DOÇ. DR. MUSTAFA AYDIN AZERBAYCAN-TÜRKİYE YATIRIM FORUMU’NA KATILIM SAĞLADI

tarihinde yayınlandı Duyuru, EURAS, Haberler, İstanbul Aydın Üniversitesi
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2024/01/21.12-YATIRIM2.jpg

Doç. Dr. Mustafa Aydın, “Azerbaycan-Türkiye Yatırım Forumu”na katılım sağladı. T.C Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, Azerbaycan Ekonomik Kalkınma Bakanı Mikail Cabbarov ve T.C Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, Türkiye ve Azerbeycan’dan çok sayıda devlet yetkilisi, büyük ve orta ölçekli şirketlerin yöneticilerinin de katıldığı forum; 22 Aralık 2023 tarihinde gerçekleştirildi.

Forum kapsamında iki ülke arasındaki ticari ilişkiler, yatırım ve iş birliği alanları, teknoloji, inovasyon ve dijitalleşme konuları değerlendirildi. Ayrıca, yatırım konusunda da paydaşlar arasında görüş alışverişi sağlanarak her iki ülkede yeni yatırımların doğmasını teşvik edecek sinerjinin nasıl oluşturulabileceği istişare edildi.

Doç. Dr. Mustafa Aydın konuşmasında; “İki ülke arasındaki ekonomik iş birliğini daha da güçlendirmeyi amaçlayan Azerbaycan-Türkiye Yatırım Forumu’nda imzalanan 2024 Eylem Planı; iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım hacminin artırılması, iş birliğinin güçlendirilmesi, karşılıklı yatırım fırsatlarının desteklenmesi ve ortak projelerin teşvik edilmesiyle bölgesel kalkınma çalışmalarına da büyük katkı sağlayacaktır. Tüm bu gelişmelerin iki kardeş ülke için de hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Doç. Dr. Mustafa Aydın, Bakü’de Azerbaycan Diller Üniversitesini ziyaret etti. Ziyaretinde, filoloji alanındaki değerli isimlerden biri olan Rektör Prof. Dr. Kamal Abdulla ile dilbilimi üzerinde görüşme gerçekleştirdi. Akabinde İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ), Avrasya Üniversiteler Birliği (EURAS) ve Azerbaycan Diller Üniversitesinin akademik iş birliği ve ortaklaşa gerçekleştireceği projelerle ilgili fikir alışverişinde bulundu. Doç. Dr. Mustafa Aydın rektöre ve heyetine, misafirperverliklerinden dolayı teşekkürlerini sundu ve iş birliği çalışmalarının artarak devam etmesi temennisini dile getirdi.

Doç. Dr. Mustafa Aydın ayrıca; İAÜ’de görev yapmış olan, Türk dünyası alanında önemli çalışmalarıyla tanınan, Türk Dil Kurumu şeref üyelerinden Azerbaycanlı Türkolog Prof. Dr. Kâmil Veli Nerimanoğlu’nun vefatı münasebetiyle düzenlenen dua programına da katıldı.

Doç. Dr. Mustafa Aydın temasları kapsamında, Azerbaycan’da uluslararası öğrenci temin alanında faaliyet gösteren acentalar ile de bir araya geldi ve şu önemli değerlendirmelerde bulundu: “Türk yükseköğretiminin uluslararası öğrenci pazarında önemli bir rol üstlenen acentalarımızın sorun-çözüm önerilerini istişare ettiğimiz çok yararlı ve sonuç odaklı bir beyin fırtınası gerçekleştirdik. Hâlen Türkiye’de, 300 binin üzerinde uluslararası öğrenci üniversitelerimizde öğrenim görüyor. Bu öğrencilere Türk hoşgörüsünü ve misafirperverliğini gösterirken, aynı zamanda eğitim alarak meslek sahibi olmalarını da temin ediyoruz. Bu noktada acentaların önemi çok büyüktür. Kendilerine, Türk yükseköğretimine ve hizmet ihracatına yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ediyoruz.”

Doç. Dr. Mustafa Aydın ayrıca İAÜ Azerbaycanlı mezunları ile bir araya geldi. Akşam yemeği buluşmasında konuşan Aydın; “Her biri birbirinden özel ve kıymetli mezunlarım, üniversitelerin varlığını sürdürebilmeleri siz değerli mezunlarımız sayesindedir. Bugün, her biri Azerbaycan’ın önemli noktalarında görev alan mezunlarımızla bir arada olmaktan gurur duyuyor ve başarılı çalışmalarınızla üniversitemize olan katkılarınızdan dolayı her birinize teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin