Barışın Kadınlarından İstanbul Deklarasyonu

tarihinde yayınlandı Duyuru, Duyuru, Haberler
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2023/10/barisin-kadinlari.jpg

İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Rektör Prof. Dr. Yadigar İzmirli, eski Tunus Kadından Sorumlu Bakanı Sihem Badi`nin de katıldığı konferansta Nobel Barış Ödüllü aktivist Jody Williams deklarasyonu okudu. Toplumu şiddete karşı savaşmaya çağıran deklarasyonda şu ifadelere yer verildi:
“Çatışmalar nedeniyle mülteci konumuna düşenlerin çoğunluğu kadın ve çocuklardır. Çatışmalar nedeniyle hem kendi ülkelerinde hem de mülteci kamplarında en fazla savunmasız kalanlar yine kadın ve çocuklardır. Ancak sadece bu bilgi, mevcut durumu değiştirmek için gerekli eylemlerin oluşmasını sağlamamaktadır. Hükümetleri ve uluslararası toplumu, Nobel Kadın İnisiyatifi’nin liderliğinde yürütülen ve dünya çapında 700 sivil toplum kuruluşunun yer aldığı bir sivil toplum kampanyası olan Çatışmalarda Tecavüz ve Cinsel Şiddeti Durdurmaya Yönelik Uluslararası Kampanya’yı sahiplenmeye davet ediyoruz.
“Uluslararası toplumu cinsel şiddetin tabu olmaktan çıkarılmasını sağlamak ve toplumları korkutmak için bir araç olarak kullanılan tecavüz ve diğer cinsel şiddet biçimlerinin önlenmesi için gerekli adımları atmaya çağırıyoruz. Hükümetleri ve uluslararası toplumu, kadın ve çocuklara yönelik şiddet tartışmalarını genişleterek, kadına yönelik şiddeti, kadının insan olarak eşitliğinin tanınmasını engelleyen daha geniş şiddet yelpazesinin parçası olduğunu tanımaya davet ediyoruz. Kadına karşı şiddetin bir norm olarak kabule devam edilmesi, çatışma zamanlarında şiddeti daha da körüklemekte ve kadın bedeninin bir savaş olarak kullanılmasını ne yazık ki hala mümkün kılmaktadır. Kadın ve erkek olarak Özgecan Aslan’ın ölümünün sebeplerini anlamaya çalışırken, Türkiye’de yapılan bu konferansın sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada kadına yönelik şiddet hakkındaki farkındalığı daha da artırmasını ümit ediyoruz.””
“En büyük zararı kadınlar ve çocuklar görüyor”
Çatışmalarda en fazla siviller ve kadınların mağdur olduğunu belirten Nobel Barış Ödüllü Yemenli aktivist Tevekkül Karman, “”Uluslararası toplum, Ortadoğu’daki katliamlara karşı sessizliğini korumakta, bu şekilde bunu yapan kişilere ortaklık etmektedir. Çatışmalarda kadınlara uygulanan şiddete karşı uluslararası normlar konulması ve buna karşı büyük ceza uygulanması gerekiyor. Çünkü en büyük zararı kadınlar görüyor,”” dedi.
Karman, kadına yönelik şiddete ilişkin bir soru üzerine, aile şiddetine yönelik tedbirlerin uygulanması ve yeni kanunlar konulması gerektiğine işaret ederek, “”Erkekler ve kadınlar arasındaki eşitlik sağlandığında kadın olması gereken yeri alır. Bütün toplumlara ve hükümetlere, kadınlara saygı göstermek adına elimizden geleni yapmamız gerektiğini söylemeliyiz,”” diye konuştu.
“”Mülteci kamplarındaki okul sayısı yetersiz””
Nobel Barış Ödüllü İranlı hukukçu Şirin Ebadi ise çocukların savaş kurbanı olduğunu belirterek, “”Yeterli sayıda okulumuz yok. Çocuklarin hayatı savaş yüzünden felakete uğradı. Artık gidecek hiçbir yerleri yok ancak bunlar, bizim bu çocukların sesini duymaktan alıkoymamalı. Mülteci kamplarındaki okul sayısı yeterli değil. Uluslararası toplumdan bu okulların sayısının artırılmasına çalışılmasını talep ediyorum,”” şeklinde konuştu.

Farkındalığı artırmanın önemine değinen Ebadi, “Okullarda, kurslarda şiddeti önleyen bir kültür oluşturarak farkındalığı artırabiliriz. Devletler etkin yasalar koyarak ve uygulayarak meseleyle savaşabilir. Kadınlar için koruma ve sığınma evleri oluşturmak lazım. Ortadoğu’da çok sığınma evi yok. Kendi kültürümüzde fark etmemiz gereken şey, şiddet mağduru kadınlara ev sahipliği yapmak lazım. Bu, sığınma evi aracılığıyla olur. Sığınma evleri sayısı artırılmalı,”” İfadelerini kullandı.
Nobel Barış Ödüllü aktivist Jody Williams Filistinlilerin bir araç olarak kullanılmaya devam ettikçe saldırıların da devam edeceğinin altını çizdi. “Nobel Kadın İnisiyatifi, Filistin meselesini yakından takip ediyor. Ama neden Ortadoğu’daki Müslüman ülkeler Filistin halkının özgürlüğü için bir şey yapmadı? Ortadoğu ülkelerinden de bir destek göremiyoruz. Filistinliler bir araç olarak kullanılmaya devam ettikçe Filistin halkı saldırıya uğramaya devam edecek ve savaş suçları bu insanlar üzerinde işlenmeye devam edecektir,”” dedi.


Istanbul Declaration signed by the Women of Peace
Istanbul Aydın University and Tevekkul Karman Global Peace and Democracy Center have organized an international conference titled “The Impact of War on Women and Children”. At the end of the ‘Peace in the Middle East’ conference Nobel Women Initiative members Shirin Ebadi, Tawakkol Karman, and Jody Williams signed Istanbul Declaration for women and children.
Istanbul Aydın University the chairman of the Board of Trustees Dr. Mustafa Aydın, Rector Prof. Dr. Yadigar Izmirli, former minister of Women Affairs Sihem Badi participated at the conference. Jody Williams read the Istanbul Declaration on the Prevention of Violence Against Children and Women. The declaration called for fighting against violence, “Women and the children are the majority of the refugees who leave their countries because of war and they are particularly vulnerable to violence at refugee camps. This piece of information is not enough to take action. We are calling governments and international organizations to take part and support the “International Campaign to Prevent Rape and Abuse at War” that was led by Nobel Women’s Initiative. The campaign is supported by over 700 nongovernment organizations worldwide.”
“We are calling out for help to prevent violence against women, rape and sexual abuse. We are asking the international societies to stop gender based sexual violence. We ask governments and international societies to recognize violence against women as an obstacle for equality. Acceptance of violence against women intensifies the abuse against women during wartime. While we try to understand the reasons behind Ozgecan Aslan’s death, we hope that this conference makes a difference and raise awareness of the violence against women not only in Turkey but in the world.”
“Women and Children Suffer the Most”
“During wartime civilians and women suffer the most,” said Nobel Peace Prize Laureate Tawakkol Karman. “International community is muted to what’s going on in the Middle East and this way, by not speaking out, they take part of the war crimes. International norms and standards for war crimes should be defined and violators should be punished. Because women suffer the most.”
Karman said that the rule of law and measurements should be taken to enforce laws to stop domestic violence, “Once the equality between men and women is established women will find her place in the society. We need to do our best in terms of respecting women as a society and as government.”

“Inadequate number of schools at refugee camps”
Shirin Ebadi, Iranian lawyer and a former judge and a Nobel Peace Prize winner, said that the children were the victims of war, “We don’t have enough number of schools. Children’s lives were devastated because of war. They do not have any place to go but this should not stop us from hearing their voices. There is not enough schools at refugee camps. We ask the international community to increase the number of schools.”
Ebadi emphasized the importance of raising awareness, “we can make a difference by creating a culture to prevent violence at schools. Governments can deal with it by imposing severe penalties. Women shelters should be built. There are not enough shelters for women in the Middle East. Something to realize in our society, we need to host women in shelters, women of victim of violence.”
Nobel Peace Prize winner Jody Williams said that as long as Palestinians are used as means of violence, violent attacks will continue. “Nobel Women Initiative watches what’s going on in Palestine very closely. But why the Muslim countries in the region didn’t do anything about Palestine? We do not receive any supports from Middle East. As long as Palestinians are used as means of violence Palestinians civilians will be the target of violent attacks and war crime will continue.”

background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @docdrmustafaaydin