TİM’den İAÜ’ye “Eğitim Hizmetleri” Ödülü

tarihinde yayınlandı Duyuru, Eğitim Haberleri, İstanbul Aydın Üniversitesi

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ), Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından bu yıl ilk defa gerçekleştirilen “Türkiye’nin 500 Büyük İhracatçısı” araştırmasının, uluslararası öğrencilerden elde edilen döviz getirisi rakamlarıyla sıralaması belirlenen “Eğitim Hizmetleri” kategorisinde ikinci oldu.

Uluslararası üniversite olma hedefine emin adımlarla ilerleyen İAÜ’nün bu yöndeki çalışmaları, Türkiye’nin en büyük ekonomik sivil toplum kuruluşlarından Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından da onaylandı.
Hizmet ihracatı kavramını 2010 yılında ilk olarak İAÜ’nün gündeme getirdiğini hatırlatan İAÜ Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Yabancı öğrenciler ekonomiye ciddi katkılar sağlıyor”

“Son dönemlerde hizmet ihracatı, ürün ve mal gibi ülkelerin ekonomisinde çok önemli bir yer tutuyor. Bilişim, eğitim, sağlık, eğlence, yazılım ve lojistik gibi hizmet sektörlerinde artık insanlar konseptlerini, düşüncelerini, akıllarını ve yazılımlarını ihraç ederek ülkelerine çok ciddi şekilde döviz girdisi sağlıyorlar. Bugün baktığınızda Türkiye’ye ortalama 140 milyar dolarlık bir ihracatımız var. Bu 140 milyar doların yaklaşık 50 milyar doları hizmet sektörü tarafından karşılanıyor. Her geçen gün daha da artması gerekiyor. O anlamda bizler de eğitim sektörü ve DEİK Eğitim Ekonomisi İş Başkanı olarak Türkiye’ye uluslararası öğrenci kazandırmak için üniversitelerimizle beraber uzun yıllardır çalışmalar yapıyoruz. Tabi İstanbul Aydın Üniversitesi bu konudaki çalışmalara en başta yürütüyor. Şu anda üniversitemizde 4 bin uluslararası öğrencimiz var. Her gelen öğrencinin hazırlık dahil 5 yıl okuduğunu varsayarsak eğer aslında 20 bin öğrenciye tekabül ediyor. Bu anlamda 20 bin öğrenci farklı alanlarda ülkeye ekonomik anlamda katkı sağlıyor. Çünkü bu öğrenciler aynı zamanda diğer sektörlere de yatırım yapıyorlar. Ev tutuyor kira ödüyor, perakende sektörüne ödeme yapıyor, turizm ve sağlık sektörüne de aynı şekilde kazandırıp ülke ekonomisine katkı sağlıyorlar. Bir de bunun üzerine bu öğrencilerin kendi ülkelerine dönerken bu ülkenin fahri büyükelçileri ve Türkiye sevdalısı olarak dönmelerini de eklememiz lazım. Nereden bakarsanız bakın birçok anlamda yabancı öğrenciler Türkiye’ye ciddi anlamda katma değer sağlıyorlar. İAÜ de bu anlamda çok ciddi çalışmalar yapan üniversiteler arasında yer alıyor. Bu yüzden eğitim kategorisinde Sayın Başbakanımızın ve değerli bakanlarımızın katılımıyla TİM’in ödül töreninde biz de 2. sırada yer aldık. Bu aslında üniversitemizde bulunan herkesin başarıdır.”

 “Türkiye eğitim anlamında dünyada büyük ülkelerle rekabet edebilecek durumda”

Aynı zamanda yurt dışındaki öğrencilerin neden eğitim için Türkiye’yi seçtiklerini de değerlendiren Aydın, “Uluslararası öğrenciler için Türkiye aslından bir cazibe merkezi. Hem coğrafi hem de kültürel ve tarihi olarak gerçekten değerli. Bunun yanı sıra Türkiye eğitim anlamında da artık dünyada diğer büyük ülkelerle rekabet edebilecek duruma geldi. Şu anda ilk 500’un arasında 15 kadar üniversitemiz mevcut. Bundan 10 yıl öncesinde bu rakam 1 ya da 2 idi. Bu başarıyı doğuran aslında birçok sebebimiz var. Yani Türk üniversitelerinin kaliteyi her gün biraz daha arttırmasının yanı sıra ulaşım ve yaşam kolaylığı ve Türk insanının sıcakkanlı olması da çok büyük etkenler içerisinde. Biz de İAÜ olarak bugün 84 farklı ülkenden 4 bin öğrencimize ev sahipliği yapıyoruz. Gerçekten Türk üniversiteleri iftiharlar söyleyebiliriz ki onur ve gurur duyabileceğimiz seviyedeler” şeklinde konuştu.IAU Receives “Education Services Export” Award from TIM

Istanbul Aydin University has received the second place in “Education Services” category  of the research conducted by Turkish Exporters Assembly titled ” Top 500 Biggest Service Exporter”

Istanbul Aydin University’s works towards becoming an international university was confirmed by TIM which is one of the biggest economic non-governmental organization. Istanbul Aydin University has received the second prize in the category of “Education Services” determined by the foreign exchange income of international students, a research conducted by Turkish Exporters Association titled ” Top 500 Biggest Service Exporters”  for the first time this year. 

“We Are on the Right Track and We Will Go Further”

Speaking at the award ceremony at Hyatt Regency Hotel on Saturday, December 24, 2016, the president of IAU Dr. Mustafa Aydın said, ” We have brought up the concept of service export in 2010. We are really happy to see that our recommendations and offers were approved at these areas. Moreover we are really glad to receive the second prize on Education Services as Istanbul Aydin University. We, as a university, have already came up with the concept of “education diplomacy”  and aspired to be an international university vision. We see this prize as a cornerstone to reach our goals. This means we are on the right track. However we never see ourselves adequate at the place where we stand today. We will continue to work to get more financial support from International education budget. We will be more active with more international students.

MINISTRIES HANDED OUT THE AWARDS

Within the scope of the research  33 service exporters champions from 11 different sectors were rewarded.  Vice Prime Ministers Nurettin Canikli, Mehmet Şimşek, Veysi Kaynak; Minister of Family and Social Policies Fatma Betül Sayan Kaya; Minister of Science, industry and Technology Faruk Özlü; Minister of Finance Nihat Zeybekçi; Minister of Youth and Sports Akif Çağatay Kılıç; Minister of Customs and Trade Bülent Tüfenkçi; Minister of Culture and Tourism Nabi Avcı; Minister of Health Recep Akdağ have given rewards to service export champions. Top ten institutions that have exported the most have received their awards from Prime Minister Binali Yıldırım.             

25.12.2016

background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin