Dünyanın 3’üncü Büyük Eğitim Zirvesi Başladı

tarihinde yayınlandı Duyuru, EURAS

Avrasya Üniversiteler Birliği-EURAS desteği ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu-DEİK katkılarıyla dünyanın 3’üncü büyük eğitim zirvesi Avrasya Yükseköğretim Zirvesi-EURIE Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşti. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen zirvenin bu seneki teması ‘Mekânsız Yaşam Boyu Eğitim’ oldu. Zirvenin açılışına özel konukların yanı sıra Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er, Milli Eğitim Bakanı Yardımcısı Orhan Erdem, İAÜ Batı Araştırmalar Merkezi Müdürü Egemen Bağış, Malezya Yükseköğretim Bakanı Idris Jusoh, Somali Milli Eğitim Bakanı Mohamed Abdulleh katıldı.

Zirvenin açılışında ana konuşmacı olarak ülkemizin yurtdışındaki eğitim elçilerinden biri olan Kanada’nın en önemli ve büyük araştırma üniversitelerinden biri olan Waterloo Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili ve Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Feridun Hamdullahpur yer aldı. Ayrıca, Olimpiyat şampiyonu ABD’li atlet Deedee Trotter da zirveye konuk konuşmacı olarak katılarak ‘başarısının sırrını’ katılımcılarla paylaştı. 70’den fazla ülkeden 2 bin 500’ün üzerinde rektör, rektör yardımcısı, akademisyen ve uluslararası eğitim sektöründen uzmanın ve 112 konuşmacının katıldığı zirvede 42 panel ve seminer gerçekleşti. Ayrıca, üç gün süren zirve boyunca 250 üniversitenin standı da yer aldı.

 1. MUSTAFA AYDIN: BİZLER HER TÜRLÜ İDEOLOJİ VE SİYASİ ÇEKİŞMEDEN ÖNDE YÜRÜYEN EĞİTİMCİLERİZ

Avrasya Yükseköğretim Zirvesi-EURIE açılışında bir konuşma yapan Avrasya Yükseköğretim Birliği-EURAS Başkanı Dr. Mustafa Aydın, dünya barışının akademi gücüyle ve eğitimle sağlanacağına vurgu yaparak, “Ülkemiz ve bölgemiz hakkında yurtiçi ve dışında yaratılmaya çalışılan önyargılara bugün, dünyanın dört bir yanından gelip bu çatı altında toplanan, dünya yükseköğretim sistemi temsilcileri ve vizyonerleri geleceği şekillendirmek gibi ulvi bir misyonla her gün çalışan hocalarımızla birlikte bugün en güzel cevabı veriyoruz. Eğitimin sınırları olmadığını, dünya eğitim camiasının her zamankinden daha fazla kenetlenerek tüm dünyaya bir barış dersi verdiği bugünde, sizlerin yarattığı sinerjiyle inanıyorum ki yarınlarımız daha refah ve gençlerimiz daha huzurlu olacaklardır.  Bizler bugün burada dünyanın her köşesinden bir araya gelmiş eğitimciler olarak çok önemli bir mesaj veriyoruz. Bizler gelecek nesillere yol göstererek her türlü ideoloji ve siyasi çekişmeden önde yürüyen eğitimcileriz. Bizler kutsal bir amaç uğruna geçmişten feyz alarak geleceği şekillendirenleriz. Küresel bir misyon olan barış, huzur, istikrar için çalışırız. Bizler geleceğin mimarlarıyız. Her zaman birlikte olacağız, birbirimize destek olacağız ve gençlere daha iyi bir dünya bırakmak için hiç yılmadan çalışacağız” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından zirvede, Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu Moda ve Tasarım Bölümü öğrencileri tarafından ‘Anadolu Kültür Mirasları’ temalı defilede öğrenciler tasarımlarını sundular ve İstanbul Aydın Üniversitesi halk oyunları ekibi ‘Kültürel Miras Peşinde Anadolu’ isimli oyunu sergiledi. Zirvenin açılışı sonrası, Avrasya Üniversiteler Birliği-EURAS- Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Malezya Yükseköğretim Bakanı Idris Jusoh, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı, Orhan Erdem, YÖK başkanvekili Prof. Dr. Rahmi Er, İAÜ Batı Araştırmalar Merkezi Müdürü Egemen Bağış ile çok sayıda davetli eğitim standlarını gezdi.


In cooperation with Eurasia University Association-EURAS and Foreign Economic Relations Board-DEIK the third largest educational summit of the World Eurasia, Higher Education Summit-EURIE was held in Lütfi Kırdar International Congress and Exhibition Center. The theme of the summit was “Lifetime Education”. Deputy Chairman of Higher Education Council (YÖK) Prof. Dr. Rahmi Er, Deputy Minister of Education Orhan Erdem, Former Minister of  EU Affairs / Director of the IAU Western Research Center Egemen Bagis, Minister of Malaysian Higher Education Idris Jusoh and Somalian Minister of Education Mohamed Abdulleh has participated to the Summit

As a Keynote speaker at The Summit, President/ Vice Chairman of Waterloo University, one of the most important and major research universities of Canada, Dr. Feridun Hamdullahpur has taken a place. In addition, US Olympic champion, athlete Deedee Trotter has attended the summit as a guest speaker and shared ‘secret of success’ with participants. 42 panels and seminars were held with the participation of more than 2,500 rector, vice-rector, academicians and experts from the international education sector and 112 speakers from 70 countries. In addition, 250 universities have taken a place with its boots during the three-day summit.

MUSTAFA AYDIN: We Are People who Progress without All Kınds of Ideology and Polıtıcal Issues

Giving a speech at opening ceremony of the Summit, President of EURAS -Eurasia Higher Education Association- Dr. Mustafa Aydin has emphasized that world peace will be possible through academical power and education. today the representatives of the world higher education and the visionaries gathered from all over the world and under this roof, we are giving the best answer with our academic staff to the prejudices that were created both at home and abroad about our country and our region

I believe that with the synergy that you have built our future will be better and our young people will be more peaceful, as educators who come from all around the world, are giving a very important message here today. We are educators who lead all kinds of ideology and political dispute by guiding the next generation. We are the ones who shape the future by taking advantage of the past for the sake of a sacred purpose. We work for a global mission of peace, tranquility, and stability. We are the architects of our future. As always we will be together all the time, we will support each other and we will work hard to leave a better world for young people. ”

After the speeches, the students of Fashion and Design Department of Anadolu Bil Vocational School presented their designs with the theme of “Anatolian Cultural Heritage” After the opening of The Summit the President of EURAS Dr. Mustafa Aydın, Minister of  Malaysian Higher Education Idris Jusoh, Deputy Minister of National Education, Orhan Erdem, Chairman of the Higher Education Council. Dr. Rahmi Er has visited booths with Egemen Bagis, Former Minister of EU Affairs/ Director of the IEA Center for Western Studies.

background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin