimlerin de sürece dahil olması gerekmektedir. İş birliğinden daha çok birlikte iş yapmaya doğru dönüşümün gerçekleşmesi ve bunun da kültür olarak oluşturulması gerekir. Uluslararası ikili iş birlikleri sürecinde de şu an 63 ülke ile 89 kuruluşta ikili iş birliği süreci yönetiyoruz. Son 2 yılda buna 6 ülke daha eklendi. Şu an ülke sayısının 65’e çıktığını da paylaşıyor olacağız. Bu zirve bizim için çok kıymetli.   Bizim iş birliği olduğumuz ülkelerle çok benzeşik. Ar-Ge girişimlerinin burada kıymetlendirilecek olması, bu toplantıda bu ülkelerden yapılacak olan paylaşımların gelecekte araştırma projesine dönüşmesi de beklentilerimiz arasında.  Birlikte iş birliğinin özellikle birlikte geliştirmeye dönüşümüyle gelecekte sürdürülebilir bir süreçte daha zor günlerde bunun daha hazırlıklı ve yönetilebilir olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

“NİTELİKLİ İNSAN KAYNAĞININ TÜRKİYE’YE ÇEKİLMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Nitelikli insan kaynağının Türkiye’ye çekilmesi ile ilgili çalışmalar hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Mandal, “Nitelikli insan kaynağının Türkiye’ye çekilmesi için alanında ilk 100 üniversitede görev yapıp Türkiye’ye geri dönüş yapmak isteyenler, alanında en fazla Ar-Ge’ye kaynak ayıran ilk 2 bin 500 firma arasında yer alıp Türkiye’ye dönüş yapmak isteyenler ve yine ilk 200 Ar-Ge merkezinde çalışıp Türkiye’ye gelmek isteyenlere yönelik başlatmış olduğumuz program kapsamında 127 araştırmacı Türkiye’ye geldi. Bu tersine beyin göçü değil aynı zamanda dünyadaki nitelikli insan kaynağını Türkiye’ye getirilmesi noktasında, şu an ülkemizde bu doğrultuda çalışan 127 arkadaşımız var” dedi.

YÖK BAŞKAN VEKİLİ PROF. DR. ER: “BELİRSİZLİĞE MAHAL VERMEDİK”

Daha sonra söz alan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er ise YÖK’ün pandemi süreciyle birlikte gereken kararları hızla alarak belirsizliğe mahal vermediklerine; üniversitelerin ise bu kararlara büyük uyum gösterdiğine dikkat çekti. Prof. Dr. Er, şöyle devam etti: “Kurumlarımız bu süreçte adaptasyon sürecini kolaylaştırıcı bir fonksiyon üstlendiler. Yaptığımız araştırmalar, online eğitimin başarıyla yürütüldüğünü göstermiş durumda. Bunda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Uluslararası öğrencilerin bu dönemde Türkiye’ye ilgisi oldukça yükseldi. Geçtiğimiz yıl 180 bin olan öğrenci sayımız bu yıl 200 binli rakamlara yükseldi. Toplamda yaklaşık sekiz milyon öğrenci daha iyi bir dünya düzenine katkıda bulunmak için Türkiye’de öğrenim görüyor. Türk yükseköğretimi, Avrupa ülkeleri arasında son yıllarda öne çıkmış durumda. Yaklaşık 5 bin 500 alanda tam not alan az ülkelerden biriyiz. Türkiye UNESCO verilerine göre dünyada en çok uluslararası öğrencisi bulunan ülkeler arasında ilk onda. Avrupa’da ise beşinci sıradayız. Bunun en önemli sebebinin, yükseköğretimi, kalite ve şeffaflığı, hesap verebilirliği ön planda tutarak yürütmemiz olduğunu düşünüyorum.  Türk bilim insanları uluslararası projelerde ve sivil toplum kuruluşlarında, eskiye nazaran daha çok yer alıyor. Bu da bizim için büyük bir gurur kaynağı.”

BAKAN DR. KASAPOĞLU: “GELECEK İÇİN AYRI BİR HEYECAN”

YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er’in konuşmasından sonra söz alan ve bu yıl zirveye dijital ortamda iştirak etmekten büyük heyecan ve mutluluk duyduğunu ifade eden Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Buradaki herkes yükseköğretimin geleceğinin değerlendirileceği bu zirvenin heyecanını en güçlü şekilde hissediyor. Burada kazanılacak her açılım sadece yükseköğretimin için değil ülkelerin geleceği için de ayrı bir değer ve heyecan. Bir ülkenin zamanın hızına yenik düşmemesi adına üniversitelerin geleceğe bakan, yarınların ihtiyaçlarını en güçlü şekilde değerlendiren dinamik bir yapıya haiz olması gerekiyor.

Avrasya Üniversiteler Birliği önümüzdeki dönemin gelişme potansiyeli en yüksek coğrafyasından pek çok üniversiteyi bir araya getiriyor. Farklı kültürlerin bir araya geldiği bir köprünün inşası açısından da çok önemli bir değere sahip. Bu birliğin küresel misyonu son derece kritik. İnsanlığı esenliğe taşıyacak pek çok fikrin ve projenin temel krizleri doğruyu aramak olan böyle nitelikli birlikteliklerden çıkacağı şüphesiz. Avrasya Yükseköğretim Zirvesi el birliğiyle hayata geçirilecek bu gayretlerle hem ülkeler hem de insanlık için önemli kazanımların elde edilmesi için bir fırsat” diye konuştu.

“EĞİTİMDE ÖNEMLİ DEVRİM GERÇEKLEŞTİRDİK”

Türkiye olarak pek çok alanda olduğu gibi eğitimde de önemli bir devrim gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Bakan Dr. Kasapoğlu, “Üniversitemiz olmayan şehrimiz kalmadı. Tüm gençlerimizin akademiye erişimi noktasında zirvede olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Gençlerimiz için çalışıyor, onlar için her çabayı ortaya koyuyoruz.  Avrasya Üniversiteler Birliği pek çok gayretle kuruluşundan itibaren önemli bir takdiri hak ediyor. Bu misyona katkı veren herkesi gönülden kutluyorum” dedi.

BAKAN VARANK: “DÖNÜŞÜMÜ ÖNGÖREBİLEN KAZANACAK” Son olarak söz alan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise zirvede yaptığı konuşmada, “Salgın sağlıktan şehirleşmeye, eğitimden ticarete hayatımızın tüm alanlarında köklü değişikliklere neden oluyor ya da mevcut değişim trendlerini hızlandırıyor. Sağlık yönünden etkisi geçse bile uzaktan eğitim, uzaktan çalışma, dijitalleşme gibi eğilimlerin pandemi sonrasında da kalıcı olarak devam etmesi bekleniyor. Hızlı dönüşümü ön görebilen, yeni döneme hazırlıklı giren kurum ve devletler pandemi sonrasının kazananı olacak. Böylesine kritik bir dönemde uzaktan eğitim teknolojilerinin uluslararası uzaktan eğitim fırsatlarının ve yükseköğretimin geleceğinin değerlendirileceği bu zirvenin önümüzdeki süreçte yükseköğretimde yol haritalarının çizilmesine önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum” dedi.

background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @docdrmustafaaydin