Akademisyenler Demokrasi Şehitlerini Anmak İçin Taksim Meydanında

tarihinde yayınlandı DEİK / EEİK, Duyuru, İstanbul Aydın Üniversitesi, Medya
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2020/01/İspanya-Malaga-Üniversitesi-14.09.2017.jpg

İstanbul Taksim Meydanı’nda demokrasi şehitleri için DEİK Eğitim Ekonomisi İş Konseyi öncülüğünde İstanbul’daki tüm üniversitelerin akademisyenleri cübbelerini giyerek yürüyüş gerçekleştirildi.

15 Temmuz’da gerçekleştirilen kalkışma sonrası Türkiye’nin ve dünyanın her yerinde darbeye karşı yürüyüşler devam ediyor. İstanbul Taksim Meydanı’nda demokrasi şehitleri için DEİK Eğitim Ekonomisi İş Konseyi öncülüğünde İstanbul’daki tüm üniversitelerin akademisyenleri cübbelerini giyerek yürüyüş gerçekleştirdi.

DEİK Eğitim Ekonomisi İş Konseyi Başkanı ve aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr.Mustafa Aydın, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve İstanbul’daki tüm vakıf ve devlet üniversite rektörlerinin konuşmasından sonra 246 demokrasi şehidini anmak için yüzlerce akademisyen Taksim Meydanı’na karanfil bıraktı.

Yürüyüşte konuşan DEİK Eğitim Ekonomisi İş Konseyi Başkanı Dr.Mustafa Aydın; “15 Temmuz gecesi bizler; sonu trajedi ve parçalanma olacak alçak bir darbe girişimiyle karşı karşıya bırakıldık.
Hiç kimsenin, asla kabul edemeyeceği bu alçak darbe girişimini ve buna destek veren tüm güçleri, şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz” dedi.

“DEMOKRASİ DIŞI HER TÜRLÜ GİRİŞİME KARŞIYIZ”

Yüce Türk milletinin, 15 Temmuz’da büyük ve acı bir demokrasi sınavından başarıyla geçtiğini ifade eden Dr.Aydın; “ Bu aziz millet, seçtiği iradeye ve devletine kahramanca sahip çıkmıştır. Bu kararlılığını da, Türkiye’nin dört bir yanında, ortaya koyduğu duruşla tüm dünyaya göstermektedir. Bu asil duruş, her türlü takdirin üzerindedir. Nereden ve kimden gelirse gelsin, nereye ve kime karşı yapılırsa yapılsın, demokrasi dışı her türlü girişimin karşısındayız.
Türkiye Cumhuriyeti Devletinin birlik ve beraberliğini tehdit eden darbe heveslileri, başta Aziz Milletimiz olmak üzere, kahraman Emniyet Teşkilatımız ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin onurlu personelini karşısında bulmuştur.”

“MİLLİ İRADEMİZ SARSILMAZ BİR GÜCE DÖNÜŞMÜŞTÜR”

Dr. Aydın konuşmasın devamında;  “Başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Meclis Başkanımız, ve Başbakanımız olmak üzere, tüm siyasi partilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve bunların yöneticileri, hiçbir ayrım yapmaksızın, birlik ve beraberlik ruhu içerisinde, el ele, gönül gönüle vererek, milli iradenin sarsılmaz bütünlüğünü yıkılmaz bir güce dönüştürmüşlerdir.

Bu asil millet, uğramış olduğu bu menfur, alçak ve hain darbe teşebbüsünde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü liderliğinde kendi geleceğine sahip çıkarak, darbecilerin bu ihanetini yerle bir etmiştir.

Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin bekçiliğini yapan şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Vatanımızı, milletimizi ve demokrasimizi savunmayı en kıymetli görev addeden yükseköğretimin temsilcileri olarak bizler, her zaman olduğu gibi bugün de tek vücut hâlinde, devletimizin ve hükümetimizin yanında durmakta ve bu meydandan “tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet” diye haykırmaktayız “ dedi.Academics Gathers at Taksim Square to Commemorate Democracy Martrys

Marching against coup continues from Turkey and all over the world after July 15th attempted coup. With the leadership of DEIK Economics of Education Business Council, academicians from all the universities in Istanbul walked together wearing their academic gowns in Taksim Square, Istanbul.

Hundreds of academicians left carnations at Taksim Square to commemorate 246 democracy martrys after the speeches delivered by Dr. Mustafa Aydin, DEIK Education of Economics Business Council and Istanbul Aydın University president, Beyoglu Mayor Ahmet Misbah Demircan and rectors of foundation and state universities in Istanbul.

“ On the night of July 15, we faced with a coup attempt which would have ended with tragedy and disruption if succeeded. We condemn this coup attempt and those who support which is unacceptable by anyone,” said Dr. Mustafa Aydın, DEIK Education of Economics Business Council.

“WE ARE AGAINST ANY COUP ATTEMPT TOWARDS DEMOCRACY”

Stating that Turkish people has successfully passed an unfortunate democracy test on July 15th, Dr. Aydın said, “Our dearest nation has heroically defended its will and state. It shows this determination with its stand from all over Turkey. This stand is beyond any appreciation. No matter where it comes from and to whom it’s against we are against any form of coup. Coup enthusiasts threating the unity and integrity of the Republic of Turkey, had faced with our people and heroic law enforcement and honorable members of the Turkish Armed Forces.”

“OUR NATIONAL WILL TRANSFORMED INTO AN UNDEFEATABLE POWER”

“Firstly, our President, speaker of the parliament, and our Prime Minister, as well as, all political parties, NGOs, the directors of them had worked hand in hand to transform our national will into an undefeatable power with the spirit of unity and ingegration. Our nation has defeated this unfortunate coup attempt under the leadership of President Recep Tayyip Erdogan and defended its future,” added Dr. Aydın.

“ Our condolonces for those who defended our Republic and democracy and our best wishes for those who injured during the coup attempt.”

“As the representatives of the higher education who regard defending our nation and democracy as the highest duty of all, gathered today here as one soul and stand by our nation and government and say “one nation, one flag, one state,” said Dr. Aydın.

background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin