İAÜ’de Uluslararası Öğrencilere Ramazan Boyunca İftar

tarihinde yayınlandı Duyuru, Duyuru, Haberler
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2023/10/iftar-3.jpg

İAÜ Florya Yerleşkesi D Bahçe’de her akşam düzenlenen iftar yemeğine Nijerya’dan Mynamar’a, Afganistan’a kadar pek çok ülkeden uluslararası öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. İftar yemeklerine randevulu olarak günde ortalama 100 öğrenci katılıyor.

“Önce İnsan!”

Müslüman uluslararası öğrencilere iftar yemeği vererek ülkelerinde iftar yapamayan öğrencilere manevi destek vermeyi amaçlayan etkinlikle ilgili AKEV ve İAÜ Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa AYDIN, “Uluslararası öğrencilerimiz her akşam üniversitemizde düzenlediğimiz iftar sofrası etrafında farklı milletlerden arkadaşlarıyla bir araya gelerek, dünyaya sevgi ve barış mesajı vermektedirler. İslam, insanlara karın kardeşliği, sütkardeşliği, din kardeşliği, vatandaş kardeşliği ve insanlık kardeşliği getirmiş olan bir dindir. Biz de uluslararası öğrencilerimizin ‘önce insan’ felsefesinden hareketle bu kutsal ayda dini ve milli değerlerimizi bizatihi yaşayarak tecrübe etmesini ve İslam’ın gerçek yüzünü bu şekilde tanımalarını istedik. Bugün bu iftar masasının etrafında 102 farklı ülkeden gelen bu öğrencilerimiz İslam’ın hakikati olan sevgi, barış ve kardeşlik değerlerini özümseyerek mezun olacak ve ülkelerine döndükleri zaman gönüllü birer Türkiye elçisi olarak hizmet edecek ve bu aziz vatana vefa borçlarını ödeyeceklerdir.” açıklamasını yaptı.

“Mustafa Aydın çok yardımsever, kendisine dua ediyoruz”

Arada bir İAÜ Florya Yerleşkesi’nde verilen iftara katıldığı söyleyen Myanmar’lı İAÜ İşletme Yüksek Lisans programı öğrencisi Htet Myat Aung (27), “Myanmar’a uçak bileti pahalı, iki yılda bir defa gidebiliyorum. Üniversitede iftar verilmesinden çok memnunum. İAÜ personeli çok yardımsever, bizlere karşı duyarlı ve titizler.” dedi.

İAÜ İngilizce İşletme Bölümü son sınıf öğrencisi Pakistanlı Hamza Abbasi (23) her gün iftara katılamasa da çoğunlukla katılmaya çalıştığını belirterek, “Her gün farklı, leziz yemekler. Bilgi Üniversitesi’nden arkadaşımı davet ettim. Çok memnun oldu. Bilgi Üniversitesi’nde böyle bir iftar yok.” diye konuştu.

İftara katılan bir diğer öğrenci İAÜ İşletme Yüksek Lisans programı öğrencisi ve Aydın TÖMER çalışanı Ovais Vahra (Pakistan, 24) ise “Aslında her Ramazan’da Pakistan’a gidiyorum. Ancak, artık çalıştığım için gidemiyorum. Bu yüzden de iftarımı kampüste diğer uluslararası öğrencilerle birlikte yapıyorum. Mustafa Aydın çok iyi bir şekilde yardım ediyor. Kendisine dua ediyoruz.”  dedi.

Yüksek lisans programından mezun olduktan sonra ülkesine döneceğini söyleyen Nijeryalı İAÜ İşletme Yüksek Lisans öğrencisi Saburi Nikola (31) sözlerini “Burada bir ailem olmadığı için iftarımı kampüste uluslararası öğrencilerle birlikte yapıyorum. Her gün iftara katılıyorum. İftar yemeği çok iyi organize edilmiş. Üniversitenin uluslararası ofisi çok iyi bir iş yapıyor” diyerek tamamladı.

“Uluslararası öğrencilere aile ortamını hissettiriyor”

Ailesiyle birlikte 3 yıl önce Türkiye’ye gelen İngilizce İşletme Yüksek Lisans programı öğrencisi Suriyeli Raghda Lutfi (30) nadir olarak iftara katıldığını belirtti. İftar yemeği fikrini çok iyi bulduğunu söyleyen Lutfi, “Uluslararası öğrencilerin çoğunun ailesi yok burada. Onları aile ortamında hissettiriyor, psikolojik destek oluyor. İftarda, uluslararası öğrenciler bir arada olmaktan mutlular. Bizleri daha çok bir araya getiriyor, birbirimizi daha iyi tanıyoruz.” dedi.      


Iftar Dinner for International Students at IAU throughout Ramadan

Anadolu Education and Culture Foundation (AKEV), founding foundation of Istanbul Aydin University (IAU), organizes iftar dinner for the Muslim students of both IAU and other universities in Istanbul.

Students from Nigeria to Myanmar and Afghanistan attend the iftar dinner taking place at IAU’s Florya Campus. Approximately 100 students a day attends the iftar dinner.

Dr. Mustafa Aydin, President of IAU and AKEV, said, “ Our international students give a message of peace and love to the world by having iftar dinner with their friends of different nationalities. Islam is a religion which brings brotherhood to humanity. We wanted our international students to experience our religious and national values. Gathered by this table tonight, students from 102 different countries will graduate absorbing the values of love, brotherhood and peace and will go back to their countries being volunteers of Turkish ambassadors,” during the iftar dinner to support students who are away from their countries.

“Mustafa Aydin is a caring person, we appreciate that.”

Htet Myat Aung (27) of Myanmar, an IAU Masters in Business student, said, “Plane tickets to Myanmar are very expensive so I can only go there once every two years. I am very happy that university offers iftar dinner. IAU staff is very helpful.”

Hamza Abbasi (23) of Pakistan, a senior student at IAU studying Business Administration in English said that he tries to join the iftar dinner as much as he can and added, “ There are different and delicious meals offered everyday. I invited my friend from Bilgi University. He was very happy.”

Ovais Vahra (24) of Pakistan, an IAU Masters in Business student and a staff at Aydin TOMER said, “I go to Pakistan every Ramadan. Since I work here I can’t go anymore. So I have my iftar dinner with my friends at IAU. Mustafa Aydin is a caring person. We appreciate his help.”

Saburi Nikola (31) of Nigeria, an IAU Masters in Business student said that he would go back to his country after he graduates and added, “I have my iftar dinner here at the campus because I don’t have a family here. I join the iftar dinner every day. The dinner is very well organized. International Office of our university does a great job.”

Raghda Lutfi (30) of Syria, Masters student in Business Administration in English, who moved to Turkey three years ago said she rarely joins the iftar dinner. “Most of the international students do not have their families here. This helps and supports them. International students are happy to be together. It brings us together and we know each other better.”background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @docdrmustafaaydin