Batı Platformu’nda Referandum Tartışmaları

tarihinde yayınlandı Batı Platformu, Duyuru, İstanbul Aydın Üniversitesi
Son zamanlarda Türkiye’nin en önemli gündemi olan Anayasa Değişikliği Referandumu, İstanbul Aydın Üniversitesi Batı Platformunda ele alındı.

Önemli isimlerin katıldığı toplantının ana konuşmacıları AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Başdanışmanı Onur Erim’di.

İstanbul Aydın Üniversitesi Batı Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yer alan düşünce kuruluşu Batı Platformu, yeni toplantısında Türkiye’nin son zamanlardaki en önemli gündem maddesi olan Anayasa Değişikliği Referandumu ’nu ele aldı. AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Başdanışmanı Onur Erim’in ana konuşmacı olarak yer aldığı toplantıda, “Referandum ve Dünyadaki Devlet Yönetim Sistemleri” başlığını altında, dünyanın farklı ülkelerinde uygulanan yönetim sistemleri ve bunların özellikleri enine boyuna tartışıldı.

“Batı Platformu ortak akıl havuzu”

İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Batı Platformunda tartışılan konu başlıkları, etkin isimlerin katılımları ve çıkarılan sonuç ve raporlamaların büyük bir değer olduğunu belirterek ; “Batı Platformu her ay bir veya iki konuyu masaya yatırarak konu üzerine yetkin kişilerle bir tartışma açıyor, sonrasında geniş raporlar hazırlıyor. Hazırlanan raporlar ilgili mercilere iletiliyor. Bu günde çok güncel bir konuyu gündeme getiriyoruz. Yeni yönetim sistemini, yani Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini konuşacağız. Onur Erim beyefendi Cumhurbaşkanlığı sistemi ile ilgili bir kitap kaleme aldı. AK Parti İstanbul milletvekili İsmet Uçma bu gün burada olacaklar ve mevcut haziruna konuyu anlatacaklar. Burası ortak akıl havuzu. Herkes bu konuda düşüncesini söyleyip, akademisyenlerin, sanatçıların, siyaset bilimcilerin yani ortak aklın ortaya çıkaracağı yeni cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile ilgili öngörüleri burada fikir havuzunda mütalaa edeceğiz” dedi.

“Dünyanın en güçlü lideri bizde”

Yeni sistemin Türk halkı için en uygun yönetim sistemi olduğuna dikkat çeken AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma; “Halkımızın yeni yönetim sisteminin Türkiye için çok gerekli olduğunu şu açıdan değerlendirmesi gerekir. Bizim kadar etnisitesi yoğun, inanç grupları farklı, çok çeşitli kanaatlere ve inançlara mensup olan bir topluluğu başkanlık sisteminden başka bir sistemle yönetmek asla mümkün değildir. Türk toplumu Avrupa toplulukları gibi yeknesak topluluklar değildir. Türk toplumundaki bu çeşitliliği yönetilebilmesi mutlaka başkanlık sistemi gerekli ve şarttır. Halkımızın bilmesi gereken diğer bir konu da şu: Dünya artık güçlü liderliklerle yönetiliyor ve dünyanın en güçlü lideri bizde. Onun gücüyle doğru orantılı olarak hareket edebilmesi ve ülkesine hizmet edebilmesi, kalkındırabilmesi için mutlaka onun hızına ve süratine eşdeğer bir düzenleme yapılması gerekiyordu. Bizde onu yapmak istiyoruz zaten” şeklinde konuştu.

“Bu sistem Türkiye’de maalesef çok yanlış bir taraftan tartışılmaya başlandı”

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi üzerine dikkat çekici bir çalışmayı kaleme alan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Başdanışmanı Onur Erim ; “Ben kitap üzerinden anayasal hukuk dersi vermeye çalışmadım. Ben daha çok siyasal örnekler vermeye çalıştım. Bu konu Türkiye’de maalesef çok yanlış bir taraftan tartışılmaya başlandı. Belki tartışılacak en son şeyleri ilk başta tartışmaya başladık. Ve yine maalesef ancak son on, on beş gündür konu hakikaten detaylı olarak anlatılmaya, tartışılmaya ve sorgulanmaya başlandı. Şu an iyi bir noktaya geldi. Ben de kitabımda bizim insanımızın anlayabileceği örnekler üzerinden sistemlerin tanıtımına avantaj ve dezavantajlarına yer verdim” dedi.

“Bürokraside en büyük en büyük kötülük işlerin gecikmesidir”

Siyasi kararların gecikmesinin ülkeye zarar verdiğini dile getiren İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erman Tuncer; “Bu bir sistem tartışması. Türkiye’de daima bürokratik engellerden şikâyetçi olduk. Hükümet kanadı bu işlerin çözümü için başkanlık sistemini andıran bir model teklif etmekte. Muhalefetin ise parlamenter sistem konusunda endişeleri var. Elbette ki bu tıkanıklığı aşmalıyız. Bürokraside en büyük kötülük işlerin gecikmesidir ve karar alma mekanizmasının oldukça zaman almasıdır. Bu arada bir sistemin tamamıyla mükemmel olması da mümkün değildir. Eksikleri olacaktır ve bu eksiklerin telafisi için zamana ihtiyaç vardır. Türk halkının en güzel seçimi yapacağına inanıyorum” dedi.

“Doğrudan halka sorarak karara varılıyor”

Referandumun karmaşık sorunları basitleştiren bir yöntem olduğu bilgisini paylaşan İstanbul Aydın Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celal Nazım İrem, “Referandum demokratik sistemler içinde kullanılan bir karar alma süreci. Değişik ülkelerde, farklı konulara, değişik biçimlerde çok farklı sonuçlar yaratan bir sistem. Önemli anayasal değişikliklerin doğrudan halka sorarak bir karara varıldığı, karmaşık soruların basitleştirildiği, yaygınlaştırıldığı genel meşruiyeti sağlamaya yönelik bir araç” ifadelerini kullandı.

________________________________________________________________________________________

Referendum Discussions at Platform for Western Studies

Referendum for Constitutional Amendment, which is Turkey’s foremost agenda recently, was discussed at Platform for Western Studies of Istanbul Aydın University.

İsmet Uçma, AK Party İstanbul Member of Parliament and Ankara Metropolitan Municipality Chief Advisor Onur Erim, were main speakers of the meeting, where significant people attended.

Platform for Western Studies, think-tank institution operating within İstanbul Aydın University Western Studies Application and Research Center, discussed Referendum for Constitutional Amendment which is Turkey’s foremost agenda recently during its new meeting. In the meeting, attended by İsmet Uçma, , AK Party İstanbul Member of Parliament and Onur Erim Ankara Metropolitan Municipality Chief Advisor as main speakers, different government systems applied in different countries of the world and their characteristics were discussed thoroughly under the title of “Referendum and Government Systems in the World”.

 “Western Studies Platform’s Common Sense Community”

Dr. Mustafa Aydın, President of the Board of Trustees of İstanbul Aydın University, stated that topics discussed in Platform for Western Studies, participation of effective persons as well as results and reports obtained were significant values and he said, “Platform for Western Studies opens a discussion with authorities about the topic to discuss one or two topics in details every month and afterwards prepares detailed reports thereof. These reports are submitted to relevant authorities. And today, we bring a current issue into question. We will talk about the new government system, in other words Presidency government system. Mr. Onur  Erim wrote a book about Presidency System. AK Party İstanbul Member of Parliament İsmet Uçma will be present here today and inform the participants here about the issue. This is a common sense community. Everyone will tell his own opinion and we will discuss about the new presidency system that is created by academics, artists, politicians, meaning by common sense, here in this common sense community.”

 “We have the most powerful leader in the world”

AK Party İstanbul Member of Parliament İsmet Uçma drew the attention to the new system’s being  most available government system for Turkish people, he said “ Turkish people should evaluate the necessity of the new government system for Turkey from this perspective: It is not possible to govern a community having such a complex ethnicity, different belief groups, and which belongs to a large variety of opinions and beliefs as it is  in here by no other government system than presidential government. Turkish nation is not a colorless society like European nations. Presidential government is necessary and essential to be able to govern this variety in Turkish society. Another issue that our people should know is that the world is governed by powerful leaders now and we have the most powerful leader in the world. He should govern his country in harmony with his power and it was really necessary to make a regulation that equals to his fast and swiftness for him to serve, improve his country. Therefore, we want to make it real.”

 “Unfortunately, this system was approached from a wrong perspective in Turkey”

Ankara Metropolitan Municipality Chief Advisor Onur Erim who wrote a striking discussion about Presidential government system, said “My purpose was not to teach constitutional law by this book. I rather tried to give political illustrations. Unfortunately, this issue was discussed from a wrong perspective in Turkey at first. I think, we started to discuss the issues that should be debated later in the beginning. And unfortunately, it has been really started to be explained, discussed and questioned in details only for the last ten or fifteen days. It gets to the point now. So, I touched on introduction of the systems through the illustrations that appeals to our people, advantages and disadvantages of them.

“The worst thing in bureaucracy is the delay in procedures”

Prof. Dr. Erman Tuncer, İstanbul Aydın University Lecturer, expressed that loss of time in political decisions damages the country and he said, “It is the system debated. We have always complained about the bureaucratic restraints in Turkey. The governing party offered a model that resembles to presidential system in order to solve such procedures. However, the opposition party has doubts about the parliamentary system. Of course we should overcome this deadlock. The worst thing in bureaucracy is the delay in procedures and decision-making mechanism’s taking quite a lot time. However, it is not possible for a system to be completely well. It surely includes missing points and it needs time to recover these missing points. I believe that Turkish people will make the best choice.”

“People are directly consulted to reach a decision”

 Dean of Faculty of Economics and Administrative Sciences of İstanbul Aydın University Prof. Dr. Celal Nazım İrem expressed that referendum is a method which simplifies complex problems and said, “Referendum is a process of decision making used in democratic systems. It is a system creating different results in different ways for different issues in different countries. It is a means that significant constitutional amendments are directly consulted to public and decided, simplifies complex problems to provide common legitimacy.

06.04.2017

background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin