İnsanlığın Gerçek Dostları Ödülleri Sahiplerini Buldu

tarihinde yayınlandı Duyuru, TSSD

‘Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Aydın:-‘Türkiye’de 27 milyon olan sigara içicisini 21 milyona düşürmüş olsak da maalesef çok kötü oyunlarla sigara içme yaşını 12’ye indirmiş durumdadırlar. Uyanık olmak zorundayız’

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Mustafa Aydın, “Türkiye’de 27 milyon olan sigara içicisini 21 milyona düşürmüş olsak da maalesef çok kötü oyunlarla sigara içme yaşını 12’ye indirmiş durumdadırlar. Uyanık olmak zorundayız.” dedi.

Türkiye Sigarayla Savaş Derneğinin bu yıl 18’incisini düzenlediği “İnsanlığın Gerçek Dostları” ödül töreni, Cemal Reşit Rey Konser Salonunda gerçekleştirildi.

Gecede konuşan Aydın, ödül töreninin, yıl içerisinde derneğin sigarayla savaş konusundaki mücadelesinde destek veren kişi ve kurumlara bir teşekkür mahiyeti taşıdığını ifade ederek, her yıl Türkiye’nin sigaraya 25 milyar dolar para verdiğini söyledi.

Aydın, Türkiye’deki tüketimin yüzde 15’inin kaçak sigara olduğunu da aktararak, “Bunun ne anlama geldiğini sizin takdirine bırakıyorum. Sigara içen insanlarımızın yüzde 80’i, kalp ve damar hastalığından dolayı çok erken yaşlarda hayatını kaybediyor. Türkiye’de 27 milyon olan sigara içicisini 21 milyona düşürmüş olsak da maalesef çok kötü oyunlarla sigara içme yaşını 12’ye indirmiş durumdadırlar. Uyanık olmak zorundayız. Okul ve evlerimizin yanındaki büfeler, tek sigara olarak, o gençlere sigara satarak, gençlerin beyinlerini zehirliyor. Bir de nargile kafeleri ortaya çıkardılar; oysa ki, nargile sigaradan çok daha tehlikeli ve zararlı. Kendimizi düşünmüyorsak arkadan gelecek olan pırıl pırıl gençleri düşünmek zorundayız.” diye konuştu.

Eski Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise sigara ile mücadele konusunda azimli bir Cumhurbaşkanına sahip olmanın büyük önem taşıdığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Her vesile ile insanlara sigarayı bıraktırmak için uğraşıyor. Sigarayı içenler de içmeyenler de sigarının zararlı olduğunu biliyor ve bile bile kendilerine bu zararı veriyor. Onun için bu bilinci daha çok artırmamız lazım. Bu hepimizin ortak mücadelesidir bu konuda hep beraber çalışmamız lazım.”

Gecede, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Esenyurt Kaymakamı Ekrem İnci, gazeteci Tayyar Işıksaçan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Danışmanı Prof. Dr. Erman Tuncer ve Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay “İnsanlığın Gerçek Dostları” ödülünü aldı.

Ayrıca, derneğin Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliği içinde geliştirdiği ve Türkiye genelinde düzenlenen “Sigarasız Yaşam” temalı “Dumansız Hikayeler Liselerarası Kısa Film Yarışması”nın ödülleri de sahiplerine takdim edildi.

Gecede, İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu BİL Meslek Yüksek Okulu Moda Tasarım Programı öğrencilerince defile gerçekleştirildi. “Ege’ye Bir Dokunuş” adlı defileye, moda dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

Ayrıca törende, aynı okulun Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Programı 2. sınıf öğrencileri de, mezuniyet projesi olarak geliştirdikleri “Illusion Make-up” adlı çalışmalarını sergiledi.

Törene, eski Sağlık Bakanı Bülent Akarcalı’nın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

__________________________________________________________________________________________________

True Friends of Humanity’ Awards were Given

‘The Turkish Anti-Smoking Association President Aydın said “Even if the number of the smokers in Turkey dropped from 27 million to 21 million, unfortunately, the age to start smoking dropped till 12 because of the traps set. We must be on the alert.”

The Awards Ceremony of “True Friends of Humanity” organized by The Turkish Anti-Smoking Association this year took place in Cemal Reşit Rey Concert Hall.

During the night, taking the floor Mr. Aydın expressed that the awards ceremony means a thank for the persons and institutions supporting the association’s anti-smoking campaigns during the year and Turkey spends 25 billion dollars on cigarette every year.

Aydın also said that 15 % of cigarette consumption in Turkey is illegal, “I leave it to your understanding what it means. The 80 % of smokers die of cardiovascular diseases at a very early age.  Even if the number of the smokers of Turkey dropped from 27 million to 21 million, unfortunately, the age to start smoking dropped till 12 because of the traps set. We must be on the alert. The buffets near our schools and houses selling single cigarette to teenagers poison rising generations mentally. Besides, nargile cafes became popular. However, nargile is more dangerous and harmful than smoking. Even if we do not think of ourselves, we must think of the young brilliant next generations.”

Previous Minister of European Union and Chief Negotiator Egemen Bağış expressed that it is really significant to have a President who is ambitious to fight against smoking and said:

“ He strives for making people non-smokers on every occasion. Both smokers and non-smokers know that smoking is dangerous and knowingly they damage themselves. So, we have to raise more consciousness.  This is our common struggle, we need to fight against it together.”

Rector of Health Sciences University Prof. Dr. Cevdet Erdöl, District Governor of Esenyurt Ekrem İnci, Journalist Tayyar Işıksaçan, İstanbul Metropolitan Municipality Chairman Advisor Prof. Dr. Erman Tuncer and Rector of Amasya University Prof. Dr. Metin Orbay were awarded with “True Friends of Humanity” during the ceremony.

Besides, developed by the Association’s coorganization with Ministry of National Education, awards of “Inter- High Schools  Smokefree Stories Short Film Tournament” under the thema of “Tobacco-free Life” were given.

During the ceremony, students of İstanbul Aydın University, Anadolu Bil Vocational High School, Fashion and Design Program made a fashion show. Leading figures of fashion world attended to the fashion show titled as “A Touch to Agean”.

Besides, second year students of the same university’s Hair Care and Aesthetic Services Program presented their “Illusion Make-up” study, which they developed for graduation project.

As well as Previous Minister of Health Bülent Akarcalı, many guests attended to the ceremony.

04.05.2017

background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin