15 Temmuz Cuma gecesi Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki bir grup cuntacının Türk demokrasi düzenine ve milli iradeye yönelik kalkışmasına karşı Vakıf Üniversiteleri Birliği olağanüstü toplandı.

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde düzenlenen toplantıda Vakıf Üniversiteleri Birliği Başkanı Rıfat Sarıcaoğlu başta olmak üzere vakfın yönetim kurulu üyeleri ile bir araya gelindi.


15 Temmuz’da gecesi, demokrasiye sahip çıkarken hayatlarını kaybeden, canlarını bu millet için feda eden Türk halkı ve güvenlik güçleri saygı ile anıldı. Darbe girişiminde bulunmaya kalkışan Türk demokrasisi ve milli iradeye karşı bir araya gelen terör örgütleri de kınandı.Union of Foundation Universities Condemns Coup Attempt

Union of Foundation Universities held an emergency meeting after Friday, July 15th coup attempt against Turkish democracy and national will by a faction of military junta within Turkish Armed Forces.

Held at Istanbul Aydın University, president of Union of Foundation Universities Rıfat Sarıcaoğlu and members of the board gathered at the meeting.

Turkish people and security forces who died protecting our country and democracy on July 15th were remembered and commemorated. Terorist groups that attempted the coup against Turkish democracy and national will were condemned.
18.07.2016