Cemil Çiçek: Bilgi üreten toplum olma noktasında ciddi bir seferberliğe ihtiyacımız var.

tarihinde yayınlandı Duyuru, Duyuru, Haberler
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2023/10/cemilcicekbilgiuretentoplum.jpgAydın Düşünce Platformu’na konuşmacı olarak katılan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye’de hala bilgi üretme konusunda ciddi sıkıntılar olduğuna dikkat çekerek, “Günümüz dünyasında iki tip toplum var: bir bilgiyi üreten ve iki bilgiyi kullanan. Acımasız rekabet şartları içinde sadece bilgiyi kullanan toplumların bulunacağı lig hiçbir zaman birinci lig olmaz. Mutlaka bilgiyi üreten toplum olmak mecburiyetindeyiz,” diyerek bu noktada devlete ve üniversitelere önemli görevler düştüğünün altını çizdi.

Konuşmasında seçim kampanyalarında bu konunun hemen hemen hiç üzerinde durulmadığına da dikkat çeken Çiçek, “Seçim kampanyalarında hemen hemen bu konu üzerinde hiç durulmadı. Geçmişte ne kadar büyük millet olursak olalım, kendi gücümüzü ne kadar anlatmaya çalışırsak çalışalım ama artık bilgiyi kullanarak geleceğimizi ve sahip olduklarınızı koruma imkânımız var. O halde yapılması gereken iş bu gerçeği görmemiz. Biz hala bilgiyi kullanan toplumuz. Mikrofonu başkası icat ediyor en evvel biz kullanıyoruz. Bilgisayarı başkası icat ediyor bizim beş-altı yaşındaki çocuğumuz bile kullanıyor. Ama biz onlara bir şeyler eklemiyoruz. Hem ekonomik kayıplarımız oluyor, hem de başkasına birçok konuda bağımlı hale geliyoruz,” dedi.

Türkiye’deki can yakıcı toplumsal olayların arkasında başka ülkelerin istihbarat kuruluşlarının veya onlar adına bu hizmetleri yapan kurumların ciddi saha araştırmaları da olduğunu vurgulayan Cemil Çiçek, “Siyaset neyi söylerse söylesin tüm partiler üzerinde bilgi üreten toplum olma noktasında ciddi bir seferberliğe ihtiyacımız var. Dünün bilgisiyle bugünün sorunlarını çözme imkanımız yok. Bugünün sorunu için yeni bilgilere ihtiyaç var, yeni yöntemlere ihtiyaç var.  En geride kaldığımız konularda bence bunlar,” ifadelerini kullandı.


Cemil Cicek: “We need a serious campaign to become a knowledge producing information society”

Joined as a speaker at Aydin Thinking Platform Cemil Cicek, the Speaker of the TBMM (The Grand National Assembly of Turkey) emphasized the difficulties in Turkey’s information production. “Today we have two types of societies: Knowledge producing information society and a society that uses knowledge and information. A league consists of societies that use knowledge in this cut-throat competition environment can never become a premier league. We have to become a knowledge producing information society,” said Cemil Cicek underlining the responsibilities of universities and government in this regard.

Emphasizing that this issue never became a subject for the presidential campaign Cicek added, “Election campaigns have not included this issue. We have the means to protect what we have and our future by using information. So what we need to do is to see this fact. We are still a society who uses information. Someone invents microphone and we are the first to use it. Someone invents computer and our five-year old uses it. But we do not add anything to those inventions. We not only incur economic losses, but also become depended on others in many cases.”

Mentioning that foreign intelligence agencies or agencies who work on behalf of them conduct serious field research and are behind social uprisings that hurt our society Cicek continued, “No matter what politics say we need a serious campaign to become an information society. We cannot solve today’s problems with yesterday’s knowledge. We need new information and new methods for today’s problems. I think this is one of the things we lag behind.”

background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @docdrmustafaaydin