18 Mart Çanakkale Zaferi ve Anma Günü

tarihinde yayınlandı Duyuru, Duyuru, Haberler
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2023/10/canakkale.jpg

ma Günü” isimli konferansla Çanakkale Şehitleri’ni andı.
İstanbul Aydın Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen tören İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi.   
Törenin açılış konuşmasını yapan  İAÜ Mütevelli heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Çanakkale Savaşı’nın I. Dünya Savaşı’nın kaderini değiştiren bir zafer olduğunun altını çizerek, bu zaferdeki askeri zekanın önemine dikkat çekti.
Dr. Mustafa Aydın konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Yapılan bir işin arkasındaki ruh, irade ve duruş çok önemlidir. Ben Çanakkale Zaferi’nin arkasındaki ruhla değerlendiririm. Dünyanın en güçlü devletlerini, bunların güçlü donanmaları ve kara birliklerini nasıl yenilgiye uğratıldığını ancak Çanakkale ruhuyla açıklayabiliriz. Kendilerini değil, arkasında bıraktıkları ve gelecek nesilleri düşünerek savaşan askerlerimiz bu ruhu oluşturmuşlardır. Peki bu ruhu ne oldu da kaybettik? Daha iyi imkanlarımız varken ne oldu da yitirdik? Bugün bizlere düşen görev, bu ruhu yeniden canlandırmaktır.”
Prof. Dr. Kazım Yetiş ise yaptığı konuşmada Çanakkale Savaşı’nın Türk edebiyatına nasıl yansıdığını anlattı. Prof. Dr. Yetiş destansı olarak nitelediği Çanakkale Savaşı’nın, Türk edebiyatında yeterince yer bulmadığını ve bu durumun kendisini çok üzdüğünü belirterek, ”Çanakkale Savaşı, dünya çapında en büyük savaşlardan birisidir. Maalesef bu büyük mücadele, edebiyatımızda yeterince yer bulamamıştır. Bakın dikkat ederseniz, yeterince diyorum,” dedi.
Yetiş, ”Savaşlar yıkıcı sonuçlar doğurabilir, savaş sonrası ruh ve bilinci yaşatacak edebi eserler vermemiz gerekir ancak maalesef bizde bu durum pek olmamıştır. Bunun sebebi ne diye soracak olursanız, bir savaş edebiyatı geleneğimizin olmayışıdır diyebilirim,” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Tören, Çanakkakle Savaşı Fotoğraf sergisi’nin açılışı ardından sona erdi.Battle of Gallipoli and Remembrance Day

Istanbul Aydin University organized a conference titled ‘March 18: Gallipoli Victory and Remembrance Day’ to commemorate the centerary of the Battle of Gallipoli and those who died at the war.
Istanbul Aydin University academicians and students attented the ceremony with great interest, which took place at Florya Campus.

Chairman of the Board of Trustees of Istanbul Aydin University Dr. Mustafa Aydin made the opening speech of the ceremony and noted that Gallipoli Battle was a turning point for WW1 and mentioned the importance of the use of military intelligence in the Gallipoli Victory.”
“ The spirit, willpower and stance behind a work is very important. I evaluate Gallipoli Victory with the spirit it had behind. We can explain how to defeat the world’s powerful navies and armed forces with Gallipoli spirit only. That spirit was created by our soldiers who have not thought about themselves but the past and future generations. How did we lose this spirit? How did we lose it when we had better conditions to improve it? Today it is our job to recreate that spirit.”
 Prof. Kazim Yetis explained the ways in which how Gallipoli Victory was reflected in Turkish Literature during his speech and said that Gallipoli Battle which he defines as an epic event, has not have enough importance in Turkish Literatue that it is very sad to see, “Gallipoli Battle is one of the biggest wars known worldwide. Unfortunately, there are not enough literary works that reflect this big fight. If you noticed I said ‘enough’.”
“Wars can cause destructive results. We need to create literary works to reflect post-war spirit and consciousness but this doesn’t occur in our society often. If you ask me the reasons why, I would say that we do not have war literature traditions.”
The ceremony ended with an opening of Battle of Gallipoli Photography Exhibition.


background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @docdrmustafaaydin