GELECEĞİN GÖZDE ENERJİ KAYNAĞI KAYAGAZI OLACAK

tarihinde yayınlandı Duyuru, Duyuru, Haberler
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2023/10/kayagazi.jpg

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Aydın Düşünce Platformu tarafından düzenlenen “Kaya Gazı ve Enerji Sektöründeki Son Gelişmeler“ konulu konferansa Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı Hilmi Güler, İstanbul Eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya ve birçok akademisyen katıldı.
“GELECEĞİN GÖZDE ENERJİ KAYNAĞI KAYAGAZI OLACAK”
“Kaya Gazı ve Enerji Sektöründeki Son Gelişmeler “ konulu konferansta ekonominin büyük bölümünü oluşturan enerjiyle ilgili açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı Hilmi Güler,” Türkiye’nin rezervleri oldukça fazla. Fakat rezervlerin olması yetmiyor teknoloji de gerekiyor” dedi.
Geleceğin gözde enerji kaynağı olacağını belirttiği kaya gazı hakkında önemli açıklamalarda bulunan Hilmi Güler şöyle konuştu: ”Kaya gazının iki türlü çıkarılma yöntemi vardır; bunlar dikey ve yatay çatlatmadır. Geçirgen olmayan tabakada sıkışmış gaz, kayaçlar çatlatılarak alınır. Dikey çatlatmada çok az alana ulaşılırken yatay çatlatmada çok daha fazla alana ulaşılıyor. Bu yüzden dikey çatlatmalar yerine yatay çatlatmalar daha verimlidir.”
“KARA TAVUKLARI KORUMAK İÇİN UĞRAŞTIK”
Projeleri gerçekleştirirken çevreyle ilgili her şeye dikkat ettiklerinin altını çizen Eski Bakan Güler, “Boru hatlarını yaparken en uygunu, en ekonomiği kısa yoldan döşenen boru hatlarıdır. Ama biz yaptığımız boru hatlarında yolları uzattık. Bunun sebebi kara tavuklardır. Kara tavuklar boruları döşediğimiz dönemde yumurtladıkları için onları rahatsız etmemek amacıyla yumurtladıkları yerlere dokunmadan yolumuzu uzatarak daha fazla boru ve daha fazla işçilikle doğal ortamlarına zarar vermedik” diye konuştu.
“TÜRKİYE ENERJİSİNİ VERİMSİZ KULLANIYOR”
Türkiye’nin var olan enerjisini verimsiz kullandığını belirten Hilmi Güler, Türkiye’nin enerji haritası üzerinden katılımcılara sunum yaparak elimizde olan ve değerlendirilmesi gereken rüzgar, güneş, su, jeotermal ve geleceğin gözde enerji kaynağı kaya gazı kaynaklarının doğru ve hızlı biçimde kullanılması gerektiğine dikkat çekti. Ülkemizde Trakya ve Güneydoğu’da rezervleri bulunan kaya gazının çok değerli enerji kaynağı olduğunu belirten Güler, “Kaya gazı rezervleri bulunan ülkeler kaya gazı üretmeye başlayınca ithalatı bırakıp ihracat yapmaya başlayacaklar. Böylelikle üretim girdilerinden biri olan enerjiye sahip olup kaya gazındaki avantajı yakalarlarsa başlı başına yeni bir bölüm açılacak. Gözler ABD’ye dönükken başka yerlere dönecek. Bu sefer gelirler düşecek ve zenginliğe alışmış ülkelerde sıkıntılar başlayacak” şeklinde konuştu.Shale Gas: A Source of Energy for Future
A conference held at İstanbul Aydın University with the theme of “Shale Gas and the Latest Developments in Energy Sector.”
The conference was organized by Aydın Düşünce Platformu at İstanbul Aydın University and the former Ministry of Energy Hilmi Güler, former Mayor of Istanbul Avni Mutlu, the Chairman of the Board of Trusttes Dr. Mustafa Aydın at IAU and the Governor of Kucukcekmece Harun Kaya joined the conference.
Shale Gas will be the future energy resource
Former Minister of Energy Hilmi Guler said that Turkey has abundant resources but need the technology to extract shale gas and added “There are two way to extract shale gas: Horizontal Drilling and Vertical Drilling. The drill bit crushes the rock and based on the characteristics of the rock formation shale gas can be extracted by fracking. While a wider area with shale gas can be reached by vertical drilling, more shale gas can be extracted through horizontal drilling.”
Protecting Blackbirds
“When we started working on these projects we considered the environmental issues. We took precausionary and economical measures while constructing the pipelines. We sometimes built extended pipelines in order to protect blackbirds that lay eggs on the same route not to distrube them in their natural life.”
Turkey Utilized its Energy Resources Inefficiently
Hilmi Guler also emphasized that “Turkey is not utilizing its energy resources efficiently and presented a map of energy resources in Turkey and added “ We need to utilize energy resources such as wind, solar power, water, geothermal energy and shale gas in an efficient way. We have shale gas reserves in South East of Turkey and Thracia. Countries with excess shale gas reserves will start exporting once they begin extracting the shale gas. Since they will have one of the most important input for production readily available in their home land, profits of those countries inured to have excess wealth due to their natural resources will fall.”


background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @docdrmustafaaydin