Hoca Ahmet Yesevi’ den Fuat Köprülü’ye Türk Düşüncesi Tarihi Düzenlenen Sempozyumla Anlatıldı

tarihinde yayınlandı Duyuru, İstanbul Aydın Üniversitesi

İstanbul Aydın Üniversitesi Aydın Düşünce Platformu ile Kültür Konseyi’nin düzenlediği “Hoca Ahmet Yesevi’den Fuat Köprülü’ye Türk Düşüncesi Tarihi” Sempozyumu İstanbul Aydın Üniversitesinde gerçekleştirildi.

UNESCO’nun 2016 yılını Hoca Ahmet Yesevi’nin bininci, Ord. Prof. Dr. Fuat Köprülü’nün ise 100’üncü doğum yılı olarak belirlemesi sebebiyle İstanbul Aydın Üniversitesi ve Aydın Düşünce Platformu ile Kültür Konseyi tarafından ortaklaşa düzenlenen sempozyum Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigâr İzmirli, Kültür Konsey Başkanı Dr. Metin Eriş, Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın’ın açılış konuşmaları ile başladı. Aynı zamanda Aydın Üniversitesi Akademik Kütüphanesi olan Bilgi Merkezi’nin açılışını da gerçekleştirilen Bakan Avcı, merkezin klasik anlamdakütüphane anlayışı ile hizmet vermeyeceğini belirterek yeni gelişmelere açık olacağını söyledi. Bakan Avcı, “Bu kurumu engelli vatandaşlarımızın erişimi de uygun tasarladıkları için teşekkür ederim. Aydın Üniversitesi’nin bundan sonraki yılarda da pek çok esere imza atacağından ötürü tekrar çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigâr İzmirli ise kütüphanenin çok kapsamlı olarak 24 saat kesintisiz olarak hizmet vereceğini aktardı.

Sempozyumda konuşan Bakan Avcı Hoca Ahmet Yesevi’nin Türk maneviyat ve düşünce tarihinin en önemli isimlerinden biri olduğunu belirterek, “Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı UNESCO 2016 yılını vefat yıldönümü münasebetiyle Hoca Ahmet Yesevi ve Fuat Köprülü yılı olarak belirledi. Bu vesile ile düşünce tarihimizin maneviyat tarihimizin bu iki güzide şahsiyetini rahmetle minnetle yad ediyorum. UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından sunulan ve komisyonda kabul edilen Hoca Ahmet Yesevi ve Fuat Köprülü birçok ülkede farklı etkinlik ve programlarla anıldı. Anmaya anlamaya devam ediyoruz. 2017 yılında da bugün burada olduğu gibi anmaya anlamaya devam ediyoruz. Hoca Ahmet Yesevi Hazretleri Türk maneviyat ve düşünce tarihinin en önemli isimlerinden biridir. Fikirleri ile Türk milletinin manevi hayatında çok derin izler bırakmıştır” ifadelerini kullandı.

Bakan Avcı’dan kitap önerisi

Bakan Nabi Avcı sempozyuma katılan gençlere bir de kitap önerisinde bulundu. Bakan Avcı, “ Eski bir üniversite hocası olarak bu kadar genç arkadaşımız bir aradayken bir iki cümle söylemek istiyorum. Bu coğrafyadan vatana geçiş evet kolay olmadı. Remzi Oğuz Arık’ın Coğrafyadan Vatana isimli bir kitabı var özellikle gençlerimizin bakmalarında fayda var. Bu ülkenin yaşını toprağını arkeolojisini jeolojisini havasını suyunu insanını âdetini geleneğini bilmek gerekiyor. Çünkü bizim başka vatanımız yok. Burası bizim ebedi vatanımız ”dedi.

“Toplantı geleceğe ışık tutacak”

Kültür Konsey Başkanı Dr. Metin Eriş eğitim sisteminde Ahmet Yesevi’ye yer verilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “İlim çizgisinde bilim çizgisinde bir medeniyetin bir kültürün temsilcilerini tanıtmak çok kolay olmasa gerek. Hoca Ahmet Yesevi’yi son 5-10 yıldır Türk kamuoyunda yakından tanıyor. Bizim eğitim sistemimizde Hoca Ahmet Yesevi’yi işaret eden herhangi bir bulgu yoktur. Olacağından eminim. Bu geleceğe ışık tutmak üzere tertip edilmiş bir toplantıdır. Çocuklar gençlerimiz gelecek sizindir. Türkiye’mizin bilim adamları fikir adamları sizin ellerinizde daha çok yücelecektir” diye aktardı.

“Kimlikli bir millet olmak zorundayız”

İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın ise “1071 Alparslan’dan 2017 Recep Tayyip Erdoğan’a kadar aradaki bütün değerler Mustafa Kemaller, İsmet İnönüler, Fatihler, Yavuzlar hepsi bizim değerimiz. Hepsi bu coğrafyayı bizleri vatan yapmak için her türlü imkanlarını seferber etmişlerdir. Biz kimlikli bir millet olmak zorundayız .Biz coğrafyamıza ve coğrafyamızın değerlerine bu coğrafyayı bize vatan kılanlara sahip çıkmak zorundayız. İşte Ahmet Yesevi Orta Asya’dan çıkan o damar hoşgörüsü ile insanlık sevgisi ile Balkanlara kadar uzanan sevginin hoşgörüsünün hakim olduğu bir felsefeyi hayata geçirdi” diye konuştu.

23-24 Şubat 2017 tarihleri arasında İstanbul Aydın Üniversitesinde gerçekleştirilecek olan sempozyumda ünlü düşünür ve mutasavvıf Hoca Ahmet Yesevi, Türk tarihi ve edebiyatının yeri doldurulmaz ismi Fuat Köprülü ve Türk düşünce tarihinde yer almış şahsiyetler ve konular tartışılacak.


“History of Turkish Thought: From Hodja Ahmet Yesevi to Fuat Koprulu” Symposium

“History of Turkish Thought: From Hodja Ahmet Yesevi to Fuat Koprulu” Symposium organized by Istanbul Aydın University Aydin Thinking Platform, a think tank, and Culture Council was held Istanbul Aydın University.

The symposium organized in collaboration with Istanbul Aydın University, Aydın Thinking Platform and Culture Council as UNESCO announced 2016 as 1,000th birthday of Hodja Ahmet Yesevi and 100th birthday of distinguished professor Fuat Koprulu, Ph.D.. The opening speeches were delivered by Naci Avcı, Ph.D., Minister of Tourism and Culture, Yadigar Izmirli Ph.D. Istanbul Aydın University rector, president of Culture Council Dr. Metin Eris, and Istanbul Aydın University president Dr. Mustafa Aydın. Opening Istanbul Aydın University’s Academic Library Information Center, Minister Avcı said the library will not only serve as a library and will be open to new developments. Avcı added, “I also thank those for designing the University for the access of our disabled citizens. I thank Istanbul Aydın University again for future services to the community. IAU Rector Yadigar Izmirli, Ph.D. said that the library will be open 24 hours for our students.

Speaking at the symposium, Minister Avcı highlighted the importance of Hodja Ahmet Yesevi as one of the figures in the history Turkish Thought and said, “ UNESCO announced 2016 as the year for Hodja Ahmet Yesevi and Fuat Koprulu as it’s their death anniversary. I hereby would like to pay my respects for the two invaluable individuals of the history of Turkish thought. Hodja Ahmet Yesevi and Fuat Koprulu were remembered through many activities and programs in many countries with the efforts of UNESCO Turkey National Commission. We continue to remember them and understand them.”

Book Recommendations from the Minister Avcı

Minister Avcı said, “I would like to recommend Remzi Oguz Arık’s ‘Cografyadan Vatana’ book. We need to know our nation, people and history and traditions. Because we don’t have another nation.”

Culture Council President Dr. Metin Eris emphasized the importance of Ahmet Yesevi in our education system and said, “It is not an easy job to introduce a culture’s and civilizations’ representatives. Turkish public has recently came to know Hodja Ahmet Yesevi. There is no trace of him in our education system but I am sure there will be. This will bring some light for the future. You are our future.”

“We must be a nation with an identity”

Istanbul Aydın University president Dr. Mustafa Aydın said, “Values such as Mustafa Kemal, Ismet Inonu, Fatih, Yavuz from 1071 Alparslan to 2017 Recep Tayyip Erdoğan are all our values. They all worked hard to make this land our land. We must be a nation with an identity. We must protect those who fought to make this land our land. Ahmet Yesevi represent a tolerance and love of people from Central Asia to the Balkans”

23.02.2017

background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin