EĞİTİMDE HİZMET İHRAÇ EDEBİLMEK İÇİN MARKALAŞMAK ZORUNDAYIZ

tarihinde yayınlandı Duyuru, İstanbul Aydın Üniversitesi
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2020/04/DHA.jpg

Eğitimde hizmet ihraç edebilmek için markalaşmak zorundayız

İstanbul Aydın Üniversitesi, Türk markasını dünyanın farklı ülkelerinde konumlanmasını sağlayan, Türk kalitesini birçok ülkeye duyuran dünyanın ilk ve tek devlet destekli markalaşma programı ‘Turquality’ kapsamına alındı.

Türkiye’nin önde gelen vakıf üniversitelerinden İstanbul Aydın Üniversitesi, (İAÜ) Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Turquality’ destek programına alındı. Kuruluşlara küresel ekonomide nasıl rekabet edebileceklerini öğreten ve onlara uluslararası vizyon kazandıran bir program olan ‘Turquality’ kapsamına alınan üniversite bu sayede markalaşma ve kurumsallaşma aşamasında devletten destek alarak ismini ve hedeflerini büyütmeyi planlıyor. Konuyu İhlas Haber Ajansı (İHA) ve Demirören Haber Ajansı’na (DHA) değerlendiren İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın,  Turquality destek programı için kurumsal, fiziki, teknolojik altyapı gibi birçok alana yatırım yaptıklarını belirterek, programa dahil edildikleri için gurur duyduklarını ifade etti.

Türk ürünlerini, Türk hizmet sektörünü teşvik ediyor

Dünyaya hizmet ihraç edebilmek için markalaşmanın önemine vurgu yapan Doç. Dr. Mustafa Aydın, “Turquality, Ticaret Bakanlığımız tarafından Türk markalarının uluslararası pazarlarda yer edinebilmeleri ve aynı sektördeki ürünler ve hizmetlerle rekabet edebilmeleri için belirli kriterleri yakalaması, belirli kaliteye ulaşması için başlatılan bir teşvik ve markalaşma çalışması. Dolayısıyla eğer siz bir kazak, bir ayakkabı üretiyorsanız, ki hizmet sektöründe de eğitim, sağlık, lojistik gibi belirli hizmetleri üretiyorsanız ve bunları dünyaya ihraç etmek istiyorsanız, bunların muhakkak ki dünya standartlarında olması lazım. Ticaret Bakanlığımız özellikle son dönemlerde 2023 itibariyle hedeflemiş olduğu 500 milyar dolarlık ihracat rakamını yakalayabilmek için Türk ürünlerini, Türk hizmet sektörünü bu alanda teşvik ederek dünya standartlarını yakalayacak kriterleri, çalışmaları yapmalarını teşvik ediyor” dedi.

176 bin uluslararası öğrencimiz var

Eğitimin de hizmet sektörünün çok önemli bir ayağı olduğunu dile getiren Doç. Dr. Aydın, “176 bin uluslararası öğrencimiz var. Dünyada totaldeki uluslararası öğrenci sayısı 7 milyon civarında. Bu 7 milyonun dünya ekonomisindeki girdisi ortalama 280 milyar dolar. Eğitim sektörü diğer sektörlerde çarpan etkisi yapıyor. Eğitime bir öğrenci geliyor. Ülkede belli miktar döviz bırakıyor. Bu sadece onunla sınırlı değil. Bu öğrenci, yarın ülkesine döndüğünde o ülkede iş yapan bir müteahhidin insan kaynağını oluşturuyor, ona mühendislik yapıyor. Ya da ülkemize gelen herhangi bir yatırımcının bu ülkede çalışmasını sağlıyor. Bu öğrenciler kendi ülkesine döndükleri zaman bu ülkenin tanıtımını yapıyorlar. Turizme, sağlığa katkı sağlıyorlar. Yani eğitim, bütün sektörlerde çarpan etkisi yapan sektör” şeklinde konuştu.

Birinci önceliğimiz Çin

Bir üniversitenin Turquality kapsamına girmesinin ayrıca bir anlamı olduğunu ifade eden Doç. Dr. Aydın, “İstanbul Aydın Üniversitesi de bugün Türkiye’de 2019 yılında hizmet ihracatında bir numara olan ve ülkeye en çok döviz girdisi sağlayan üniversite olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın elinden bir ödül aldı. Turqality’e girmeden önce iki senedir üniversitemiz kurumsal, fiziki, teknolojik altyapısı, insan kaynağı, üniversitenin markalaşma yolunda yaptığı çalışmalar ve bu çalışmalarında geliştirilmesi, iyileştirilmesi için bin ayrı kalemde çalıştık. İlgili denetimlere giren, eğitimleri alan üniversitemizin ‘Turquality’ kapsamına bakanlık tarafından alındığı 30 Aralık itibariyle bildirildi. Çok memnun olduk, çok gurur duyduk” dedi. Öte yandan hedef ülke olarak birinci önceliklerinin Çin olduğunun altını çizen Aydın, “İkinci önceliğimiz Malezya ve Endonezya, üçüncü önceliğimiz Balkanlar ve Afrika olmak üzere diğer üniversitelerle el ele vererek hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.


We have to brand in order to export services in education.

Istanbul Aydın University has been included in the ‘Turquality’, the world’s first and only state-supported branding program, which enables the Turkish brand to be positioned in different countries of the world and announces Turkish quality to many countries.

Being one of the leading foundation universities in Turkey, İstanbul Aydın University was included to Turquality program which is ruled by the Minister of Commerce. The university, which is included in the scope of ‘Turquality’, a program that teaches organizations how to compete in the global economy and brings them an international vision, plans to grow its name and goals by getting support from the state during the branding and institutionalization phase. Istanbul Aydın University President of the Board of Trustees Assoc. Dr. Mustafa Aydın stated that they invested in many areas such as corporate, physical and technological infrastructure for the Turquality support program and expressed their pride in being included in the program.

Promotes Turkish products, the Turkish service industry

Emphasizing the importance of branding in order to export services to the world, Assoc. Prof. Mustafa Aydın said that “Turquality is an incentive and branding initiative initiated by our Ministry of Commerce to meet certain criteria and reach a certain quality so that Turkish brands can take part in international markets and compete with products and services in the same industry.Therefore, if you are producing a sweater, a shoe, and if you are producing certain services in the service industry such as education, health, logistics and you want to export them to the world, they must be in world standards.Our Ministry of Commerce encourages them to carry out the criteria and studies that will meet the world standards by encouraging the Turkish products sector in this field, in order to reach the export figure of 500 billion dollars, which it has targeted in 2023, especially in recent years.”

We have 176 thousand international students

Expressing that education is a very important part of the service sector, Assoc. Prof. Aydın said “We have 176 thousand international students. The number of international students in the world is around 7 million.The average input of these 7 million in the world economy is 280 billion dollars.The education sector has a multiplier effect in other sectors. A student comes for education. S/he leaves a certain amount of foreign currency in the country.This is not just limited to it.When the student returns to his/her country tomorrow, s/he is the human resource of a contractor who works in that country and works with him/her as an engineer.Or s/he enables any investor to come to our country to work in this country.When these students return to their home countries, they promote this country.They contribute to tourism and health. In other words, education is a sector that has a multiplier effect in all sectors.”

Our first priority is China

Stating that it is also meaningful for a university to be included in the scope of Turquality, Assoc. Prof. Aydın said “Istanbul Aydın University received an award from the hands of our President as being the number one in services exports and providing the most foreign currency inflow into the country in 2019. We have worked on a thousand different items for our university’s corporate, physical, technological infrastructure, human resources, the university’s branding efforts and its development and improvement in these studies for two years before entering Turqality. It was reported by the Ministry that our university, which entered the relevant audits and received the trainings, was included in the scope of ‘Turquality’ as of 30 December. We are very satisfied and very proud.” On the other hand, underlining that China is the top priority as the target country, Aydın said “I believe that we will achieve our goals by working hand in hand with other universities; Malaysia and Indonesia, our second priority, Balkans and Africa our third priorities.”

background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin