AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı Hüseyin Çelik Aydın Düşünce Platformuna Katıldı

tarihinde yayınlandı Duyuru, Duyuru, Haberler
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2023/10/13temmuzaydindusunceplatformu250.jpg

Aydın Düşünce Platformu`nun “Türkiye’de Siyasi Gelişmeler” konulu toplantısında konuşan AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı Hüseyin Çelik, Türkiye’nin siyasi geçmişini değerlendirerek, “Türkiye’de Adalet Partisi’nin 65 ile 71 arasındaki tek başına iktidarı  Türkiye’ye ciddi bir ivme kazandırdı.  Sonra 71 ile 80 yılları arasındaki bu dokuz – on yıl Türkiye’nin en kayıp yıllarıdır. 5 bin gencin sokakta birbirini maalesef boğazladığı yıllardır. Türkiye maddi olarak çok kötü yönetilmiştir. Yamalı bohça gibi koalisyonlarla yönetilen yıllardı. Üç- dört ay aralıklarla hükümetler kuruldu bu memlekette,” dedi.

Konuşmasında Ak Parti’nin son genel seçimlerdeki oy kaybını da değerlendiren Hüseyin Çelik, “Bugünlerde bizim parti de dokuz puanlık bir oy kaybına uğradığı için ANAP ve Doğru Yol Partisi  ile aynı akıbete uğradı şeklinde yorumlar yapılıyor. Ak Parti kurulduğunda yüzde 34 oy almıştır. Malumunuz iktidar ateşten gömlektir.  Ak Parti’ye baktığınız zaman 13 yıllık iktidardan sonra ve bizim de yaptığımız tonla hatadan sonra, adeta rakiplerimize altın tepsi içinde sunduğumuz bazı fırsatlardan sonra bizim aldığımız yüzde 41 oy ANAP ile DYP ile bence mukayese edilecek bir oy değil,” ifadelerini kullandı.

“13 yıl tek başına iktidar olan ve belediyelerde yüzde 75’ini idare eden bir partinin koalisyona yaklaşması, yanaşması ve onu içine sindirmesi çok kolay değil. Fakat işin kötü tarafı biz bu konuda diğerlerinden daha rahatız,” diyen Çelik koalisyon görüşmelerini ise şöyle değerlendirdi

“Türkiye’yi yeni bir seçim macerasına götürmeden bir hükümet kurulabilir diye ben şahsen temenni ediyorum. Peki neden macera diyorum? Şunun için macera diyorum: Seçim aslında kötü bir şey değil, fakat 2009 yılından beri neredeyse her yıl bir seçim var.  Hem vatandaş çok yoruldu bu seçimlerden, hem siyasetçiler bizim teşkiatlarımız yoruldu, hem de piyasalar yoruldu.”


                                              

Attended Aydın Thinking Platform’s meeting titled ‘Political improvements in Turkey’, Senior Advisor to AK Party President, Huseyin Celik said, “There has been a talk about our 9% loss of votes and it is being compared to ANAP and DYP’s fate and said that we will have the same fate as ANAP and DYP but our 41% vote is not comparable to what happened to ANAP and DYP.”

Huseyin Celik evaluated the history of Turkish politics and said, “Adalet Party has been in power as a ruling party between 1965 to 1971 which accelerated Turkish politics. Between 1971 to 1980 Turkey experienced a big loss. Those were the years when thousands killed each other on the streets and Turkey had big financial loss. Those were the years coalition governments were formed. Every three to four months new administrations were being formed.”

Evaluated the last general elections and AK Party’s loss of votes, “There has been a talk about our 9% loss of votes and it is being compared to ANAP and DYP’s fate. When we came in power we had 34% of the votes. Being in power is a tough job as you may know. 41% loss in votes is not comparable to what happened to ANAP and DYP despite our own mistakes during the 13 years in power as we have offered a lot of things on a silver platter to our competitors.”

“After being in power for 13 years as a single party and having 75% of the municipalities, it is difficult to have talks about coalition. We are better off than others,” said Celik and evaluated the meetings for possible coalition.

“I personally hope to form a government without taking Turkey to an adventure such as early election. Why do I call it an adventure? Early election is not a bad thing but since 2009 there has been elections almost every year. Our citizens are tired of these elections, politicians and markets are tired as well.”
 

background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @docdrmustafaaydin