İstanbul Aydın Üniversitesi 2015-2016 Akademik Yılı Açılış Töreni Gerçekleşti

tarihinde yayınlandı Duyuru, Duyuru, Haberler
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2023/10/akademikacçlçs.jpg


Akademik Yılı Açılış Töreni’ninde konuşan İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli;  üniversiteli olma yarışında yaklaşık iki buçuk milyon genç arasından sıyrılarak İstanbul Aydın Üniversitesi’ne yerleşmeye hak kazanan öğrencileri bu tercihlerinden ve başarılarından dolayı yürükten kutladığını belirterek, “Akademik ve idari personelimizin ciddi katkılarıyla üniversitemiz bu sene de en çok tercih edilen, en çok öğrencinin yerleştiği vakıf üniversitesi olma vasfını muhafaza etmiştir. Şu anda İstanbul Aydın Üniversitesi ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında  35 bine ulaşan öğrencisi ve 2 bin 500 akademik ve idari personeliyle Türkiye’nin en büyük vakıf üniversitesi konumundadır. Üniversitemizde eğitim-öğretim yapan on fakülteye, tıp fakültesi de eklenerek fakülte sayımız on bire yükselmiştir. Tıp fakültemize de 2016-2017 eğitim yılında ilk öğrencilerimizi almış olacağız. Fiziki mekan geliştirme çalışmalarımız  hızla devam ediyor,” dedi.

 
               

“Birbirinizin hukukuna özen gösterin”

Konuşmasında İstanbul Aydın Üniversitesi’nin yalnızca kendi ülkesine değil, dünyaya insan yetiştirme vizyonuyla kurulmuş bir üniversite olduğunun altını çizen Prof. Dr. Yadigar İzmirli üniversite olarak amaçlarını şöyle anlattı:

“Değerli öğrencilerimiz bizlerin tek bir amacı var; mesleki formasyonlarını tamamlamış, özümsemiş, bilişim teknolojilerine hakim, bir yabancı dili meslek hayatında kullanabilen mezunlar verebilmek.  Ama bunların hepsinden önemlisi evrensel değerlerle donanmış, insan haklarını benimsemiş, içselleştirmiş, ülkemiz ve insanlarımızın birliği ve beraberliği konusunda duyarlı, hukukun çağdaş insanın hayatındaki yeri ve önemini kavramış, geçmişi ve bugünüyle barışık, insani ve ahlaki değerlere sahip aydınlık gençler yetiştirmek. Sadece kendi ülkeniz için değil, dünyanın her köşesine  sizlerin vasıtasıyla kardeşliği, sevgiyi ve saygıyı iletmek aramızda kardeşliği yeşertmek için. Sorumluluğumuz büyük, sorumluluğunuz büyük. Sizlerden tek bir isteğim var: Birbirinizin  hukukuna özen gösterin. Birbirinizin yaşama biçimine, inancına, fikirlerine, değerlerine  saygı gösterin. Bunlara katılmasanız dahi saygı duyun, birbirinizin kalbine dokunmayı öğrenin.”

Prof. Dr. İzmirli konuşmasının sonunda şunları söyledi:
“Biliyorsunuz Türkler Anadolu’ya  hoşgörüyle, sevgiyle, adaletle, insanların kalplerine dokunarak gönüllerini fethederek yerleşti. Anadolu’yu Hacı Bektaşi Veliler, Şeh Edebaliler, Yunus Emreler fethetti. Bunu unutmayın.”

“Parçalanmış birlik ve beraberliğin çaresi yoktur”

                  

İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın, 2015-2016 Akademik Yılı Açılış Töreni’ninde  yaptığı konuşmada son günlerde yaşanan terör olaylarına vurgu yaptı.  
Dr. Mustafa Aydın, “Her platformda her vesileyle sizlere önce şunları söylüyorum: Önce insan sonra Yahudi,  önce insan sonra Hıristiyan, önce insan sonra Müslüman ama önce insan. Bugün ben yine sizlere önce insan diyeceğim. Hangi dinden, hangi dilden, hangi mezhepten, hangi siyasi görüşten, hangi bölgeden, hangi ırktan olursa olsun  önce insan diyeceğim,” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bundan yirmi yıl önce, otuz yıl önce, hatta on yıl önce ‘Türkiye bir Irak’a benzer mi?’, ‘Suriye’ye benzer mi?’, ‘Bir İran olur mu?’ diye sorulduğu zaman  ‘yok ya öyle bir şey olur mu!’ diye düşünürdük. Ama asla olmaz dememenin canlı örneklerini bugün görüyoruz. Yaşadığımız olaylar, içinde bulunmuş olduğumuz sosyolojik, siyasi ve askeri olaylar bunu bize gösteriyor. Artık Bir şeylerin farkında olmamız lazım. Bunu önlemenin tek bir yolu vardır.  Ekonomik probleme çare üretebilirsiniz, eğitim problemlerine çare üretebilirsiniz, bir takım sosyolojik meselelere çare üretebilirsiniz ama birlik ve beraberliği zedelemeye başlarsak, birlik ve beraberliğinizi tedavi etmezseniz buna çare bulamazsınız. Her şeyin çaresi vardır. Parçalanmış birlik ve beraberliğin çaresi yoktur.”

Konuşmasında Türkiye’nin şu an içinde bulunduğu durumun  Kurtuluş Savaşı’nda bulunduğu durumdan  çok daha acı ve tehlikeli olduğunun altını çizen Dr. Mustafa Aydın, “Türkiye’nin şu an içinde bulunduğu durumun  Kurtuluş Savaşı’nda bulunduğu durumdan  çok daha acıdır, çok daha tehlikelidir.  1920’lerdeki Osmanlı’dan geri kalan parçanın ve milletin yaşamış olduğu sıkıntılar problemlerden çok daha acı bir tablo ile karşı karşıyayız,” dedi.  

“Oyuna gelmeyelim”

Dr. Mustafa Aydın konuşmasının sonunda şunları söyledi:

“21 yüzyılda güçlü ülkeler bir başka ülkeden ne kadar çok şey alabiliriz üzerine geleceklerini inşaa etmektedirler. Ne kadar çok enerji, ne kadar çok toprak, petrol her neyse. Onlar kendi oyunlarını oynuyorlar. Bizler bu oyuna fırsat tanımamız lazım. Burada tek bir çare vardır, birlik ve beraberliğimizden asla taviz vermemiz lazım. Oyun çok basit, coğrafyamızda oynanann oyunun bir başka benzerini bugün burada sahnelemeye çalışıyorlar. Onun için oyuna gelmeyelim.”

İstanbul Aydın Üniversitesi 2015-2016 Akademik Yılı Açılış Dersini Prof. Dr. Kenan Gürsoy verdi. “Etik” konulu açılış dersinin ardından fakülteleri birincilikle kazanan öğrencilere YÖK Başkanının gönderdiği Kutlama Belgeleri verilmesiyle tören sona erdi.Istanbul Aydin University 2015-2016 Academic Year Opening Ceremony

Istanbul Aydin University 2015-2016 academic year opening ceremony took place with the participation of IAU president Dr. Mustafa Aydin and IAU rector Prof. Dr. Yadigar Izmirli at Florya Campus.

Speaking at the opening ceremony IAU rector Prof. Dr. Yadigar Izmirli congratulated the students who have chosen to study at IAU and added, “With our faculty and staff’s hardwork IAU is ranked the most preferred foundation university. Today, IAU, with its nearly 35,000 students enrolled in associates, bachelors, and masters degrees and 2,500 staff, is the largest foundation university in Turkey. We now have 11 faculties with the addition of the Faculty of Medicine. The Faculty of Medicine will accept its first students in 2016-2017 academic year.”

“ Be Respectful to Each Other”

Underscoring the vision of Istanbul Aydin University to educate people not only for its country but also for the world, Prof. Dr. Yadigar Izmirli talked about the mission of the university as, “ We have only one goal which is to have graduates who know about information technology, can speak one foreign language, but most importantly, embraces human rights, sensitive to issues related to our country’s unity and solidarity, raise youth with moral values, obey the rule of law, respects others’ rights. We have big responsibilities, you have big responsibilities. I only ask for one thing. Respect each other. Respect to each others way of lives, thinkings, beliefs, and values. Even if you don’t agree with them, respect them. Learn to touch each others hearts.”

“ As you know Turks brought love, justice, and tolerance to Anatolia. Haci Bektasi Velis, Seyh Edebali, and Yunus Emres conquerred Anatolia. Do not forget that.”

Istanbul Aydin University president Dr. Mustafa Aydin emphasized the latest terorist attacks and said, “I’ll only tell you this as I always do any time I have a chance. Our humanity comes before our religious beliefs, sects, political views, regions, race.”

“When asked twenty, thirty years ago whether Turkey would have the same faith as Iraq or Syria or Iran we would have said there is no way for such a thing. Never say never. Social, politics, military events we are going through now shows us exactly the same thing. We need to be aware of those. You can find solutions to social, economic, educational issues but once the unity of a country is under threat there is no cure for that.”

Underscoring the danger Turkey faces today as being bigger than its Indepedence War, Dr. Mustafa Aydin said, “ Today Turkey’s situation is dangerous than the situation faced during Indepence War. The problems we face today are worst than those in 1920s.”

“Let’s not fall for those games”

“In 21st century strong countries build their countries on other countries energy, soil, oil. They play their own games. We shouldn’t fall for those games. There is only one thing to do: To protect our unity and solidarity. They want to do exactly what they did at other countries. Let’s not fall for those games.”

IAU 2015-2016 Academic Year opening class on ‘Ethics’ was given by Prof. Dr. Kenan Gursoy. Students with outstanding scores to enroll in each faculties were given ‘Certificate of Appreciation’  

background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin