Bilime Meraklı Öğrenciler İAÜ’de Buluştu

tarihinde yayınlandı Duyuru, Duyuru, Haberler
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2023/10/horçzonbsk250.jpg


Avrupa’da yaklaşık 33 ülkede ve 300 şehirde eş zamanlı olarak tüm gün boyunca düzenlenen etkinliklerde bilim severler bir araya geldi.

 


İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Tarafından desteklenen ve bu yıl ikincisi düzenlenen şenlik, İstanbul Aydın Üniversitesi’nin ev sahipliğinde  yapıldı.

Türkiye yürütülen ilk proje olması bakımından büyük önem taşıyan “AB HORIZON 2020” projesi bilim ve eğlencenin iç içe olduğu çeşitli etkinliklerle her yaştan insanı bir araya getirdi.

Bilim insanlarını halkla bir araya getirmek, bilime olan ilgiyi arttırmak, çocuklara ve gençlere bilim ve eğlencenin bir arada olabileceğini gösterip onları gelecekte bilimsel kariyerlere özendirmek için; çeşitli bilimsel deneyler, atölyeler, sergiler, konferanslar ve simülatörlerle buluşturan etkinlikler düzenlendi.


’HEDEFİMİZ BİLİM KÜLTÜRÜNÜN OLUŞMASINA KATKI SAĞLAMAK’’

Bilim şenliğine ev sahipliği yapmaktan memnun olduklarını söyleyen İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, lise ve ilköğretim çağındaki çocukların etkinliğe büyük ilgi gösterdiğini belirtti.

Üniversitenin teknolojik ve bilimsel alt yapısını öğrencilere farklı deneylerle ve gelecekte ne tür eğitim almak istiyorlarsa o yöndeki eğilimleri doğrultusunda gösterdiklerini vurgulayan Dr. Aydın,
Şenlikte 80-90 ayrı program vardı. Hangi programda hangi tür etkinlik olacağını öğrenci gördü ve kendisini hangi atölyeye, hangi deneye, hangi çalışmaya yakın görüyorsa ona katıldı.

Amaç, hem bilimi gençlere ve çocuklara anlatarak bu kültürün alt yapısını kazandırmak, hem de öğrencilere henüz bu yaştayken hangi alana daha çok ilgileri olduğunu göstererek geleceklerini yönlendirecek adımlar atmalarını sağlamak’’ dedi.

İnsanların bilime ısınma sürecinin bir iki güne sığdırılamayacağının altını çizen Dr. Mustafa Aydın, ‘’Bütün dünyada kutlanan bu şenliği babalar günü, anneler günü gibi düşünerek Türkiye’de de geniş bir katılımla üniversite olarak hayata geçiriyoruz’’ diye konuştu.

‘Bilim ve Eğlence Günü’ne’  Yoğun İlgi

Sabahın erken saatlerinde başlayan etkinliğe öğrenciler şenliğe yoğun ilgi gösterdi.
Çoğunluğu çocuklardan ve gençlerden oluşan şenlikte 10 bin kişiden fazla katılım gösterdi.Science-curious kids to meet at IAU.
Within the framework of Horizon 2020, ‘Europe Science and Entertainment Day’, organized
every October in Europe, took place in Istanbul Aydin University this year.

Organized in Europe in 33 countries and 300 cities simultaneously, a day-long event brought science lover kids together.

Istanbul Aydin University hosted the event, that was supported by Istanbul City National Education Directorship and Istanbul Municipality, for the second time.

Turkey brought together kids from all age groups with the event which is part of ‘EU HORIZON 2020’, an important project for being the first of its kind.

Series of events such as workshops, exhibitions, conferences and scientific experiments were organized to bring science and the community together, to increase science awareness, to show the kids that science and entertainment can be blended together, to encourage careers in science.

WE AIM TO CONTRIBUTE TO THE INITIATIVE OF SCIENCE CULTURE

Expressing his pleasure to host the science festival, Istanbul Aydin University president Dr. Mustafa Aydin mentioned that many kids and adults from elementary to high school attended the event.

Emphasizing the University’s intention to lead students to the areas of their interest and to show the students the technological and scientific infrastructure of the university, Dr. Aydin said, “There are 80 to 90 programs offered at the festival. Students were informed about the programs and have chosen workshops and experiments according to their preferences. Our purpose is to set the background of the culture by talking to the youth and kids and help kids decide their future careers.”

“Celebrated around the world, we, as a university celebrate the event with a wide participation like fathers day and mothers day.”

background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin