Dr. Mustafa AYDIN EDU SUMMIT 1. Eğitim Zirvesi’nde

tarihinde yayınlandı Duyuru, Duyuru, Haberler
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2023/10/EDU-SUMMIT.jpg

İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve Vakıf Üniversiteleri Birliği Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Aydın Eğitim Kurumları ile sanayi sektörünün biraraya geldiği EDU SUMMIT 1. Eğitim Zirvesi’nde, Türkiye’nin 2023 vizyonu doğrultusunda insan kaynakları yetiştireceğini söyledi.

Türkiye’de eğitimin durumu ve yükseköğretimdeki yeniliklerin değerlendirildiği EDU SUMMIT 1. Eğitim zirvesi’ne katılan İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Vakıf Üniversiteleri Birliği’nin orta öğretim kurumları ile sanayi sektörünü biraraya getirerek önemli bir etkinliğe öncülük ettiğini söyledi. Türkiye’nin 2023 vizyonu doğrultusundaki insan kaynağını yetiştirmek için nasıl bir yapılanmaya gidileceği konusundaki çalışmalar yaptıklarını belirten Aydın, sektörün bütün paydaşları ile beraber geleceğin insan kaynaklarını yetiştireceklerini ifade etti.
Üniversite’de alınan teorik bilgileri, pratiğe dönüştürmenin önemine dikkat çeken Aydın, “Üniversiteler ürettikleri tüm bilgiyi eşzamanlı olarak sanayi ve iş sektörü ile paylaşmalı. Öğrencilerin, üniversitede edindikleri teorik bilgi, pratiğe dönüşebiliyorsa bunun bir anlamı var. Yani insanlar ‘edebilirlik’ ve ‘yapabilirlik’ merkezinden uzaklaştırılmamalı. Bu anlamda eğitim kurumlarının en büyük paydaşları olan özel kuruluşlar ve kamu kuruluşları çok önem ifade ediyor. Bilginin ürüne dönüşebilmesi ve ürünün topluma hizmet edebilmesi gerekir.” Şeklinde konuştu.

“İLERİ TEKNOLOJİ MERKEZLERİ KURULMALI”
Herhangi bir ülkenin programını kullanmak yerine, o programı üretmenin daha önemli olduğunu söyleyen Dr. Mustafa Aydın, “öncelikli olarak üniversitelerin ileri teknoloji merkezleri kurmaları gerekiyor. Bunu her üniversiteden beklemeyebiliriz ancak üniversiteler kendi yapılarına, bölgelerine ve kabiliyetlerine göre öne çıkacağı alanları belirlemeli. Öne çıkmak istediği alanlara özel emek veren üniversiteler, ileri teknolojilerin üretildiği ve bu teknolojilerin kullanımına yönelik merkezler oluşturulabilir.” İfadesine yer verdi. Bir üniversitenin her alanda başarılı olamayacağını da vurgulayan Aydın, “Üniversitelerin kuruluş amaçları ve ülkenin gelecekteki ihtiyaçları dikkate alındığında her üniversite belli alanlara yönlendirilebilir. Bence bir üniversite en fazla üç alan belirleyerek o alanlarda öne çıkabilir. Ancak bu alanları belirlerken genel yapıya bakarak resmin tamamını görmek ve ona göre karar vermek önemlidir” diye konuştu.


Dr. Mustafa AYDIN at the 1. Educational Summit

At the EDU SUMMIT 1st Educational Summit Istanbul Aydin University’s Board of Trustees Chairman, Dr. Mustafa Aydin, mentioned about the 2023 vision towards training human resources.
Istanbul Aydin University’s Board of Trustees Chairman and Foundation Universities Association Vice-President, Dr. Mustafa Aydin, mentioned about the 2023 vision towards training human resources at the EDU SUMMIT 1st Educational Summit where the Educational Institutions with the Industrial Sector came together.

Turkey’s educational status and the innovations of higher education was evaluated at the EDU SUMMIT 1st Educational Summit by Istanbul Aydin University’s Board of Trustees Chairman, Dr. Mustafa Aydin. Foundation Universities Association secondary school institutions and the industrial sector together led to a important event. The restructing process for the 2023 vision towards training human resources highlighted by Aydin, the training of future human resources will be together with the sector’s stakeholders.
Aydin expressed the importance of converting theorical education thought at universities into practical education, He expressed, “The knowledge developed by universities must shared with the industrial and business sector. There is purpose if students are able to take theoric knowledge and apply it into practice, “to be able” and “to be capable” in other words, people should not be removed from this core mentality. In this sense, the importance educational institutions biggest stakeholders are private organizations and public agencies. Turning knowledge into products and then being able to take that product to serve society.”

“”ADVANCED TECHNOLOGY CENTERS SHOULD BE ESTABLİSHED””
Dr. Mustafa Aydin mentioned on how instead of using some other country’s program, it more important to innovate that program. “First of all, universities must establish latest technology centers. We can not expect this from every university nevertheless they should determine their capabiltiy, area, abilities to put forth a specific area. The Universities can then pursue that specific area by creating the latest technology product and centers to use the advanced technology.” A University can not be successful in every field mentions Dr. Mustafa Aydin. “, Universities can organize the institutions considering the future of the nation. Personally, one university should have at most three areas of specializations. However when determining these areas it is important to focus on the big picture of the structure.

background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin