Dr.Aydın: “Türkiye, Afrika’ya Yardım Etme Düşüncesiyle Hareket Etmiyor”

tarihinde yayınlandı Eğitim Haberleri, İstanbul Aydın Üniversitesi
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2020/01/İAÜ-KADIN-TENİS-TAKIMI-AVRUPA-İKİNCİSİ-03.08.2019.jpg

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ), Afrika Birliği’nin kuruluşunun 53. yıl dönümü vesilesiyle “Afrika Günü” etkinliği düzenledi.

Bütün dünyada her yıl 25 Mayıs, Afrika ülkelerinin birlik ve beraberliğini güçlendirmeyi, egemenliklerini ve kendi toprak bütünlüklerini savunmayı, Afrika ‘daki her türlü sömürgeciliği ortadan kaldırmayı hedefleyen ve tek bir Afrika devleti kurmak için mücadele eden Afrika Birliği Örgütü’nün kuruluş yıl dönümü olarak kutlanıyor. İstanbul Aydın Üniversitesi , hem düzenlediği panelle Afrika ‘yı ele aldı hem de Afrika müziği ve dans performansıyla katılımcılarını ağırladı Afrika Günleri’ne İAÜ Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilcisi Büyükelçi Uğur Kenan İpek,  Somali Federal Cumhuriyeti’nden Dışişleri ve Yatırımları Teşvik Bakanı H.E. Dr. Abdusalam H. Ömer, Ruanda Büyükelçisi H.E. Williams Nkurunziza, Güney Afrika Cumhuriyeti Büyükelçisi H.E. Pule Isaac Malefane katıldı.

” AFRİKA İLE İŞ BİRLİĞİ FELSEFESİNİ ÖN PLANDA TUTUYORUZ”

Açılış konuşmasında üniversite olarak Afrika ile ilgili bütün gelişmelere çok önem verdiklerini ve bunun için de birçok çalışma yaptıklarını söyleyen İAÜ Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Afrika ile olan ilişkilerinin insani değerler üzerine kurulu olduğunu vurguladı. Dr. Aydın, “Bizler gerek üniversite olarak, gerekse Türkiye olarak Afrika ‘ya yardım etme düşüncesiyle hareket etmiyoruz. Afrika ile ekonomik, kültürel ve siyasi işbirlikleri felsefesini ön planda tutuyoruz. Afrika ve Türkiye ellerinde ne varsa birleştirerek yeni bir güç ve enerji oluşturma peşindedir. Asırlardır Batı’nın Afrika ile nasıl ilişkileri olduğunu ve yapılan yanlışları görüyoruz. Bizler de bunun tersine ilişkilerimizi öncelikli olarak insani değerler üzerine oturtmayı hedefledik. Bu yüzden de eğitim kurumumuzda her şeyden önce insan yetiştirmek gerektiğinin bilinciyle hareket ettik. Çünkü önce insan olmayı öğrenmemiz lazım. Aramızdaki köprüler çok fazla. Bugün Afrika ‘nın en çok büyükelçiliği Türkiye ‘de bulunuyor. Ekonomik anlamda da Türk iş adamları ve Afrikalı iş adamlarının birlikte kurdukları yüzlerce firma, Afrika dışında da işler ve yatırımlar yapıyorlar. Bunlara baktığımız zaman aslında Afrika ile Türkiye arasındaki iş birliklerinin temelinin ne kadar sağlam olduğunu görebiliyoruz” dedi.

“ÖZELLİKLE SOMALİLİ ÖĞRENCİLERE ÖZEL AYRICALIKLARIMIZ VAR”

Afrika ile en büyük iş birliklerinden birisinin de eğitim olduğunu söyleyen Aydın, “Türkiye, Afrikalı öğrencilerin tercih ettiği ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. İstanbul Aydın Üniversitesi  de Afrikalı öğrenci sayısının en fazla olduğu üniversitedir. Ciddi şekilde burslar veriyoruz. Özellikle Somalili öğrencilere özel ayrıcalıklarımız var. Kardeşçe, insanca ve Hipokrat yemini yapmış bir hekim yakınlığı ile bütün Afrikalı öğrencileri kucaklıyoruz” şeklinde konuştu.

“AFRİKALI ÖĞRENCİ SAYISININ FAZLA OLDUĞU ÜNİVERSİTE İAÜ’DÜR”

İAÜ Afrika Araştırma ve Afrika Günleri’ni kutlamaya başladı ve kutlamalar giderek de yaygınlaşmaya başladı. Yapmış olduğumuz etkinliklerle beraber ‘ Afrika ‘nın en büyük problemi olan eğitim ve sağlığı ile ilgili Türkiye olarak neler yapabiliriz?’ diye çalıştaylar düzenleyerek, sonuçlarına göre çalışmalar düzenliyoruz. İstanbul Aydın Üniversitesi, Türkiye ‘nin en büyük vakıf üniversitesi ve dolayısıyla yabancı öğrenci sayımızda diğer üniversitelere oranla daha yüksek. Özellikle Afrikalı öğrenci sayısının en çok olduğu üniversite İAÜ’dür. Üniversite olarak 2014 yılında kurduğumuz AFRİKAM merkezi ile de uluslararası konferanslar, seminerler düzenleyerek Afrika’ya günden güne artan ilginin daha da fazla olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Aynı zamanda aradaki kültürel ve akademik faaliyetleri de sürdürmeye yönelik hedeflerimiz var” ifadelerini kullandı.Dr. Aydin: “ Turkey is not taking action to help Africa only”

Istanbul Aydin University organized “Africa Day” to commemorate the 53rd anniversary of the founding of the African Union.

May 25 marks the day of the founding of the African Union , with the main objectives of promoting union and solidarity among African countries, safeguarding the sovereignty and territorial integrity of member states, getting rid of colonization in the continent and establishing one African country.

Istanbul Aydin University organized Africa Day to discuss Africa as a continent. IAU president Dr. Mustafa Aydin, Istanbul Representative of the Ministry of Foreign Affairs Ugur Kenan Ipek, Minister of Foreign Affairs and Investment Promotion of the Federal Republic of Somalia H.E. Dr. Abdusalam H. Omer, High Commissioner of the Republic of Rwanda to United Kingdom H.E. Williams Nkurunziza, Ambassador of the Republic of South Africa H.E. Pule Isaac Malefane participated at the event.

“ Our Priority is to Have Collaborations with Africa”

Speaking at the opening ceremony of the event, IAU president Dr. Mustafa Aydin said that as a university we value any development in Africa and conduct works accordingly. He also emphasized to have built relationships on humanitarian values and added, “We as a university and as a country do not act on the basis to help Africa. We prioritize economic, cultural and political collaborations with Africa. Africa and Turkey are working to unite their strenght and energy to initiate a new power. We have seen Western relations with Africa and their mistakes for centuries. We have the objective to base our relationship with Africa on humanitarian basis. Therefore we prioritize to train humans in our educational institutions. We first need to learn to be a human being. We have many bridges between us. Today, Turkey has the highest number of ambassadors’ office in Africa. Hundreds of companies founded by both Turkish and African businessmen and are doing business and investments outside of Africa. We can see that collaborations between Africa and Turkey have a strong foundation.”

“ We have privileges specifically for Somalian students”

Expressing that the biggest collaboration with Africa is in education, “ Turkey is among the first chosen countries of African students. Istanbul Aydin University have the highest number of African students in Turkey. We give considerable amount of scholarships. We have special incentives for Somalian students. We embrace African students with brotherly feelings and with the intimacy of a doctor who took a Hippocratic Oath.”

“IAU Has the Highest Number of African Students”

“IAU has started to celebrate Africa Day. With the events taking place at our university, we also conduct workshops to find an answer to the question of “What can we, as Turkey, do for Africa’s biggest issues of health and education?” Istanbul Aydin University is the biggest foundation university in Turkey so therefore has the highest number of foreign students compared to other universities. IAU has the highest number of African students. With our AFRIKAM center we organize conferences, seminars to raise interest towards Africa day by day. We also intent to sustain cultural and academic activities between each other.”

25.05.2016

background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin