Avrupa’daki İslamofobi Algısını Değiştirmek İçin Yola Çıktılar

tarihinde yayınlandı Duyuru, Duyuru, Haberler
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2023/10/islamsanati-1.jpg
İslama karşı gelişen yanlış algının ve yaklaşımın gerçeklerden uzak olduğunu anlatmak için bu çalışmayı yaptıklarını ifade eden İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, yanlış algıyı değiştirmek için, bütün üniversiteleri birlikte çalışmaya davet etti. İstanbul Aydın Üniversitesi “UNESCO kültürel diplomasi, Yönetişim ve Eğitim Kürsüsü” ve Batı Araştırmaları Merkezi Cambridge Üniversitesi’nde “Avrupa’nın Türkiye Algısı, Avrupa’da Yükselen İslamofobia ve Etkileri” konulu bir konferans düzenledi. İngiltere Türkiye Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, Lordlar Kamarasından Lord John Sharkey ve İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın’ın katıldığı konferansta “Oxfort Üniversitesi Toplum, Politika ve Göç Merkezi Başkanı Frank Duvell, Cambridge Üniversitesi İslam Araştırmaları Merkezi, Avrupa’daki İslamofobia Uzmanı Julian Hargreaves ve Gazeteci-Yazar Nicole Pope konuşmacı olarak yer aldı. Avrupa’da Irkçılık ve İslam Dinine karşı antipati hareketlerinin son dönemde arttığını belirten Dr. Mustafa Aydın, “Sadece 11 Eylül’den sonra değil Endülüs’te başlayan Engizisyon ve Haçlı Seferleri ile birlikte bu tarihi süreç devam etmiştir. 11 Eylül ile birlikte farklı bir boyuta ulaşmıştır. Türkiye’nin özellikle Ortadoğu ve Avrupa arasında köprü görevi görmesi bu karşıtlığın odak noktasına Türkiye’yi oturtmakta dır. Avrupa Birliği’ne girmek üzere yıllardır bekleyen Türkiye’ye sırf bu gerekçe ile Avrupa Birliği kapısı kapatılmıştır. AB gerekçelerini tam olarak telaffuz etmemekle birlikte Müslüman bir ülke olmamızdan dolayı bu antipatiyi gerçekleştirmektedir. İstanbul Aydın Üniversitesi olarak Sorbonne Üniversitesi ile Almanya’da Brüksel’de AB Merkezinde Salamanca ve Valencia Üniversitesi ile İspanya’da ve İngiltere’de bulunan Cambridge Üniversitesi’nde bu yanlış algının ve yaklaşımın gerçeklerden uzak olduğunu anlatmak için akademisyenlerimizle birlikte konferanslar düzenliyoruz.” dedi.


A visit to change the perception of Islamophobia in Europe/ March 12, 2015

Istanbul Aydin University Center of Western Research organized a conference titled ‘Perception of Turkey in Europe and Rising Islamophobia and its Effects in Europe’. The conference was hosted by Cambridge University.


Mentioning that the purpose of the event was to change the wrong perception of Islam that is far from reality, Istanbul Aydin University chairman of the Board of Trustees Dr. Mustafa Aydin invited universities to collaborate to change that perception.

Istanbul Aydin University UNESCO Chair in Cultural Diplomacy, Governance and and Education organized the conference with the Center of Western Research of IAU. The participants to the conference included Ambassador of Turkey in the United Kingdom Abdurrahman Bilgic; Lord John Sharkey of House of Lords; president of the Board of Trustes of Istanbul Aydin University Dr. Mustafa Aydin. The speakers to the conference were Oxford University Director of the Center on Migration, Policy and Society Franck Düvell; Cambridge University Center of Islamic Research; Islamophobia Specialist in Europe Julian Hargreaves and Journalist/ Author Nicole Pope.
Noted the increased racism and antipathy towards Islam in Europe, Dr. Mustafa Aydin said, “ This has been going on not since September 11th. It has been going on since the inquisition and crusades that started in Andalucia and took a different turn with September 11th event. Because of Turkey’s geopolitical location which is to be a bridge between Europe and the Middle East, puts Turkey in jeopardy. All the doors were shut at Turkey who has been trying to join the European Union because of this. European Union never spells out the reasons but they maintain this antipathy because we are a Muslim country. We, Istanbul Aydin University, organize conferences with the participation of our academicians with collaboration of Sorbonne University in Germany, Belgium; Salamanca and Valencia University in Spain; Cambridge University in England. We aim to explain that the wrong perception towards Islam is far from reality.”


background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @docdrmustafaaydin