1. Uluslararası Güvenlik ve Stratejik Çalışmalar Kongresi

tarihinde yayınlandı Duyuru, Duyuru, Haberler
https://mustafaaydin.com/wp-content/uploads/2023/10/mihail.jpg

İstanbul Aydın Üniversitesi Ulusal Güvenlik ve Strateji Uygulama ve Araştırma Merkezi (USAM), EURAS ve 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü işbirliğiyle düzenlenen İAÜ 1. Uluslararası Güvenlik ve Stratejik Çalışmalar Kongresi Gagavuzya Özerk Bölgesi Başkanı Sayın Mihail Formuzal ve İAÜ Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın’ın katılımıyla gerçekleşti. Dr. Mustafa Aydın, Başkan Formuzal’ı konferans öncesinde makamında ağırlayarak kendisiyle bir süre sohbet etti. Sohbet sırasında İAÜ Şeref Defteri’ni de imzalayan Başkan Formuzal’a, İAÜ Mütevelli Heyet Başkanı tarafından bir çini vazo hediye edildi.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Dr. Mustafa Aydın, başta Gagavuzya Özerk Bölgesi Başkanı Mihail Formuzal olmak üzere, İstanbul Aydın Üniversitesi’nin bu ilk Uluslararası Güvenlik ve Strateji Kongresi’ne katılan tüm bilim ve düşünce insanlarına teşekkürlerini sundu.  Hiç de tesadüfi olmayan bir zamanda, detaylı bir çalışmayla “Türkiye-Avrasya İlişkileri” üzerine odaklanan bu çok önemli Kongre’den çıkan bildirilerin Avrasya’nın bölge olarak dünya yakın geleceğindeki önemi ve bu önemi doğru değerlendirmek için izlenmesi gereken stratejiler konusunda bölge ülkeleri başta olmak üzere, dünya bilim, siyaset ve ekonomi çevreleri ile kamuoyuna farklı ve etkili bir vizyon kazandıracağına inandığını ifade etti.

Başkan Formuzal ise, Kongre daveti için teşekkürlerini sunduktan sonra, Avrasya’da Gagavuzların en önemli müttefiklerinden birinin Türkiye olduğunu vurgulayarak, değeri hızla artan bölgede iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik işbirliklerinin artık bilimsel ve akademik düzeye de taşınmasından memnuniyet duyduğunu, bu Kongreden bölge geleceği için önemli sonuçların çıkacağına inandığını belirtti.

Avrasya’daki stratejik trendleri sorgulayarak, Türkiye ve Avrasya ülkeleri arasındaki ilişkileri ve karşılıklı anlayış ve işbirliği ortamını geliştirmeyi amaçlayan kongrede aralarında değerli akademisyenlerimizden Prof. Dr. Hasan Köni’nin de bulunduğu 46 bilim insanı sekiz farklı oturumda katılarak sunum gerçekleştirdi. Kongrede 34 bildiri yayımlandı.


The first İAU International Congress on Security and Strategic Studies organized with cooperation of İAU National Security and Strategy Practice and Research Center (USAM), EURAS and 21. Century Turkey Institute, was held with high level participation of President of the Gaugauzia Autonomous Region Mihail Formuzal and President of İAÜ Dr. Mustafa Aydın. Dr. Mustafa Aydın hosted President Formuzal in his Office and presented a tile vase to President Formuzal who also signed İAU Book of Honor.

During the opening speech of the Conference, Dr. Mustafa Aydın thanked President of Gaugauzia Autonom Region Mihail Formuzal and all academicians, scientists and thinkers for their participation to the I. International Congress on Security and Strategy Studies.  Dr. Mustafa Aydın, later on his speech, emphasized the importance of Eurasia region in world’s near future, mentioning his belief that declarations coming out of this very important Conference focused on “Turkey-Eurasia Relations” will create a new and effective vision to scientific, political and economical environments and public opinions – Eurasian countries.

In his opening speech, President Formuzal after expressing his sincere thanks for the invitation to Conference, emphasized that Turkey is the one of the most important allies of Gaugauzians in Eurasia,  his appericiation for the political and economic relations gaining strength between two countries, which are now being led to a scientific and academic level and that he believes important results for region’s future will come out this Congress.

46 international academicians and scientists, including internationally recognized Turkish academician Prof. Dr. Hasan Köni,  participated and made their presentations and 34 declarations were published during the Conference which targets to examine the strategic trends in Eurasia in eight different sessions with the aim to develop relations between Turkey and Eurasian countries.

background

Twitter'da takip edin

Haberler, güncellemeler ve bilgilendirmeler için takip edin.

İstanbul Aydın Üniv. Müt.Hyt.Bşk./ BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yön.Krl.Bşk./Kıbrıs İlim Üniv. Onursal Bşk.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

Instagram'da takip edin

TAKİP ET @profmustafaaydin