15 TEMMUZ’DAN GEREKLİ DERSLERİ ÇIKARMALIYIZ”

tarihinde yayınlandı Duyuru, İstanbul Aydın Üniversitesi

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirdiği hain darbe girişiminin ikinci yılı, İstanbul Aydın Üniversitesinde (İAÜ) düzenlenen “15 Temmuz Onurlu Direnişin İkinci Yılı” panelinde anıldı.
15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ’nün giriştiği hain darbe girişimi, ikinci yılında İstanbul Aydın Üniversitesi’nde düzenlenen “15 Temmuz Onurlu Direnişin İkinci Yılı” panelinde ele alındı. Moderatörlüğünü İAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Naim Babüroğlu’nun yürüttüğü panele konuşmacı olarak güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar ve FETÖ hakkında yazdığı kitaplarla bilinen gazeteci yazar Nedim Şener yer aldı.
“15 TEMMUZ BİR İŞGAL GİRİŞİMİDİR”
Üniversitenin akademik ve idari personeli ile öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği panelde konuşan Mete Yarar 15 Temmuz’un bir “darbe girişimi”nden çok “işgal girişimi” olduğunu ifade etti. Gazeteci-yazar Nedim Şener 15 Temmuz’daki halk direnişinin bir parti veya kişi saikiyle değil yurtseverlik hissiyle gerçekleştiğini ifade ederek “Darbecilerin hesaplayamadığı şey de belki buydu” derken, Dr. Öğr. Üyesi Naim Babüroğlu ise 15 Temmuz’u “2 bin 227 yıllık Türk Silahlı Kuvvetleri’ne sürülen en büyük kara leke” olarak niteledi.
“GELECEK NESİLLERE ANLATMALIYIZ”
İAÜ Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “15 Temmuz bu toplum için, bu topraklar için çok acı bir tecrübedir. Bu acı deneyimden gerekli dersleri çıkarmamız gerekmektedir. 15 Temmuz felaketi milletimizin yüreğinde ve hafızasında derin izler bırakmıştır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde vatanına, bayrağına, milletin iradesine sahip çıkan; genci yaşlısı, kadını erkeği, çoluk çocuk sokaklara dökülen herkes, dünyaya demokrasi dersi vermiştir. Eğer uyanık olmazsak, bilinçlenmezsek, eğitimde, sanayide ve ekonomide ileriye doğru gitmezsek, içerideki ve dışarıdaki gerçek düşmanlarımızın niyetlerini anlayamazsak yeni bir 15 Temmuz ile karşılaşma tehlikesi her zaman vardır. Dolayısıyla burada hepimizin 15 Temmuz’un gerçekten neyi amaç edindiğini, arkasında ne tür güçlerin olduğunun, bizleri hangi tür tahribatlar ve yanılgılarla karşı karşıya bıraktığının farkına varmamız lazım. Onun için de bu ruhu sadece 15 Temmuz’u yaşayanlara değil, arkadan gelen nesillere de aktarmamız lazım. Yaşadığımız bilgi çağında adeta yok olmaya yüz tutmuş birliktelik, dayanışma ve sevgi bağlarımızı yeniden tesis ederek gelecek kuşaklara aktarmalıyız. Demokrasiye ve ülkemizin istikbaline kahramanca sahip çıkarken yaşamlarını kaybeden aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor; gazilerimize minnet duygularımı ifade ediyorum.”
————————————————————————————————————————————————————–
The traitor coup initiated by FETÖ on July 15, 2016 was commemorated in the “Second Year of 15 July Honorable Resistance” panel held in Istanbul Aydin University in the second year. Faculty of Science Department of History Lecturer, a journalist writer known for the books he wrote about FETO Nedim Sener and security policy specialist Mete Yarar took place as a panel speaker led by Naim Babüroğlu, IAU academician.
“15 July is an occupation attempt”
Mete Yarar, who spoke at the panel where the university’s academic and administrative staff and students showed great interest, stated that 15 July was an “invasion attempt” rather than a “coup attempt”. Journalist-writer Nedim Şener has said that 15 July resistance was based on patriotism it didn’t depend on neither parties nor person. Maybe coup plotter couldn’t consider patriotism. IAU Academician Dr. Naim Babüroğlu has claim that 15 July is the biggest shame in the history of Turkish Armed Forces.
“We should tell to the next generation”
Giving a speech President of IAU Dr. Aydın “15 July was a painful experience for our nation. We should take lessons from this painful experience. 15 July leave a deep marks in our hearts and memories. Under the presidency of Recep Tayyip Erdoğan, youth, old, men, women and children who willing to sacrifice their life for the country has given a lesson to the whole World. If we are not developed ourselves in education, industry and economy and if we don’t move on, there will be always danger which wait for us. That’s why we all have to understand what does 15 July means, who were stand behind on this attempt, what did they aim… we should also explain every step of the process to the next generations. We should rebuilt togetherness, cooperation and love bind which is almost forgotten in our era between us. I would like to commemorate martyr who sacrifice their life for the democracy and future of our country with mercy and gratitude.”

background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin