Dr. Aydın: “Eğitimde değişimi yakalayamayan çağın gerisinde kalır”

tarihinde yayınlandı Duyuru

Dicle Üniversitesi’nde “Dünya Üniversitesi Olma Vizyonu Üzerine” başlıklı bir konferans veren İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, eğitimdeki değişimi yakalayamayanların çağın gerisinde kalacağını söyledi.

İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve BİL Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Aydın, BİL Okulları’nın yeni kampüsü olan Diyarbakır BİL Okulları’nın açılış töreninde “değişim” mesajı verdi.

Diyarbakır’a vakıf üniversitesi geliyor

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve velilerin katıldığı törende konuşan Dr. Aydın, “Dünyada her şey değişiyor. Dünyanın bir diğer adı da değişimdir diyebiliriz. Bu değişime de en çok ayak uydurması gereken sektör eğitim sektörüdür. Çünkü eğitim sektörü, tüm sektörlerin önünde gelir. Eğitim kurumları dünyadaki değişimi doğru algılayıp kendi iç bünyelerine doğru uygulayabilirlerse, gelecekte dünyanın ihtiyaç duyacağı insan kaynaklarını yetiştirebilir. BİL Okulları da bu konuda öncü kuruluşlardan biridir.” diye konuştu. Diyarbakır’ın çok önemli bir merkez olduğunun altını çizen Dr. Aydın, “BİL Okulları 1994’ten beri eğitim sektörünün içinde. Diyarbakır’da okul açmak da bugüne nasipmiş. Bizim Diyarbakır hakkındaki en büyük temennimiz de, buraya bir vakıf üniversitesi açmaktır. Konuyla ilgili incelemelere ve çalışmalara başladık. İnşallah en kısa zamanda da bu konudaki temennilerimizi gerçeğe dönüştürmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dicle Üniversitesi’nde ‘Dünya Üniversitesi’ konferansı

Dr. Aydın daha sonra Dicle Üniversitesi’nde “Dünya Üniversitesi Olma Vizyonu Üzerine” konulu bir konferans verdi. Konferansta dünyanın politik, sosyal, siyasi ve coğrafi olarak sancılı bir süreçten geçtiğine dikkat çeken Dr. Aydın, “Hepimiz görüyoruz, dünyanın iç dinamikleri yeniden yapılanmakta ve tümüyle şekil değiştirmektedir. Bu engellenemez değişimde zamanın önümüze koyduğu ile yetinmeyerek, bizler de geleceğe dair değişim oluşturmalıyız. Ulusal bütünlüğümüzü korumak asli görevimizdir, ancak çağdaşlaşma ve insan haklarından taviz vermeden, farklılıklarımızı birer zenginlik olarak değerlendirerek, onlara en üst düzeyde saygı göstererek, Nazım Hikmet’in ‘Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür, ve bir orman gibi kardeşçesine’ düsturu çizgisinde ilerlemeliyiz” dedi. “Hedefi olmayanlar yaşayan ölüler gibidir.” diyen Dr. Aydın, “İstanbul Aydın Üniversitesi, 2023 yılına kadar Türkiye’nin ilk 5, dünyanın ise ilk 500 üniversitesinden biri olma hedefine emin adımlarla ilerlemektedir.” dedi.

“Mazeret değil, marifet üretin”

Eğitimde hedeflerin neler olması gerektiğini de sıralayan Dr. Mustafa Aydın, şöyle konuştu: “Eğitim, en az bir yabancı dil bilen, araştıran, sorgulayan, üreten, kendini yenileyen, katılımcı, bağımsız düşünebilen, iletişim becerileri yüksek, sosyal olarak kendini tanıyan, çözüm üretebilen, yenilikçi, girişimci, toplumsal sorumluluğun bilincinde insanlar yetiştirecek bir şekilde dizayn edilmelidir. Hayali, umudu ve hırsı olan, hedefi ve özgüveni ile fark peşinde koşan insan kaynakları üretmelidir. Unutulmamalıdır ki insan oluşturduğu fark kadar vardır. Doğru eğitimden geçen insanlar, hata yapmaktan korkmayan, disiplinli ve planlı, köklerinden kopmadan dünyayı kucaklayan, dünyanın her yerinde mesleğini icra edebilen, dünyaya entegre, ülkesinin, dünyanın sorunlarında haberdar ve çözüm odaklı insanlar olmalıdır.”dedi.

Sözlerini öğrencilere çeşitli tavsiyelerle tamamlayan Dr. Aydın, “Hiçbir zaman yetinmeyin. Hep daha fazlasını arayın. Arayan değil, aranan insanlar olun. Mazeret değil marifet üretin. Ayrımın yeni ayrımları doğuracağını, aklın zekayı kontrol ettiğini aklınızdan çıkarmayın. Kararsız olmaktan kaçının. Unutmayın ki en kötü karar dahi kararsızlıktan iyidir.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Diyarbakır’da özel bir televizyon kanalına da konuk olan Dr. Aydın, Yaşar İçen ve Vedat Kızıl’ın sorularını yanıtladı. Eğitimin akşamdan sabaha değişen bir özelliğinin olduğunu hatırlatan Dr. Aydın, “Eğer sizler bu değişimi yakalayamazsınız, çağı yakalamak şöyle dursun, geriye doğru gidersiniz. Bu yüzden çağın ötesinde bir eğitim metodolojisini öğrencilerimize aktarmak zorundayız.” diye konuştu. Dr. Aydın, Diyarbakır’a vakıf üniversitesi kurmak hedefinin tekrar altını çizerek, “Burada siyasi erke de iş düşüyor. Ayrım yapmaksızın tüm siyasi çevreler bu düşünceye el vermelidir.” dedi.

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Dr. Aydın” if you don’t catch the developments, you are behind the times”

Giving a lecture on “being World University vision” president of IAU Dr. Mustafa Aydın has said” if you don’t catch developments, you are behind the times”

President of Istanbul Aydın University and   chairman of the board of Bil Dr. Mustafa Aydın has given a message on “Changing” during the opening ceremony of Diyarbakir Bil collage

Foundation University in Diyarbakir

Dr. Aydin “everything is changing in the World. We can call the World as a change. Education must keep pace with Changing. Because the education sector comes first. If educational institutions can perceive the change in the world rightly and apply it to their own internal structures, they can raise the human resources that the world needs in the future BIL Schools is one of the leading institutions in this field. Highlighting importance of Diyarbakir as a city Dr. Aydın” since 1994 Bil collage has been servicing for education sector. Our goal is opening a foundation university in Diyarbakir. We have already started to work on it. I hope we will build a new university here”

 “Being The World University” In Dicle University

After that Dr. Mustafa Aydın has given a lecture about “being the world University Vision”. Expressing the World current politic, economic and geographic situation, Dr. Mustafa Aydın has said” we all see that balance of power is Changing. This is non restrain changing. And we have to keep up with Changing. To protect out unity is our fundamental duty therefore when we protect it, we should evaluate our value as a wealth, and respect them, and we shouldn’t compensate from human rights. Those who do not have a goals are like living dead. Istanbul Aydin University is proceeding confidently with the goal of becoming Turkey’s top 5 and world’s top 500 universities by 2023.

“Do not make an excuse, make skills”

Collocating target of Education’s aims Dr. Mustafa Aydın” Education should be designed in such a way that at least one foreign language knows, researches, inquires, produces, renews itself, participates, thinks independently, communicative skills, socially self-aware, produces solutions, innovative, entrepreneurial. People who have been educated correctly must be disciplined and planned, disciplined and planned, embracing the world without interruption, able to perform their profession everywhere in the world, integrated into the world, aware of the problems of the country,

Completing his words with several recommendation Dr. Mustafa Aydın” never feel full yourself. You should ask always more. Be a required one not a seeker one. Do not make an excuse, make skills. Do not forget your mind control your intelligent. Do not be an unstable. Please note that the worst decision is better than instability.”

On the other hand attending a private TV channel in Diyarbakir Dr. Aydın has answered Vedat Kizil and Yasar Icen’s questions. Aydın has expressed” if you cannot follow new developments, you get out of date. That’s why we should service the best education to our student. We want to open Foundation University in Diyarbakir but we need our politician’s support.”

18.09.2017

background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @docdrmustafaaydin