EURIE 2021 “MESAFELERİ KALDIRIYORUZ!” SLOGANI EŞLİĞİNDE KAPILARINI AÇTI!

tarihinde yayınlandı DEİK / EEİK, Duyuru, EURAS, Haberler, HİB, İstanbul Aydın Üniversitesi, TİM
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2021/03/eurie.jpg

Avrasya bölgesinin en büyük yükseköğretim zirvesi olan Avrasya Yükseköğretim Zirvesi, (EURIE) 3 Mart 2021 Çarşamba günü başladı. Zirve bu yıl, COVID-19 pandemisi nedeniyle online ortamda düzenleniyor.

Dünyanın en büyük üçüncü, Avrasya bölgesinin ise en büyük yükseköğretim zirvesi olan ve bu yıl altıncısı düzenlenen Avrasya Uluslararası Yükseköğretim Zirvesi, (Eurasian Higher Education Summit – EURIE) 3 Mart 2021 Çarşamba günü dijital ortamda başladı. EURIE 2021, bu yıl “Mesafeleri Kaldırıyoruz!” sloganı ile düzenleniyor.

ZİRVE PANDEMİ NEDENİYLE SANAL ORTAMDA YAPILIYOR

Avrasya Üniversiteler Birliği’nin (Eurasian Universities Union-EURAS) düzenlediği zirveye bu yıl 60’tan fazla ülkeden, 325 eğitim kurumundan 1175 rektör, rektör yardımcısı, akademisyen ve uluslararası eğitim sektöründen uzman katılıyor.

Yerli yazılımcılar tarafından üretilen yüzde 100 yerli sanal platform üzerinden gerçekleşen EURIE 2021’de üç gün boyunca yapılacak online oturumlar Zoom üzerinden de takip edilebilecek.

EURAS ve EURIE Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın’ın ev sahipliğinde gerçekleşen açılış törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanvekili Prof. Dr. Rahmi Er, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ile THY Yönetim Kurulu Başkanı ve Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) Genel Başkanı İlker Aycı iştirak etti.

“TEKNOLOJİ YÜKSEKÖĞRETİMİ FARKLI BİR KONUMA TAŞIDI”

Açılış konuşmasını gerçekleştiren EURAS ve EURIE Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, 21’inci yüzyılda bilim ve teknolojinin gelişiminin yükseköğretimi de dünyada bir konuma taşıdığına dikkat çekti. Doç. Dr. Aydın, “Oluşan bu yeni konumda, çağın gerekliliklerine paralel şekilde değişerek ilerleyen üniversiteler, mevcut bilgiye ivme kazandırarak yeni çalışmalara imza atmaya devam etmektedir. Sürdürülebilir kalkınma için gerekli olan nitelikli insan kaynağını oluşturan, yeni dünya sistemine göre insan yetiştiren, endüstriyel dijitalleşmeyi ortaya çıkaran, bilimsel ve teknolojik dönüşümün getirilerini yükseköğretime entegre ederek, sadece bugünün değil, geleceğin nitelikli iş gücünü yetiştiren
üniversiteler, ülkeler için büyük önem arz etmektedir. Bugün biliyoruz ki, dünyada teknolojik gelişmelere yön veren ülkelerin gücü; bilgiyi üreten, teknolojiyi tasarlayan, geliştiren ve uygulayan üniversitelerden gelmektedir. Bu nedenle ülkelerimizin üniversitelerini ne kadar güçlendirirsek ülkelerimizi de o kadar güçlendirmiş oluruz” diye konuştu.

“TEKNOLOJİYİ YÜKSEKÖĞRETİME ENTEGRE EDEN KURUMLAR TERCİH EDİLECEK” Konuşmasında, EURIE kapsamında bu yıl üçüncü defa düzenlenen Imagine Tomorrow etkinliğine de vurgu yapan Doç. Dr. Aydın, “Bugün ayrıca sizleri; inovasyon ve girişimcilik faaliyetlerinde farkındalık oluşturmak amacıyla EURIE bünyesinde bu yıl üçüncü kez düzenlemiş olduğumuz “Imagıne Tomorrow Uluslararası İnovasyon ve Girişimcilik Etkinliği” ile heyecan verici ve ufuk açıcı teknolojilerle tanışmaya  davet ediyorum. Pandemi süreci, tüm dünyada yüz yüze eğitimi durma noktasına getirmiş, eğitimde dijitalleşmeyi gerekli kılmış ve bundan sonra eğitimin geleceği ne olacak sorusunu ortaya çıkarmıştır.

Görünen o ki, önümüzdeki süreçte teknolojiyi ve yapay zekayı öğretim süreçlerine entegre edebilen eğitim kurumları daha çok tercih edilecektir” dedi.

“İŞ BİRLİKLERİ ZORUNLULUK OLDU”

Üniversitelerin geleceğe yön verme özellikleri nedeniyle iş birliklerine girmesinin artık seçenek değil bir zorunluluk olduğunun altını çizen Doç. Dr. Aydın, “Üniversiteler arasında yapılan iş birliği protokolleri ile müşterek projeler üretilerek; deneyimleri birbirine aktarmak, araştırma sonuçlarının ortak kullanımını sağlamak ve kültürel iş birliği oluşturmak üniversitelerin gelişim hızlarını da arttıracaktır. Üniversiteler bağımsızlığın, özgürlüğün, baskı altında olmayan beyinlerin, bilimin üretildiği yeni fikir ve düşüncelerin ortaya konulduğu kurumlardır. Bizler, ruhlarımızda bulunan özgürlük ve bağımsızlık duygularını, üniversitelerimiz aracılığı ile kendi topraklarımıza yaymak zorundayız. Bizler, geleceğin mimarları olarak adeta kanserli hücreler gibi tüm dünyaya yayılmaya devam eden pandemi, kaynakların tükenmesi, siyasi çatışmalar, terör, küresel ısınma ve kirlilik gibi sorunlara yapacağımız iş birlikleri ve üreteceğimiz çözümler ile son verebiliriz” diyerek konuşmasını tamamladı.

48 WEBINARDA 142 KONUŞMACI

EURIE-2021’de toplam 48 adet online seminer, konferans, toplantı ve söyleşide, yükseköğretimde uluslararasılaşma ve dijital dönüşüm, dünyada uluslararası öğrenci hareketliliği, yurtdışı eğitim programları, Erasmus+, uluslararası araştırma ve projeler, yükseköğretimde sürdürülebilirlik ve erişim gibi birçok önemli konu, 142 konuşmacı tarafından ele alınacak. Yine zirve kapsamında düzenlenecek sanal yükseköğretim fuarında, 4 salonda 100’e yakın stantta dünya üniversiteleri katılımcılarla buluşacak.

YÜZDE 100 YERLİ SANAL PLATFORM

Ziyaretçiler, yerli yazılımcılar tarafından üretilmiş yüzde 100 yerli sanal platform üzerinde, bir taraftan, birbirinden değerli uluslararası konuşmacıların canlı yayın kalitesindeki sunumlarını ve oturumları takip ederken, diğer taraftan platform üzerinde bulunan sanal fuar alanında tüm katılımcı kurum stantlarını ziyaret ederek, kurum yetkilileriyle online görüntülü görüşme ve bilgi edinme fırsatı yakalayacaklar. Ayrıca tüm ziyaretçiler, platform üzerinde yine sanal olarak oluşturulan Networking alanımızda, diğer tüm katılımcılar ile karşılıklı fikir alışverişinde bulunarak yeni iş birliği fırsatlarını değerlendirecekler. Binlerce ziyaretçiyi aynı anda ağırlama alt yapısına sahip olan zirvede, oturumlar sırasında gerçekleştirilecek canlı oylamalar ve tüm zirve boyunca devam edecek olan anketler vasıtasıyla da ziyaretçi memnuniyeti ve deneyimi en üst seviyeye çıkartılacak. Ziyaretçi ve katılımcılar zirveyi ayrıca, hem iOS hem de Android için geliştirilen “EURIE 2021” uygulamasını akıllı telefonlarına indirerek de takip edebilecekler.

IMAGINE TOMORROW YİNE YATIRIMCIYLA GİRİŞİMCİYİ BULUŞTURACAK

EURIE 2021 kapsamında bu yıl üçüncü defa gerçekleştirilecek olan ‘Imagine Tomorrow Uluslararası Girişimcilik ve İnovasyon Etkinliği’ de, EURIE 2021 gibi tamamen çevrimiçi ortamda gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz yıl 200’ün üzerinde başvuru arasından en başarılı 50 girişimi yatırımla buluşturan Imagine Tomorrow, üç gün boyunca, “Imagine Now” konseptiyle yatırımcı ve girişimciyi buluşturacak.

Imagine Tomorrow etkinliğinde, bu yıl, toplam 100’den fazla startup girişiminin arasından seçkin bir jüri tarafından belirlenen 20 girişim ekibi Imagine Tomorrow Final Sahnesi’nde üniversite yöneticileri, girişimciler, genç girişimciler, yatırımcılar, sanayiciler ve birçok uluslararası ziyaretçi karşısında fikirlerini sunacaklar. Etkinlik sonunda girişimciler, kendi start-up şirketleri için yeni fırsatlar yakalama şansı bulacaklar ve aldıkları geri bildirimlerle farklı bakış açıları kazanarak yeni iş birlikleri ve yeni yatırım olanaklarına erişme fırsatı yakalayacaklar.

background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @docdrmustafaaydin