1’inci Uluslararası Afrika Konferansı İAÜ’de Yapıldı

tarihinde yayınlandı Duyuru, Duyuru, Haberler
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2023/10/1_uluslararasi_afrika_konferansi.jpgİstanbul Aydın Üniversitesi ve DEİK işbirliğiyle düzenlenen 1. Uluslararası Afrika Konferansı’nda konuşan Dr. Mustafa Aydın, “Afrika’daki insanlara asla menfaat olarak bakmadık,” dedi.

Afrika’ya yönelik küresel ve bölgesel aktörlerin dış politikalarıyla Afrika bölgelerindeki ekonomi, yönetim ve demokrasi sorunlarının ele alındığı “1. Uluslararası Afrika Konferansı” çok sayıda uzman ve akademisyenin katılımıyla gerçekleşti. Konferans, İstanbul Aydın Üniversitesi Afrika Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Dışişleri Bakanlığı desteği ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu işbirliğiyle düzenlendi. İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Yadigar İzmirli, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ali Kemal Aydın, DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Fuat Tosyalı, İstanbul Aydın Üniversitesi AFRİKAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Yüksel Yalova konferansta hazır bulundu.

“Biz onlara sadece insan gibi baktık”

İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın ev sahipliğini yaptıkları konferansta Afrika’yı kültürü, ekonomisi, siyaseti ve değer yargılarıyla bir bütün olarak inceleyeceklerini söyledi. Hangi noktalarda ortak değerlere sahip olunduğu ve hangi alanlarda eşit işbirliği yapılabileceği sorularına bu etkinlik ile cevap arayacaklarına değinen Dr. Aydın, “Batı yıllarca Afrika’yı bir doğal zenginlik kaynağı olarak görmüş asla orayı insani olarak değerlendirmemiştir. O insanları renginden, kültüründen dolayı dışlamış eğitimsizliğinden istifade etmiştir. Bugün hala Afrika’daki birçok ülke batının egemenliği altında, batılıların başlarına tayin ettikleri insanlar tarafından yönetilmektedir. Oysa biz Afrika’daki insanlara asla bir maddi menfaat olarak bakmadık. Rengimiz, düşüncemiz, iktisadi, ekonomik, siyasi yapımız farklı olsa da kültürümüzün gereği olarak biz onlara sadece insan gibi baktık,” dedi.

Türkiye ile Afrika arasındaki ilişkilerin önümüzdeki yıllarda da ilerleyeceğinden şüphesi olmadığını belirten Aydın özellikle Afrika’nın ihtiyaç duyduğu alanlara çare olunması konusunu vurguladı. Aydın, “Enerji, eğitim, sağlık, ulaşım, lojistik, altyapı gibi alanlarda Afrika’nın ihtiyaçlarına çare olunabiliyorsa işte o zaman hem batılı ülkelerle rekabet edebilir hem de Afrika’ya fayda sağlanmış olabiliriz,” diyerek konuşmasını sürdürdü. Son olarak Afrika üzerinde batılı devletler ile Amerika’nın olduğu kadar Çin, Hindistan ve Japonya’nın da etkin olduğuna değinen Dr. Mustafa Aydın Afrika’nın pek çok kaynağının hala sömürü düzeniyle dışarıya gittiğini söyledi.


“Afrika ile Türkiye arasındaki ilişkiler de son 10 yılda oldukça gelişti”

Pek çok uzman ve akademisyenin katıldığı konferansta Eski Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı, Eski Turizm Bakanı, İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Danışmanı Bülent Akarcalı, “Geçmişte iş dünyasının hiç ilgi duymadığı Afrika ülkeleri şu anda iş dünyasının en çok tercih edilen yerlerden biri. Yüzlerce değil binlerce işadamı yalnız sanayi ve ticarette değil tarımda da Afrika ülkelerindeki binlerce toprağa sınai kökenli ürünler ekmeye başladı. Afrika ile Türkiye arasındaki ilişkiler de son 10 yılda oldukça gelişti. Çok sayıda Türk iş adamı ve Türk sanayici Afrika bölgesine yerleşmiş durumda. Ben açıkçası 10-15 sene içinde her Türk’ün Afrika’ya rahatlıkla gidip orada bir Türkiye altyapısı bulacağına inanıyorum” dedi.

Afrika’nın batı ve Amerika tarafından yıllarca sömürüldüğüne de değinen Akarcalı, “Afrika, batının Amerika’nın dünyada en çok sömürmüş olduğu kıtadır ve bu durum günümüzde de devam etmektedir. Afrika, Amerika başta olmak üzere Avrupa’nın zenginliğinin faturasını ödemiştir. 30 milyona yakın insan köle olarak çalıştırılmıştır. Dolayısıyla Afrika, başta Amerika olmak üzere Avrupa’nın bugünkü ulaşmış olduğu refaha katkıda bulunmuş ama karşılığında hiçbir şey alamamıştır” diye konuştu.

Afrika ile ilgili katıldığı uluslararası bir toplantıdan edindiği izlenimleri de paylaşan Akarcalı, uluslararası çerçevede Afrika’ya yardım ve kredi amaçlı 100 verilip 150 geri alındığını ticari ve sınai amaçlı verilen 100’lerin ise 300-400 olarak geri alındığını belirtti. Akarcalı sözlerini Afrika’nın insan kaynağı olarak geçmişte, ham madde olarak geçmişte ve günümüzde, iktisadi adı altında verilen yardımlar ile de toplamda 3 kez sömürüldüğünü söyleyerek sonlandırdı.

Konferansa yurtiçi ve yurtdışından pek çok konuk katılırken İstanbul Aydın Ekonomi ve Finans Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sedat Aybar, Fransa BM Daimi Temsilciliği Askeri Misyon Şefi General Dominique Trinquand, Koç Üniversitesi Araştırma Görevlisi Ariel Gonzalez Levaggi, Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Catherine Long, Eski Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı, Eski Turizm Bakanı, İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Danışmanı Bülent Akarcalı, Basel Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve CSEND Direktörü Prof. Raymond Saner, Koç Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mehmet Arda, Londra Üniversitesi SOAS Öğretim Görevlisi Dr. Carlos Oya, Ruanda Ankara Büyükelçisi Caesar Kayizari, Güney Afrika Ankara Büyükelçisi Vika M. Khumalo, Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizması Yargıcı Büyükelçi Dr. Aydın Sefa Akay, Türkiye Eski Somali Büyükelçisi Cemalettin Kani Torun katılımcılar arasında yer aldı.I.International Conference on Africa at IAU

“We have never seen African people as a ‘profit’,” said Dr. Mustafa Aydin during the I. International Conference on Africa organized by Istanbul Aydin University and DEIK (Foreign Affairs and Foreign Economic Relations).

I.International Conference on Africa took place with the participation of prominent academics and specialists. Global and regional actors’ foreign policies on Africa and the issues of regions’ economic, governance and democracy were among the topics discussed at the event. The conference was organized by Istanbul Aydin University Africa Research Center in collaboration with the Ministry of Foreign Affairs and Foreign Economic Relations Board (DEIK). The participants to the conference included Istanbul Aydin University Chairman of the Board of Trustees Dr. Mustafa Aydin; Istanbul Aydin University Rector Prof. Dr. Yadigar Izmirli; Ministry of Foreign Affairs Deputy Counselor Ali Kemal Aydin; DEIK member of the board of directors Fuat Tosyali; Istanbul Aydin University deputy director of Africam Associate Professor Yuksel Yalova.

“We have never looked down on them”

“We are going to analyze Africa with its culture, economy, politics and traditions as a whole and look for the answers on what points we have traditions in common and at what areas we can have equal collaborations,” said Dr. Mustafa Aydin. “Western countries saw Africa as a land abundant with natural resources for years. They took advantage of their illiteracy and excluded them based on their color and culture. Today many African countries are dominated by western countries and governed by people who are selected by western countries whereas we have never seen them as profit making interest. Although our colors, thoughts, economic and politic structures are different, as part of our culture we have treated them just like another culture.”

Emphasizing his confidence in continuation with the improvement in Turkish- African relations Dr. Aydin said that the need to find solutions to Africa’s needs must be our priority. “If we help Africa with its energy, education, health, transportation, logistics, infrastructure needs then we can compete with western countries and help the continent.” Dr. Mustafa Aydin also added that as much as western countries, United States, China, India, and Japan also actively work in Africa as well.

“Relations between Africa and Turkey improved for the last 10 years”

Participated by specialists and academics, former Health and Tourism Minister and Istanbul Aydin University Board of Trustees advisor Bulent Akarcali said, “Africa which was not chosen by business world in the past now attracts attention. Not hundreds but thousands of businessmen started cultivating in Africa. Relations between Africa and Turkey improved for the last 10 years. There are many Turkish businessmen who settled in Africa. I personally believe that in 10-15 years any Turkish citizen will be able to find a Turkish infrastructure constructed in Africa.”

Mentioned the exploitation of Africa by the Western countries and the United States Akarcali said, “Africa is a continent that was exploited by the West and the United States the most and that it continues today. Africa paid the bill for the American and European wealth. Around 30 million worked as slaves. Therefore Africa contributed to the American and European prosperity and got nothing in return.”

Shared his impression from an international meeting in regards to Africa, Akarcali added that within an international framework aids and credits to Africa were given in 100 and taken back in 150 and in some cases especially in trade 100s were taken back in 300-400s. Akarcaki ended his speech by saying that Africa was exploited 3 times in its human capital in the past, with its raw materials in the past and today and with economic aids.

Participants to the conference included guests from abroad as well as prominent academics in Turkey. Prof. Sedat Aybar, Chairman of the Department of Economics and Finance,  Istanbul Aydin University; General Dominique Trinquand, Head of the Military Mission, Permanent Representative of France to the UN; Ariel Gonzalez Levaggi, Research Assistant, Koc University,; Dr. Catherine Long, Lecturer, Kadir Has University; Bulent Akarcali, former Minister of Health and Minister of Tourism, IAU Board of Trustees advisor; Prof. Raymond Saner, Basel University Lecturer and Director of CSEND; Prof. Dr. Mehmet Arda, Lecturer, Koc University; Dr. Carlos Oya, Lecturer, London University SOAS; Caesar Kayizari, Ambassador of Ruwanda to Turkey; Vika M. Khumalo, Ambassador of South Africa to Turkey; Judge Dr. Aydin Sefa Akay, International Residual Mechanism for Criminal Tribunals; Cemalettin Kani Torun, former Ambassador of Somalia to Turkey.background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin