15 BİN KİŞİ İÇMEDİĞİ SİGARADAN ÖLÜYOR

tarihinde yayınlandı Duyuru, Duyuru, Haberler
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2023/10/sigara1-1.jpg


Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Türkiye’de her yıl 25 milyar doların sigaraya harcandığını ve 15 bin insanın da sigara içmediği halde içenler tarafından zehirlenerek öldürüldüğünü söyledi.

Türkiye’de her yıl 25 milyar doların sigaraya harcandığını ve 15 bin insanın da sigara içmediği halde içenler tarafından zehirlenerek öldürüldüğünü ifade eden Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’ne özel açıklamalarda bulundu. Sigaranın içinde dört bine yakın zehir olduğunu belirten Dr. Mustafa Aydın, insanların ölmemek ve öldürmemek için sigara içmemesi gerektiğini söyledi. Sağlık Bakanlığı’nın bütçesinin büyük kısmının sigaradan kaynaklanan hastalıkların tedavisinde kullanıldığına dikkat çeken Dr. Aydın, “Sigara eşittir ölüm. Sigara içmediği halde Türkiye’de her yıl 15 bin insan sigara içenler tarafından öldürülüyor. 3 yaşındaki çocuğun teneffüs ettiği hava sigara içenler tarafından zehirliyor.

Bu ülkede her yıl 25 milyar dolar para sigaraya harcanıyor. Düşünün 25 milyar dolarla ne kadar yol, köprü, okul, sağlık kurumu ve altyapı yapılabilir. Ayrıca sigara kullanan bir annenin çocuğunun yüzde 25 engelli doğduğunu ve ülkemizdeki orman yangınlarının yüzde 50’sinin de sigaradan kaynaklandığını hatırlamak gerekiyor” dedi. Türkiye’de sigara ile savaş noktasında büyük adımlar atıldığına dikkat çeken Dr. Mustafa Aydın, iktidardan muhalefete ve devlet kurumlarından sivil toplum kuruluşlarına kadar herkesin sigaraya karşı seferberlik ilan ettiğini ve bu çalışmaların amacına ulaştığını söyledi. Tütün ve tütün mamullerini yasaklayan yasanın çıktığı tarihte Türkiye’de bu ürünleri kullanan insan sayısının 27 milyon olduğunu belirten Dr. Aydın, bugün ise bu rakamın 21 milyona düştüğünü söyledi. 31 Aralık 2015 itibariyle sigara içen sayısını 15 milyona düşürmeyi hedeflediklerini belirten Dr. Mustafa Aydın, gençlerin ve çocukların sigaraya başlamamalarını sağlamak, ebeveynleri, toplum önderlerini ve siyasileri bilinçlendirmek için dünyada sigaranın son molekülü yok olana kadar savaşmaya devam edeceklerini vurguladı.

SİGARAYA BAŞLAMADA KRİTİK YAŞ 15 İLE 20 ARASI

Türkiye’de sigaraya başlama yaşının 15 ile 20 yaş arasında olduğunu belirten Dr. Mustafa Aydın, Geçmiş yıllarda kadınların erkeklere oranla daha az sigara içtiğini ancak son dönemde bu farkın kapandığını ve kadınların da erkeklerin sigara içme yüzdesine ulaştığını belirtti. Sigaranın özenti yoluyla bulaşan bir hastalık olduğunu ifade eden Dr. Aydın, “25 yaşındaki bir insan bilinçli olduğu için sigaranın gerçek yüzünü görüyor ve sigara kartelleri de bunu bildikleri için kendilerine hedef olarak 15 ile 20 yaş arasındaki gençleri seçiyor. Günümüzde kadınlar da sigara içme oranında erkeklere yaklaşmış durumda. Sigara içmenin özgürlük olduğu yönünde bir algı oluşturulmaya çalışılıyor ve sigara kartelleri bu sloganlarla insanları zehirliyor” diye konuştu.

SİGARAYI BIRAKMAK İSTEYENLER DİKKAT!

Sağlık Bakanlığı’nın onayı olmayan sigara bıraktırma merkezlerine dikkat edilmesi yönünde uyarıda bulunan Dr. Mustafa Aydın, sigarayı bırakmak isteyenlere ise şunları tavsiye etti:

“İnsan sigaraya kendi iradesiyle başladığı gibi bırakma kararını da yine kendi iradesiyle alabilir. İnsanın en güçlü doktoru kendisidir. Öncelikle sigarayı bırakmaya karar vermek gerekiyor. Bu kararlılıkta olduktan sonra gerisi detaydır. Sigarayı bırakmak için yardım talep edilirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta Sağlık Bakanlığı’nın, Tütün Üst Kurulu’nun, hastanelerin ve tıp fakültelerinin izni olmayan hiçbir mekanda teşebbüste bulunulmamaktır. Çünkü öyle merkezler var ki sigara bıraktırma adı altında insanlara daha çok zarar veriyorlar.”

DUMANSIZ KAMPÜS PROJE 9 ŞUBAT’TA BAŞLIYOR

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, aynı zamanda Mütevelli Heyet Başkanı olduğu İstanbul Aydın Üniversitesi’nde 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde ‘Dumansız Kampüs’ konseptine geçtiklerini söyledi. Bu kapsamda sigara içenlerin kampüsün açık alanlarında sadece sarı şeritle ayrılan belirli bölgeleri kullanabileceklerini belirten Dr. Mustafa Aydın, “Üniversitemizin senato kurulunun kararı ile hayata geçireceğimiz Dumansız Kampüs projemizle beraber sigara içenler, sadece belirli alanları kullanabilecekler. Ayrıca ilgili mekanlara ‘radyasyon vardır’ işaretleri koyduk. Artık sigara içmeyen arkadaşlarımız, içenlerden etkilenmeyecek” diye konuştu.President of Turkish Anti-Smoking Association Dr. Mustafa Aydin said, “each year 25 billion dollars is being spent on cigarette and 15,000 secondhand smokers die even though they don’t smoke” as part of his speech on February 9 World Quit Smoking Day.

Dr. Mustafa Aydin noted that there are approximately four thousand poisonous ingredients in a cigarette that people needs to quit smoking to live and not to kill anyone. Dr. Aydin emphasized that a big portion of the Ministry of Healths’ budget is spent to treat the illnesses caused by cigarette smoking. “ Cigarette is equal to death. There are 15,000 deaths each year because of secondhand smoking. A three year old is being poisoned because she is exposed to secondhand smoke.”
In Turkey 25 billion dollars is spent for cigarette. You can imagine what could have been done with 25 billion dollars such as building roads, bridges, schools, hospitals and infrastructure. I should also remind you that a child whose mother smoked during pregnancy is born with 25% disability and 50% of forest fires are caused by smoking.” Dr. Mustafa Aydin also pointed out that big steps were taken in terms of fighting against cigarette smoking from the current administration to opposing party, from government instutuions to nongovernment organizations and it reached its goal. The number of smokers dropped from 27 million to 21 million since the implementation of laws that bans tobacco and tobacco products. We aim to drop the number of smokers to 15 million by December 31, 2015 and emphasized that they will fight to the last drop to stop people from smoking initiation, and educate parents, society leaders and politicans.
AGES BETWEEN 15 to 20 IS A CRITICAL PERIOD FOR SMOKING INITIATION
Dr. Mustafa Aydın noted that smoking initiation starts between the ages 15 and 20 and the gap between male and female smokers became narrower compared to the past. “Smoking starts during teenage years among wannabe smokers. A 25-year-old can see the real face of cigarette and cigarette cartels know about it therefore they target younger people between the ages of 15 to 20. Nowadays the percentages of male and female smokers are very close. The perception that is being created is that ‘smoking is free’ and cartels use this slogan to sell their poison.”
THOSE WHO WOULD LIKE TO QUIT MUST BE CAREFUL
Dr. Mustafa Aydın warned about the ‘stop smoking centers’ who are not qualified by the Ministry of Health and gave tips to quit smoking:
“People should put their faith in willpower to quit smoking just like the way they did when they started smoking. The most powerful doctor is the person herself. First of all a person should make a decision herself. After such a determination, the rest should be easy. When we ask for help to quit smoking we shouldn’t contact the quit smoking centers that doesn’t have a proper permission from the Ministry of Health, Tobacco Board, hospitals and faculties of medicine. There are such places that harm peoples’ health claiming that they help quit smoking.”
SMOKE-FREE CAMPUS PROJECT STARTS ON FEBRUARY 9th
President of Turkish Anti-Smoking Association and the Istanbul Aydın University chairman of the Board of Trustees Dr. Mustafa Aydın announced that the school will implement Smoke-Free campus policy on February 9 World Quit Smoking Day. As part of the policy, cigarette smokers will only be able to smoke at certain areas designed for them with yellow lines. “Cigarette smokers will only use certain areas to smoke according to the Smoke-free campus project put into life with the decision of the school senate. We also put cautionary ‘radiation signs’ for those areas. This will minimize the negative effects of secondhand smoke.”

background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin