KKTC’NİN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ İAÜ’DE KUTLANDI

tarihinde yayınlandı Duyuru, İstanbul Aydın Üniversitesi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Bağımsızlık Günü İstanbul Aydın Üniversitesi’nde düzenlenen törenle kutlandı. Bağımsızlığın 35’inci yılı anısına KKTC’den getirilen toprakla üniversiteye bir adet mavi ladin ağacı dikildi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 1983’te bağımsızlığını ilan ettiği gün olan ve her yıl “KKTC Cumhuriyet Bayramı” olarak kutlanan 15 Kasım için, İstanbul Aydın Üniversitesi’nde tören düzenlendi. Törene KKTC Milli Eğitim ve Kültür Eski Bakanı Dr. Özdemir Berova, büyükelçiler, çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

KKTC Milli Eğitim ve Kültür Eski Bakanı Dr. Özdemir Berova’nın katıldığı tören kapsamında “Kuruluştan Günümüze KKTC’yi Etkileyen Gelişmeler” başlıklı panel de düzenlendi. Moderatörlüğünü İAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Naim Babüroğlu’nun gerçekleştirdiği panelde Emekli Büyükelçi Onur Öymen ve Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz konuşmacı olarak yer aldı.

KKTC’nin kuruluşunun 35. yıl dönümünü İAÜ’de kutlamaktan büyük gurur duyduğunu ifade eden İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, “Temel amacımız özgür ve bağımsız bir Kıbrıs’ı oluşturmaksa 1974 öncesini unutmamamız gerekmektedir. Halkın ne tür çabalar göstererek, hangi emekler vererek bugünlere geldiğini hem ekonomik hem siyasi hem de kültürel olarak tam bağımsız bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini yaratmak için arkadan gelen neslin de bilinçli olması gerekmektedir. Temel amacımız, ‘Geçmişini bilmeyen geleceğini şekillendiremez’ anlayışıyla bütün bu gerçekleri siyasi, eğitim, kültür, ekonomik açıdan öğrencilerimize ve akademisyenlerimize aktarmaktır” dedi.

Dr. Aydın, hafta boyunca farklı etkinlikler düzenleyerek KKTC’nin kültürünü, tarihini, yaşantısını arkadan gelen nesillere aktarmak, Türkiye’yle daha bir yakınlaşma ve bütünleşme sağlamayı amaçladıklarını dile getirdi.

KKTC Milli Eğitim ve Kültür Eski Bakanı Dr. Özdemir Berova ayrıca, akşam saat 16.30’da, İAÜ bünyesindeki düşünce kuruluşlarından Batı Platformu’na da konuk oldu. Dr. Berova, bürokratlar, iş insanları, akademisyenler, yerel yöneticiler ve siyasetçilere Kıbrıs’ta eğitim ve Kıbrıs’ı “eğitim adası” olmaya götüren süreçle ilgili güncel bilgiler sundu.


 

TRNC Independence Day celebrated at IAU on 15 November. A blue ladin tree was planted at university campus with the soil from TRNC in the memory of 35th anniversary of TRNC’s independence.

Former Minister of National Education And Culture Dr. Özdemir Berova, ambassadors, academicians and students attended the ceremony.  In the ceremony, a panel named “Developments Affecting TRNC from establishment to present” was organized. Moderator of the panel was Lecturer of Faculty of Science and Letters History Department Dr. Naim Babüroğlu. Retired Ambassador Onur Oymen and Retired Rear Admiral Upper Half Cem Gürdeniz were keynote speakers at the panel.

President of IAU Dr. Mustafa Aydın explained his feelings with these words “If our basic target is creating an independent and free Cyprus, we need to forget the term before 1974. To create a fully independent Cyprus Republic, we must tell the future generations TRNC’s economic, political and cultural history to raise their awareness”.

Dr. Aydin claimed that their aim is to strengthen the relationship between Turkey and TRNC by conveying TRNC’s culture, history, the way of living for  future generations.

Also, Former Minister Of National Education And Culture Dr. Özdemir Berova was a guest of Western Platform which was held under IAU. He shared up-to-date information about the progress which ended with TRNC’s becoming “education island” to bureaucrats, businessmen, academicians, local managers and politicians.

background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin