Dr. Mustafa Aydın: “Sigara paketleri tezgah altına girmelidir”

tarihinde yayınlandı Duyuru, TSSD
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2020/01/MEVLÜT-ÇAVUŞOĞLU-11.01.2019.jpg

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi Sekreterliği, 31 Mayıs Dünya Sigarasızlık Günü kapsamında oluşturduğu bu yıl temasında “Tütün ürünlerinin düz (standardize) paketleme için ülkelere hazır olun!” çağrısında bulunmaya hazırlanıyor.

Düz paketleme uygulamasıyla; marka isminin standart font ve renkte yer aldığı, düz renkli bu paketlerde tek çarpıcı iletişim unsurunun büyük boyutlu resimli sağlık uyarıları olması hedefleniyor. Ayrıca uygulamayla birlikte sigara şirketlerinin ve markalarının logoları dahil, her türlü tasarım unsurunun paket üzerinden kaldırılması hedefleniyor.

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği (TSSD) Genel Başkanı ve İAÜ Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, ülkemizde kanser hastalığının ve bundan kaynaklı ölümlerin giderek arttığını ve bunun asıl nedeninin sigara olduğuna vurgu yaptı. Dr. Aydın sigara paketleri ile yeni tip uygulamaya geçilmesinin gerekliliğinin altını çizerek “Avustralya ve İrlanda gibi sağlık uyarılarının ve fotoğrafların yer aldığı tek tip paket uygulamasına geçmeliyiz, bu uygulamaya geçene kadar da sigara paketleri ambalajları görünmeyecek şekilde tezgah altına girmelidir.“ dedi.

Ulusal Tütün Kontrol Programı Eylem Planı’nda, 2015 yılında düz paketi yasalaştırma hedefinin konulduğu, oluşturulan stratejilerin sorumlu kurum ve kuruluşlarca gerçekleştirilmesinin 27 Ocak 2015 tarih ve 29249 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Başbakanlık Genelgesi’nde özellikle vurgulandığını ifade eden Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığın kesin direktiflerine ve bu konu 2015 Ulusal Tütün Kontrol Programı Eylem planında kesin ifadelerle yer almasına rağmen düz paketin yasalaştırılmasında geç kalınan her saat kansere birkaç kişi daha artmaktadır. Bu yasanın uygulanması için Türkiye Sigarayla Savaş Derneği olarak elimizden geleni yapmaya çalışacağız.”Dr. Mustafa Aydın: “Cigarettes should be put under the counters”

For World No Tobacco Day 2016 on May 31, 2016, World Health Organization and the Secretariat of the WHO Framework Convention on Tobacco Control are calling on all countries to get ready for plain (standardized) packaging of tobacco products.

Plain packaging of tobacco products restricts or prohibits the use of logos, colors, brand images and promotional information on packaging other than brand and product names displayed in a standard color and font style.

Turkish Anti-Smoking Association president and Istanbul Aydin University president Dr. Mustafa Aydin pointed out that the main reason for increasing death and cancer is cigarette consumption. He also underscored the need to have new packaging and added, “We must implement plain packaging just like Ireland and Australia with enlarged health warnings and pictures and until we do so, cigarette packages must be put under the counter away from anybody’s sight.”

“National Tobacco Control Program Action Plan plans to enact plain packaging in 2015 and was emphasized to put into effect and be implemented by related departments and institutions on Presidential Circular on Official Gazette dated January 2015 and numbered 29249.”

“ Every hour the number of individuals getting cancer is increasing because we have been too slow to implement plain packaging into law despite directives issued by the President and Prime Minister and it appears in 2015 National Tobacco Control Program Action Plan. We will do anything we can to put this law into effect as the Turkish Anti-Smoking Association.”

background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin