EURAS, Üniversiteleri Azerbaycan’da Buluşturdu

tarihinde yayınlandı Duyuru, Duyuru, Haberler
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2023/10/AZERBAYCAN-15-06.jpg

Odlar Yurdu Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı etkinlikte, “Üniversitelerin Uluslararasılaşmasında Etkin Yöntemler” konusu ele alındı.

Avrasya bölgesindeki sosyal, kültürel ve bilimsel faaliyetlerde paylaşım, gelişim ve farkındalık unsurlarını daha üst seviyeye taşımak amacıyla kurulan Avrasya Üniversiteler Birliği’nin eğitim programı olan EURAS Academy, katılımcıların yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmak ve belirli bir konu üzerinde bakış açılarının oluşmasını amaçlıyor. Azerbaycan’ın Odlar Yurdu Üniversitesi’ndeki ilk programda, üniversitelere uluslararasılaşma konusunda etkin çözüm önerileri sunuldu.

EURAS Academy’e Avrasya Üniversiteler Birliği Başkanı ve İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Abdulgafur Büyükfırat, Odlar Yurdu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmed Veliyev, Bakü Ali Neft Mektebi Rektörü Doç. Dr. Elmar Qasımov, Azerbaycan’da bulunan 22 üniversite ve üniversitelerin temsilcileri katıldı.

Avrasya Üniversiteler Birliği ve İAÜ Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi karşısında Azerbaycan’ın devlet ve millet olarak Türk halkının iradesinden yana koyduğu net tavrın altını çizerek “Türkiye, 15 Temmuz’da büyük ve acı bir demokrasi sınavından başarıyla geçmiştir. Hain bir darbe girişimine karşı Türk halkı, milli iradeye, demokrasiye, devletin ve milletin bölünmez bütünlüğüne kahramanca sahip çıkmıştır. Bu süreçte Azerbaycan devleti, dost ve kardeş halkı, Türk milletine ve seçilmiş hükümetine tam ve gönülden bir destek vermiştir. Bu anlamlı ve değerli destek için kendim ve üniversitem adına teşekkür ediyorum.” dedi.
EURAS olarak ana fikirlerinin Avrasya coğrafyasındaki üniversiteler arasındaki işbirliklerini arttırmak olduğunu ifade eden Dr. Mustafa Aydın, üniversitelerin uluslararasılaşmasının önemine vurguda bulunarak konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 70’i Avrasya’da yaşamaktadır ve hem ekonomik imkanlar, hem de yeraltı zenginlikleri açısından çok önemli bir bölgedir. Avrasya, dünya gayri safi milli hasılasının yüzde 60’ına ve bilinen enerji kaynaklarının dörtte üçüne sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra dünyanın en büyük altı ekonomisi Avrasya’da bulunmaktadır.”

“Bugün kendini bir ‘dünya üniversitesi’ veya ‘uluslararası üniversite’ diye tanıtmayan bir yükseköğretim kurumu yok. ‘Uluslararasılaşma’ konusunda üniversitelerimiz kadar, devletler de bilinçli ve müdahil. Devletler, üniversitelerini dünyaya açılmaya, yeni işbirlikleri kurmaya, uluslararası öğrenci sayılarını artırmaya teşvik etmekte. Bugün üniversiteler biliyorlar ki; eğer uluslararasılaşma süreçlerini başlatmazlar, eğitim kadrolarını, kampüslerini ve öğrenci profillerini çokuluslu hale getirmezler ise kaliteyi artırmak, araştırmalara fon bulmak, öğrenci sayılarını artırmak ve rekabet şansı yakalamak mümkün değil.”

“İşte bizim EURAS olarak son yıllarda yürüttüğümüz bütün çalışmalar, üye üniversitelerimizin uluslararası bir üniversite olmasına yönelik hedefleri gerçekleştirmesini kolaylaştırıyor. Bölgemizden birçok saygın üniversiteyi bir araya getiren bir platformda, üye üniversitelerimiz arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimi, ortak proje ve konferanslar, uluslararası gençlik festivalleri gibi uluslararası bilimsel ve kültürel etkinlikler gerçekleştiriyoruz.”

Akademi ve eğitim camiasının yoğun ilgi gösterdiği etkinliğin açılış konuşmasını Odlar Yurdu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmed Veliyev yaptı. Veliyev konuşmasında, EURAS’ın çalışmalarıyla Türkiye-Azerbaycan ilişkilerini daha da güçlendirdiğini belirtti. Ali Neft Mektebi Rektörü Doç. Dr. Elmar Qasımov ise yaptığı konuşmada yükseköğretimde uluslararasılaşmanın önemine dikkat çekti.

EURAS Academy’de uluslararası ilişkilerden sorumlu profesyonel eğitim atölyesi ile katılımcılara, üniversitelerin uluslararasılaşmaları hakkında püf noktalar aktarıldı. Erasmus+ ve Mevlana öğrenci değişim programları ile akademik personel değişim programları hakkında ayrıntılı bilgiler verilirken, atölye çalışmasına katılanlarla üniversitelerin uluslararası öğrencilere daha iyi seslenebilmeleri konusunda bilgi birikimi ve tecrübe paylaşımında bulunulduEURAS Brings Universities Together
 
EURAS Academy’s first training program took place in Baku, Azerbaijan. Hosted by Odlar Yurdu University, “Methods in Internationalization of Universities” was the theme of the first activity.
 
Established with the main objective of exchange of social, cultural and scientific activities and improving awareness, EURAS’ training program EURAS Academy aims to improve participant’s skills and to have different perspectives on one issue. Universities were given effective solution suggestions about internationalization during the first training program. Participants to the Academy included, Dr. Mustafa Aydin, EURAS and Istanbul Aydin University president; Abdulgafur Buyukfirat, Education Attache of Turkish Embassy in Baku; Ahmet Veliyev Ph.D., Odlar University Rector; Associate professor Elmar Quasimov, Ali Neft School Rector and representatives from 22 universities in Azerbaijan.
 
Underscoring Azerbaijan’s stance along with Turkish people’s will against July 15th coup attempt and said, ” Turkey has gone through a very difficult and painful task on July 15th. Against a treacherous coup attempt, Turkish people protected the national will, democracy and unity of the nation heroically. In the meantime, the people of Azerbaijan, our sister nation, has supported democratically elected government and the people of Turkey. I would like to thank this meaningful support on behalf of my university and my nation.”
 
Pointing out EURAS’ main objective of improving collaboration between universities in Eurasian region, Dr. Mustafa Aydin emphasized the importance of internationalization of the universities and said, ” 70% of world population resides in Eurasia and it is an important region for both economic opportunities and underground resources. Eurasia has 60% of world’s GDP and three fourths of the known energy sources. World biggest six economies, after the U.S., are located in Eurasia.
 
“Today , all universities introduce themselves as ‘global university’ and ‘international university.’ Countries are also aware and involved about internationalization as much as universities. States encourage universities to increase the number of international students they have, to initiate new collaborations and open themselves to other universities. Today, universities are well aware that, if they do not initiate a globalization process; if they do not have multinational faculty members, students and campuses; they will not be able to increase their quality, find funds for researches, increase the number of students they have and have competition.
 
As EURAS, works we carried out makes it easy for our member universities in becoming international university. We bring together universities for faculty and student exchange, joint projects and conferences, international youth festivals, international science and cultural activities.
 
The opening speech of the training program was delivered by Odlar Yurdu University Rector Ahmed Veliyev, Ph.D. He pointed out that EURAS makes Turkish-Azerbaijan relations stronger. Associate professor Elmar Qasimov, Ali Nef School Rector also stressed the importance of internationalization in higher education. During the EURAS Academy, key parts of internationalization of universities were expressed by a professional team at EURAS international relations department. ERASMUS& Mevlana student exchange programs and faculty exchange programs were explained in detail and experiences of knowledge on how to communicate with international students were also shared with the participants.
 

background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin