Aydın Düşünce Platformu “Kamu Güvenliği ve Çözüm Süreci”

tarihinde yayınlandı Duyuru, Duyuru, Haberler
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2023/10/aydin-dusuncekamu.jpgDoç. Dr. Saran, Kamu Düzeni Müsteşarlığı’nın terör sorununda ciddi bir planlama ve strateji belirleme ihtiyacını karşılamak üzere 2010 yılında kurulmuş olduğunu belirtti. 2010 yılına kadar ülkenin en önemli problemi olan terör konusunda, strateji belirleme çalışmalarının yeteri ölçüde yapılmamış olduğuna işaret etti. Güvenlik sisteminin, teşkilat ve koordinasyon yönünden örgütlenmemiş dağınık bir yapıda olduğuna işaret etti.
Bu yapı içinde jandarma önemli yer tutar. İç terör, iç güvenlik konusu olması dolayısıyla, jandarmanın da sivil yapıya kavuşturulması gerektiğine işaret etti.
Güvenlik konusunda Genel Kurmay Başkanlığı’nın önemli bir statüye sahip olduğu, askeri yapının, yurt dışından gelecek tehditlere karşı yapılandırıldığı ancak, ihtiyaç duyulduğu takdirde iç güvenlik ve iç terörle mücadele etmesi gerektiğine; bizde ise kırsal kesimde, teröre karşı, silahlı kuvvetlerin mücadele verdiği belirtildi.
Daha sonra Sn. Doç. Dr. Ulvi Saran, terörü sonlandırmak amacı ile başlatılan Çözüm Süreci’nin hükümetin hazırladığı demokratikleşme paketlerinde önemli yer tuttuğunu işaret etti. Terörle mücadelenin, bir bütün halinde ele alınması gerektiğini, bütün unsurların koordineli bir şekilde hareket etmelerinin gerekliliğini anlattı. Terörün, etraflı ve ayrıntılı bir şekilde ele alınmasının gereğinin, terörün arkasındaki yapının ve o yapının ürettiği düşüncelerin değerlendirilmesinin hayati önem taşıdığını belirtti. Bu noktada doğru ve önemli adımlar atılmaya başlandığına işaret etti.
Terörün doğduğu 1980’li yıllarda, mücadele sadece bir asayiş meselesi şeklinde değerlendirilerek yapılmış sosyal, siyasi, etnik ve kültürel yönlerine hiç bakılmamıştır. Dünyada şiddetin karşı şiddetle çözülmediği ve çözülemeyeceğine dair örnekler olarak ise Kuzey İrlanda, İspanya, Güney Amerika ülkeleri gösterildi.
Sonuç olarak çözüm sürecinde alınacak önlemlerin çok boyutlu olması ve toplumun bütün kesimlerince paylaşılmış olmasının üzerinde duruldu.Aydin Thinking Platform “Public Safety and The Solution Phase”
The Aydin Thinking Platform on the 25th of December 2014 had its 19th meeting. The presentation of the meeting was done by the Ex-Undersecretary of Public Order and Safety Doc. Dr. Ulvi Saran.
Saran stated that the Public Order Undersecretariat was formed in 2010 for serious planning against the terror issue. Until 2010 it was seen that terror was one of the more serious issues in Turkey and this meant that enough working and planning against this wasn’t being made.
In this organization the gendarme plays a very important role. Interior terror is an issue of interior safety therefore the gendarme should be pasted with the civil society.
Saran also stated that the Chief of Staff has a very important status and that it protects the nation from foreign threats however when needed the Chief of Staff should also battle with interior threats and assure interior safety. However in our rural areas we have the army against terrorism.
Afterwards Doc. Dr. Saran stated that the Solution Phase to end terrorism has a very important part in the government’s democracy pack. Saran also said that battling against terrorism is very important and that going against this threat in a coordinated way is key. It is important to find the people behind this terrorism and to stop the spread of these dangerous ideas before any more trouble comes our way. Dr. Saran said that very important steps have been taken to make this a reality.
 “Exemplary states in the world are Northern Ireland, Spain and South American states which have shown that going against violence with violence isn’t the solution.” said Dr. Saran.
 “In conclusion it is very important the steps we take in the solution phase and it is very important for the public to show an effort and share in our goal to finally get rid of this terrorism problem.” ended Doc. Dr. Saran.background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin