Aydın Üniversitesi Yükseköğretimde Yeni Eğilimleri Masaya Yatırdı

tarihinde yayınlandı Eğitim Haberleri, İstanbul Aydın Üniversitesi

İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘’Uluslararası Yükseköğretimde Yeni Eğilimler Değişime Ayak Uydurmak’’ konulu kongre Ceylan Otel’de gerçekleştirildi.

Kongreye, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr.Mustafa Aydın, Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Kongre öncesinde açıklamalarda bulunan İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi ve kongre direktörü Prof. Dr. Ahmet Metin Ger, eğitimin önemine vurgu yaparak, “21. yüzyıla geçişte çok ciddi bir paradigma değişikli oldu eğitimde. Pek çok eskiden karşıt diye bildiğimiz hususlar şimdi beraber yaşamak zorunda kaldı. Örneğin yüz yüze görüşmeyi yaptığımız şekilde biz öğrenciler ile yüz yüze olurduk. Artık öğrenciler pek yüz yüze olmak istemiyorlar. Değişik nedenlerden uzaktan eğitim, online eğitim denen yeni bir sistem geldi. Üniversiteler buna ayak uydurmak zorunda. Buna nasıl ayak uyduracağız. Çünkü Üniversitelerin temel işlevleri toplumun refahını sağlamak ve toplumun refahı için gerekli insan kaynağını topluma hediye etmektir” dedi.

‘’ EĞİTİM KURUMLARI ÖNCÜ OLMAK ZORUNDADIR’’

Kongrenin açılış konuşmasını yapan İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli ise, yükseköğretimde son yıllarda çok ciddi gelişmelerin yaşandığını belirterek; ‘’son yıllarda yükseköğretim alanında küresel ölçekte ve ülkemizde çok önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Bilim ve teknoloji hızla gelişmekte ve değişmekte, özellikle bilişim teknolojilerindeki bilgiyi üretme, bilgiye erişim, bilgiyi kullanma ve yayma noktalarında ortaya çıkan büyük değişimler yükseköğretimin yapısını da etkilemektedir. Yükseköğretim kuramları bilim ve teknolojinin talepleri ve isteklerine yönelik bireyler yetiştirmek ve bireyleri bilginin bu döngüsüne ayak uydurmalarını sağlamak adına politikalar şekillendirmektirler. Zira eğitim kurumları öncü olmak, değişim ve yeniliğe hazırlıklı ve duyarlı olmak zorundadır’’ dedi.


‘’ÜNİVERSİTE ÜSTLENDİĞİ MİSYONU YERİNE GETİRİYORSA ÜNİVERSİTEDİR’’

Konuşmasında toplum adına üniversitelerin önemine değinen İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydınise ‘’21. Yüzyılda globalleşen dünyada ve teknolojinin her gün değişim gösterdiği akşamdan sabaha değişim gösterdiği bu çağın gelişmesi karşısında bütün dünya ne yapacağını şaşırmış durumda. Çünkü teknoloji nerede duracak, teknolojinin yarın nasıl yönetileceğini kimse kestiremiyor. Burada da en büyük bu çalışmaları ve bu değişimimizin içerisindeki en büyük parametrede üniversitelerdir. Dolayısıyla üniversitede bu değişimi, bu yeniliğe, bu teknolojik çalışmalara ne kadar ayak uydura biliyor ise toplumun ihtiyaçlarına da o kadar cevap verebiliyor durumda oluyor. Eğer bu değişimden bu gelişmelerden ve bu yenilikçiden kendilerine yeterli payı çıkaramıyorsalar, bırakınız topluma ışık tutmayı, ön açmayı, toplumun gerisinde kalıyorlar maalesef. Üniversite olmak her şey değildir. Üniversite üstlendiği misyonu yerine getiriyorsa, az önce söylemiş olduğum o değişim ve dönüşümü kendisinde, içyapısına uygulayıp onu içerisinde bilgiyi, bilgiye dönüştürüp, bilgiyi ürüne dönüştürüp, toplumu ya da toprağı ile bütünleşip üniversite görevini yapmış oluyor.”

‘’ÜNİVERSİTELER TOPLUMUN SORUNLARI İLE HEMHAL OLMALIDIR’’

Kongreye katılan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ise üniversitelerden beklentilerini dile getirdiği konuşmasında şunları söyledi; “ 21. Yüzyıl insanı binlerce yıl önce yaşamış Heraklis gibi yaşamadı. O dönemde bile 2500 yıl önce her şey akar deniliyordu. O günlerde bile değişime ayak uydurmanın yolları aranıyordu ki; artık 21. Yüzyılda hızlı ve sürekli değişen bir dünyada yaşamaktayız. Öyle bir hız ki 2010 yılında hatırlıyorum son 30 yılda önceki 5 bin yılda üretilenden daha fazla bilgi üretildi. Bu konuda çalışan akademisyenler 2016 yılındayız herhâlde son 3 yılda bu 30 yıldakinden de fazla bilgi üretildi”dedi.Istanbul Aydin University Discusses the New Trends in Higher Education

Organized by Istanbul Aydin University  ‘New Trends in International Higher Education: Keeping Up with the Change’ international congress took place at Ceylan Hotel. 

Deputy Minister of National Education Orhan Erdem, Istanbul Aydin University President Dr. Mustafa Aydin, Istanbul Aydin University Rector Professor Yadigar Izmirli, academics and students attended the congress.

Highlighting the importance of education, IAU Lecturer professor Ahmet Metin Ger said, “ There has been a paradigm shift in education throughout the transition to 21th century. Many things that were opposed to each other now coexist together. Students prefer distance learning and online education. Universities need to keep up with the change. Universities’ main goal is to provide prosperity in the society and the human resources to achieve that.”

“EDUCATION INSTITUTES HAVE TO HAVE A LEADING ROLE”

Delivering the opening speech, Istanbul Aydin University Rector professor Yadigar Izmirli mentioned the latest developments in higher education and added, “ There has been serious developments in higher education globally and nationally. Science and technology constantly developing and changing. Specifically, large changes in accessing, producing, utilizing and disseminating knowledge effects the structure of higher education as well. Higher education theories create policies in order to raise individuals who meet the demands of science and technology and keep up with the vicious circle of knowledge. Educational institutes have to be leaders and be prepared and sensitive to changes and innovation.”

“UNIVERSITIES MUST ACCOMPLISH THEIR MISSION”

Highlighting the importance of universities in the society, IAU president Dr. Mustafa Aydin said, “Technology is changing day and night in a globalized world. We cannot tell when it will stop or how it will be managed tomorrow. Universities are the biggest parameters in this change. Universities will be able to meet the societies’ needs as much as they can manage to keep pace with the change and innovation in technology. If they cannot take advantage of the change and innovation, not only they won’t be able to lead societies, but also fall behind the society. Universities will be able accomplish their task when they can achieve their mission, turn knowledge into product and embrace the society and the nation.”

“UNIVERSITIES NEED TO INTEGRATE WITH THE ISSUES OF THE SOCIETY”

Deputy Minister of National Education, Orhan Erdem, talking about the expectations from the universities, said, “21st century individuals have not lived like Heraclitus who lived thousands of years ago. Even then, 2,500 years ago, it was said that everything flows. At that time the ways in which to keep pace with the change were important and constantly sought after. We live in 21st century, in a world where everything changes all the time. We have produced more information for the last 30 years and we probably produced more information for the last 3 years compared to the last 30 years.”

Two day long congress will end on April 13 after the closing sessions.

background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin